Markette Satılan Meyve Suları Neden İnsan Sıhhatine Hasarlıdır

Markette Satılan Meyve Suları Neden İnsan Sıhhatine Hasarlıdır
Markette satılan meyve suları, gazlı meşrubatlardan daha hasarlı meşrubatlardır. İnanılması ne kadar güçte olsa marketlerde satılan meyve suları, hakikatinde o kadarda suçsuz meşrubatlar değildir.

Bu mevzuyla alakalı pek çok uzman söylemelerde bulunmuştur. Şimdi sizlere markette satılan meyve sularının sanki insan sıhhati için ne kadar hasarlı olduğunu açıklayacağız.

Paketlerde satılan meyve sularının içerisinde yüksek oranda şeker bulunmaktadır. Bu şeker hem karaciğere hem de pankreasa hasarlı olan maddelerdir. Meyve suyu üreticileri meyveyi kabuğundan ve posasından ayırarak, meyve suyunun tatlı özünü indirgemiş olmaktadırlar. Başka Bir Deyişle elde ettikleri bu meyve sularında yüksek oranda früktoz kapsayan bir meşrubat elde etmiş olmaktadır. Bütün olarak söylenmesi gerekirse elde edilen meyve suyu içerisinde takribî olarak 7- 8 çay kaşığı kadar früktozlu meşrubat oluşmaktadır. Ancak burada büyük bir hata vardır. Zira bu harekâtta elde edilen natürel şeker sanıldığı gibi suçsuz değildir. Hatta bütün tersine beden için son derece hasarlı bir şekerdir.

Früktozun İnsan Bedenine Zararları
Uzmanlara göre früktoz insan sıhhati için netlikle çok hasarlı bir şekerdir. Früktoz insülin mukavemetini etkilemektedir. Bu vaziyette kalp rahatsızlıklarını tetiklemektedir. Trigliserid hormonunu büyük miktarda çoğaldırmaktadır. Kilo alımını artırmaktadır. Özellikle karın ve bel bölgesinde fazla bir yağlanmaya neden olmaktadır. Şeker hastalığına, Kalp rahatsızlıklarına, sindirim sistemindeki rahatsızlıklara ve metabolik belirtilerine neden olmaktadır.

Meyve İçinde Bulunan Früktoz Sebebiyle Meyve Yemek Hasarlı Mıdır
Netlikle meyve yemek hasarlı değildir. Zira yediğimiz meyvelere rastgele harekât uygulanmadığından içerisindeki früktoz seviyesi tatlandırılmış meşrubatlara göre çok daha azdır. Natürel meyvelerin insan metabolizmasına tesirleri de meyve sularına göre daha değişiktir. Meyve sularının kilo ve yağlanma, metabolizmada bozulmalar, asap sitemlerindeki bozulmalar vb. gidişatlarına rağmen natürel meyve yemek metabolizmaya bereket sağlamaktadır. Zira meyvenin içerisinde bulunan lif, vitamin, mineral, nebatsal yiyecek ve antioksidanlar sindirimi yavaşlatarak bedene bereket sağlamaktadır.

Marketlerde satılan kutu meyve suları içerisinde çok az lif bulundurmaktadır. Bu da hazmı güçleştirir. Kutu meyve sularının içerisindeki asit oranı çok fazladır. İşte tüm bu negatif sebeplerden dolayı kutu meyve sularından ziyade evde kendinizin hazırladığı taze meyve sularını seçim etmelisiniz.

Bir cevap yazın