Kirli Deyip Almıyoruz Ama O Hastalığın Şifası Beneklerinde

Uzman Diyetisyen Aslıhan Minik, “Herkes tarafından yüksek potasyum içeriği, ishal gibi rahatsızlıklara iyi gelmesi, kemiklere takviyeyi ve vitamin-mineral içeriği ile öğrenilen muzun bedenimize sağladığı daha bir hayli fayda vardır” dedi. Özellikle muzun benekli olanlarının yararına değinen diyetisyenden ehemmiyetli söylemeler…

Uzman Diyetisyen Aslıhan Minik, “Şekerli tadı, hoş aroması, basit çiğnenebilir olması ve taşımadaki avantajı ile her yaş grubu tarafından çok hoşlanılan muz ülkemizde de Anamur muzu olarak gönüllerimize taht kurmuştur.

Herkes tarafından yüksek potasyum içeriği, ishal gibi rahatsızlıklara iyi gelmesi, kemiklere takviyeyi ve vitamin-mineral içeriği ile öğrenilen muzun bedenimize sağladığı daha bir hayli fayda vardır” dedi.

Sağlam kemik yapısı için bedenimizin potasyuma da lüzumu vardır dolayısıyla potasyumdan zengin bir meyve olması eforlu bir kemik yapısına katkı sağlar. Mutluluk meyvesi diyebileceğimiz muz, strese karşı da iyi çözüm sunmaktadır.

Kahvaltı günün en ehemmiyetli öğünü olmasına karşın yoğun iş günlerinde tezden aç karına konuttan çıkmak yerine pratik olarak yiyebileceğiniz bir minik boy muz sizin daha sevinçli, stressiz ve durgun bir gün geçirmenize dayanakçı olacaktır.

Aynı biçimde gün içinde aç kalarak performans düşüklüğü istemediğimiz için sabah ile öğle arasında yiyebileceğiniz bir adet yerli muz sizin bitkinliğinizi ve stresinizi eksilteceğini de unutmayın.

Lif açısından ehemmiyetli bir meyve olan muz bağırsak işlevlerini dengeleyerek kabızlığa da ishale de iyi gelmektedir. Eforunu da çoğaldırarak bağışıklık sistemine dayanak olmaktadır” ifadelerini kullandı.

Minik, “Bir dipnot olarak belirtilmelidir ki sevmeyip kabuğu beneklendiği için almadığımız yumuşamış fazla olgunlaşmış muzlar antioksidan tesiri ile kansere karşı gözetici yapıdadır. Başka Bir Deyişle ne kadar benek o kadar antikanserojen-antioksidan madde demek” diye konuştu.

Bu özellikleri sebebiyle bedelli olan muzda dikkat edilmesi gereken bazı vaziyetlerin olduğunu ifade eden Minik, bu gidişatları şöyle sıraladı:

“Kalori ve karbonhidrat oranı yüksektir. Glisemik yük bakımından da dikkatli harcanması gereken bir gıdadır. Ancak bu gidişatlar yalnızca kilo meseleyi olanlar, diyabetliler ve böbrek yetmezliği olanlar için geçerlidir.

Şayet böyle bir sıhhat meseleniz varsa muz tüketiminde porsiyon hakimiyeti sağlamayı ve yanında protein kaynağı ile harcamayı unutmayınız.”

Bir cevap yazın