Magnezyum Noksanlığı Bulguları Nelerdir?

Bu mesele, magnezyumun kan incelemelerinde gözükmemesi sebebiyle genelde tanılanamamaktadır. Magnezyumun yalnızca %1’i kan akışında saklanmaktadır. Ayrıca, hekimlerin çoğu onun incelemesini analizlere ilave etmemektedir dahi ve bu sebeple magnezyum beceriksizliğine sahip olup olmadığınızı öğrenmek efor olmaktadır.

Amerika Birleşik Devletleri gibi sanayileşmiş ülkelerdeki çoğu insanda magnezyum noksanlığı olduğu ancak bundan çok az insanın haberi olduğu düşünülmektedir. Bu yetersizliğin birliktesi bir hayli hastalığı getirebileceğini anekdot etmekte fayda vardır.

Magnezyum Noksanlığı: Öğrenilmesi Gerekenler

Magnezyum su, oksijen ve esas gıdalardan sonra bedenimizdeki en ehemmiyetli minerallerden biridir. Bu, bedenin gelişimi açısından, her üçünün tertip etmesinden mesul olduğu için kalsiyum, sodyum ve potasyuma göre daha ehemmiyetli olmaktadır. Magnezyum noksanlığının en yaygın bulgularından biri fazla susama ve her gün bol ölçüde su veya akışkan tüketimi olmaktadır. Bunun sebebi, bedeninizin yiyecekten zorunlu gıdaları almaması ve bedeninizin bunu hidrasyon isteğiyle ifade etmesidir.

Magnezyum noksanlığı uyku döngülerinizi bozabilir, stresi çoğaldırabilir veya sportif maharetlerinizi eksiltebilir. Bu, her şeyden fazla hayat niteliğini etkilemektedir. İlk bulgular neredeyse idrak edilmeyecek kadar hafiftir. Ardından bacak sızıları, ayak sızıları veya adalelerde sancılar gibi daha alıngan bir seviyeye erişmektedir. Bulgular ağırlaştıkça hissizlik, kasılma, sık sık karıncalanma ve fazla vaziyetlerde koroner spazmları, şahsiyet farklılığı ve anormal kalp atışları deneyimlenmektedir.

Magnezyum noksanlığı özellikle adaleler olmak üzere bedeninizin tam uzuvlarını etkileyebilmektedir. Bu sebeple bol ölçüde sızı, gerilme, kasılma veya spazm tecrübeleyebilirsiniz. Çene ekleminde bozukluklar, baş sızıları veya soluk güçlüğüne neden olan göğüs sıkışması da hakikatleşebilmektedir. Bu aynı zamanda kabızlık, adet krampları, idrar yaparken spazmlar, yutkunmada eforluk, ışık ürküsü, sese karşı fazla duyarlılık, asap sisteminde etkilenme, uykusuzluk, anksiyete, panik hamleleri, hiperaktivite, agorafobi, PMS, karıncalanma hissi ve tereddütlüğe neden olan adale kasılmalarına neden olmaktadır. Kalp ve damar sistemine istinaden, magnezyum noksanlığı aritmi, çarpıntı, göğüs sızısı anjin, atardamarlarda spazm, hipertansiyon ve mitral kapak sarkmasına neden olabilir.

Magnezyum Neden Bu Kadar Ehemmiyetlidir?

Bedeninizin tüm işlevlerini yerine getirebilmesi için magnezyuma lüzumu bulunmaktadır. Hücreler magnezyum sayesinde yaşamda kalırlar. Magnezyum enzimlerin çalışması için lüzumludur ve proteinleri, karbonhidratları ve yağları birleşimlemektedir. Ayrıca enerji imali açısından da ehemmiyetli bir role sahiptir. Kısacası, bir magnezyum noksanlığı bedenin tüm sistemlerini etkilemektedir. Bol ölçüde magnezyum kapsayan su, bu noksanlığı giderebilmektedir. Bu mineral noksanlığının ayrıca diyabeti tetikleyebileceğinin de anekdot edilmesinde fayda vardır. Bazı araştırmalara göre, magnezyum noksanlığı olan hastalar kan şekeri imalinde meselelere karşı daha yatkın olmaktadır.

Günlük Rejimime Nasıl Magnezyum Katabilirim? Önerilen günlük magnezyum ölçüyü erkekler için 300 miligram ve bayanlar için 280 miligramdır. Hamile bayanlar 350 miligram harcamalıdır. Magnezyum başlıca fındıklarda badem, kaju, ceviz veya eşi ve bakliyatta bezelye gibi bulunmaktadır.

Magnezyum açısından zengin bir günlük rejimi alttaki biçimde uygulayabilirsiniz:

Kahvaltı: Düşük yağlı süt kapsayan çay ve iki dilim kepekli ekmek/tost. Ara öğün: 10 adet fındık veya 10 adet badem

Öğle yemeği: Bir fincan ham ıspanak, 120 gram natürel ton balığı ve 1 fincan bütün hububat pişmiş pirinç. Tatlı için iki adet doğranmış ceviz kapsayan hafif bir turta.

Ara öğün: düşük yağlı süt, hububat ve bir elma

Ara öğün: Bir avuç dolusu kuru üzümle beraber 2 adet pirinç veya yulaf ezmesi kurabiyesi.

Akşam yemeği: Tavuk göğsü, pazı püresi ve domates ve salatalık salatası. Tatlı için yarım fincan çilek.

Bir cevap yazın