Lahana Turşusunun Verimleri

Lahana turşusu laktik asit kullanılarak işlenen bir lahana bazlı fermente gıdadır. Onun yüksek gıda kıymeti devingen ve sıhhatli meblağ. Lahana B, C, A ve K vitaminleri açısından zengindir aynı zamanda ehemmiyetli ölçüde lif de kapsar. Fermente yiyecekler , dünyada lahana turşusu ile öğrenilmeye başladı. Lahana turşusu lezzetinin yanısıra sıhhat ve hoşluk avantajları da bulunmaktadır.

Lahana turşusu her tasaya derman!

Kanserden bir hayli ölümcül hastalığa kadar âdete bir şifa kaynağı olan lahana turşusunun verimleri

Kalp ve damar hastalıkları tehlikesini eksiltir

Lahana, magnezyum ve potasyum mineralleri açısından oldukça zengindir. Bu mineraller kalp ve damar hastalıklarını önlemede büyük fayda sağlar. Bunun dışında sebzenin fermente olması kalp ve damarlarda yer alan makûs kolesterolü yok eder.

Sindirim sistemiyle ilgili hastalıkları maniler:

Bağırsak arkadaşı olan laktik asit ve probiyotikler lahana turşusunda bol ölçüde bulunur. Lahana turşusunun bol ölçüde harcanması neticesinde bağırsak kanseri ve mide kanseri gibi boşaltım sistemi ile ilgili hastalıkları yasaklamış olursunuz.

Kanserli hücrelerin gelişimini maniler:

Lahanada turşusunda bulunan, izotiosiyanatlar kanserli hücrelerin gelişimini yasaklamaya destekçi olur. Aynı zamanda lahanada bulunan antioksidanlar, bedende yer alan bakterilerle savaşır ve gelişimlerini makûs doğrultuda etkiler.

Özellikle; meme kanseri, yumurtalık kanseri ve prostat kanseri gibi hormona duyarlı kanserlerin oluşmasını yasaklamada etkilidir.

Lahanın yararlarından faydalı bir biçimde faydalanmak istiyorsanız belli aralıklarla, kumpaslı olarak harcamanız gerekecektir.

Beyinin işlevlerini korur:

Lahanada B6 vitamini oldukça zengindir. Bu vitamin beyin fonksiyonlarına gözetir ve rbc yaradılışını sağlar.

Kas sızılarını eksiltir:

Lahana turşusunda sızıyı rahatlatan organik bileşenler vardır. Kumpaslı harcandığı takdirde bedeninizin rastgele bir yerinde sızı oluşmasını maniler.

Bir cevap yazın