Magnezyum Lüzumunun Bulguları

Bedenimize Magnezyum Kadar Sıhhatli Çok Fazla Şey Yoktur

Magnezyum yetersizliği sebebiyle ortaya çıkan rahatsızlar bir hayli fertte görülür. Magnezyum ve yetersizliği vaziyetinde oluşan rahatsızlıklar şu biçimde kendisini emin eder:

Bedenimize magnezyum kadar sıhhatli çok fazla şey yoktur. Magnezyum, 300’den fazla enzime tesir eder. Hücrelere, adalelere ve asaplara fayda sağlar. Kan tazyikinizi kumpaslar. Metabolizmadaki protein ve kalsiyum oranını dengeler. Saydıklarımızın hepsinin sıhhatli bir ferdin bedeninde olması gerekir.

Neden Magnezyum Yetersizliğine Maruz Kalıyoruz?

Daha Öncekinden günlük lüzumumuz olan magnezyumu yediğimiz yiyeceklerden rahatlıkla alıyorduk.

Fizlyoloji uzmanı Rune Eliasson, endüstriyel çiftçilik sebebiyle yediğimiz gıdalardaki magnezyum oranının ciddi biçimde düştüğünü ifade ediyor.

Eliasson, ABD’de yaptığı çalışmada 1914 ile 1992 seneleri arasında bir elmanın besleyiciliğinin %82 oranında eksildiğini söylüyor.

Magnezyum beceriksizliğinin bir öteki sebebi de insanların beslenme biçimlerini değiştiriyor olmaları. İnsanlar artık seyrek fasulye, balık, ceviz vb. gibi besleyici mahsuller tüketiyorlar.

Magnezyum Beceriksizliğinin 13 İşareti

1- Adale Tutulması

Eğer bacağınızda yer alan adalelerin olduğu bölgede yakalanmalar yaşıyorsanız, bedeniniz magnezyum beceriksizliğinden dolayı sizi uyarıyor demektir.

Uyumadan evvel magnezyum kapsayan şeyler yemeyi veya içmeyi deneyin. Hem rahat yatarsınız hem de kasılma yaşamazsınız.

2- Astım

Yapılan araştırmalara göre kanınızdaki magnezyum oranı çoğaldığında daha rahat soluk alındığı görüldü.

Ünlü tıp mecmuası The Lancet’ta yayımlanan yazılarda da bedene giren magnezyum çoğaldığında astım bulgularının gözlü görülür biçimde eksildiği yazıldı.

3- Uyuşukluk

Belirtilenlere göre miskinliğin en büyük sebebi magnezyum yetersizliğiymiş. Bedeninizde sık sık anlaşma seziyorsanız magnezyum kapsayan yiyecekler harcamanız önerilir.

4- Migren

Magnezyum yetersizliği nedeniyle adaleleriniz gerilmeler neden olur ve bu da migrene dolaylı olarak neden olur.

Aşırıdan magnezyum desteğinin ise bulantı ve ışığa karşı alınganlık gibi migren bulgularını ortadan kaldırdığı öğreniliyor.

5- Kabızlık

Bağırsaklarınızın işlevlerini yerine getirebilmesi için magnezyuma gereksinimi vardır.

Magnezyum yetersizliği kabızlığa neden olur. Magnezyum dışkıyı yumuşattığından yetersizliği halinde kabız olmak olasıdır.

6- Kalp Ritim Bozukluğu

Magnezyum yetersizliği sebebiyle kalp ritim bozuklukları görülebilir.

Magnezyum, damarları gözettiğinden yetersizliği halinde bu cins rahatsızlıklar görülmesi olasıdır.

7- Depresyon

Magnezyumun, beyninizin işlevselliği ve ruh halinizi direk olarak etkilediği öğreniliyor. Bazı uzmanlar, günümüzdeki besleyici olmayan ve az magnezyum bulunan gıdaların insanları bunalıma soktuğunu iddia ediyor. 2015 senesinde 8.800 şahsın yer aldığı bir araştırmada, 65 yaşından ufak ve yeterince magnezyum kapsayan gıdalar harcamayan fertlerin bunalıma girme tehlikesinin %22 daha fazla olduğu kanıtlandı.

8- Uyku Meseleyi

Uyumakta eforluk sürüklüyor ve yatınca da en ufak seste uyanıyor musunuz?

Bunun sebebi de magnezyum yetersizliği olabilir. Daha iyi bir uyku için daha fazla magnezyum kapsayan gıda harcamanız gerekiyor.

ABD’de yapılan bir araştırmada magnezyum alımı yüksek olan fertlerin rahatça uykuya daldıkları kanıtlandı.

9- Tatlıya Düşkünlük

Bedeninizde yeterince magnezyum yoksa ve bedeniniz sizi uyarmaya çalışıyorsa, bunu şekerinizin düşmüş olabileceği kusuruyla karıştırmanız muhtemel. ‘Tatlı krizim yakaladı’ dediğiniz anlarda ceviz, fındık veya meyve yemeyi deneyin. Yanıldığınızı anlayacaksınız.

10- Yüksek Tansiyon

Yüksek tansiyon günümüzde hemen herkesin karşılaştığı yaygın bir sorun.

Magnezyum, doğal bir kalsiyum kanal blokeri gibi davranarak tansiyonunuzu dengelemeye destekçi olur.

Britanya’da 2013 senesinde yapılan bir araştırmada, magnezyum alımının çoğaldırılması halinde tansiyonun dengelendiği kanıtlandı.

11- Eklem Sızısı

Bazıları, öbürlerinden daha fazla ve anormal bir biçimde eklem sızısı çeker.

Magnezyum alımını çoğaldıran ve daha öncekinden eklem sızısı meseleyi yaşayanlar, magnezyum alımından sonra eklem sızılarının geçtiklerini belirtiyorlar. Aşırıdan magnezyum alımının yok denecek kadar az yan tesiri olduğundan ve hasarsız olmasından dolayı, ekstra magnezyum tüketimi sınamaya değerdir.

12- Kronik Bitkinlik

Kronik bitkinlik belirtiyi olanlara hekimler tarafından magnezyum kapsayan gıdalar harcamaları nasihat edilir.

Brezilya’da yapılan bir araştırmada, aşırıdan magnezyum tüketiminin koşucuların performansını çoğaldırdığı ve yaşlılardaki bitkinlik hissini eksilttiği görüldü.

13- Kalsiyum Yetersizliği

Magnezyum yetersizliği aynı zamanda kalsiyum yetersizliğine neden olur. Zira bedenin kalsiyumu emmesi için magnezyuma gereksinimi vardır.

Magnezyum Alımını Çoğaldırma Yolları

Magnezyum dayanağı, hekiminizin reçetesi dahilinde eczanelerden temin edilebilir.

Magnezyum klorür Tadı acıdır ancak çok tesirlidir, magnezyum sitrat Kalp çarpıntınız varsa bunu kullanmak daha sıhhatlidir ve magnezyum sülfat Küvetinize döküp gevşemek için idealdir eczanelerde bulabileceğiniz takviyelerdendir.

Kadınların günde en fazla 280 mg, erkeklerin ise 350 mg magnezyum alımı yapması gerekir. Natürel ki evvel hekiminize danışmanız gerekiyor!

Magnezyum Açısından Zengin Yiyecekler

Kakao: Bitter çikolataların her 100 gramında 100 miligram magnezyum bulunur.

Koyu Yapraklı Sebzeler: Pazı, Marul, Ispanak

Meyve: Muz, Kayısı, Avokado, Şeftali, Erik ve Kabak

Kuruyemiş: Badem, Kaju, Ceviz

Baklagiller: Fasulye ve Mercimek

Hububatlar: Esmer Pirinç, Darı, Yulaf

Sebze: Patates

Bir cevap yazın