Madımak Otu Verimleri Hakkında

Madımak Otu Hakkında Bilgi, Madımak Otunun Yemeği Nasıl Yapılır?

Özellikle İç Anadolu bölgesinde kendiliğinden yetişen madımak otu kuzukulağı familyasına ait yeşil minik yaprakları olan bir ot. Görüntü olarak semizotunu da hatırlayan bu otun lezzetinin yanı sıra verimleri saymakla bitmiyor.

Özellikle Sivas milleti bu otu sofralarından yetersiz etmiyorlar ve sıklıkla harcıyorlar. Salatası, böreği ve yemeği yapılan madımak otunu dilerseniz direk olarak da tüketebiliyorsunuz.

Madımak Otu Verimleri Nelerdir?

Madımak otu bütün bir antioksidan kaynağı. Bu sayede bedeni özgür radikallere karşı gözeterek hastalıkları önlüyor.

Kan şekerini tertip edici özelliğe sahip. Özellikle kan şekerinin yükseldiği vaziyetlerde harcanması nasihat ediliyor. Yüksek kan şekerini olağan seviyelere indirmeye destekçi oluyor.

Madımak otu çay olarak harcandığında ise mide ve bağırsakları rahatlatıyor.

İshal problemleri için nasihat edilen madımak otu, ishal meselesini süratli bir biçimde çözüyor.

Tüm bu bereketlerinin yanında aynı zamanda bahçelerde istenmeyen otları yasaklamak emeliyle kullanımı da mevcut. Anadolu da istenmeyen otları yasaklamak için madımak otu ekiliyor. İçerisinde fenol bileşikler sayesinde istenmeyen yabani otların gelişimini engelliyor.

Madımak Otu Yemeği Tarifi

Malzemeler:

  • Madımak otu
  • 1 litre su
  • 2 yemek kaşığı pilavlık bulgur
  • 2 kaşık zeytinyağı
  • 1 adet soğan
  • 2 diş sarımsak

Madımak Otu Yemeği Nasıl Yapılır?

İlk olarak madımak otu iyice yıkanarak arınılır. Ardından ince ince doğranarak 1 litre suya atılır ve haşlanmaya vazgeçilir. Takribî 25-30 dakika haşlandıktan sonra içerisine 2 yemek kaşığı bulgur ilave edilir.

Bu sırada başka bir tavanın içerisinde ince ince doğranmış soğan zeytinyağında kavrulur. Ardından sarımsak ince ince kıyılarak soğana ilave edilir. Bir vakit kavurduktan sonra hazırladığınız bu karışımı öbür tarafta pişen madımak ve bulgur karışımına ilave edin. Tuz ilave etmeyi unutmayın.

2-3 dakika daha pişirdikten sonra ocağın altını kapatabilirsiniz. Dilerseniz soğan kavurma evresinde salça ilavesi de yapabilirsiniz. Afiyet olsun.

Bir cevap yazın