Mavi yumurta reeli: Gerçekten en bereketlisi o mu?

Son zamanlarda mavi yumurtadan ve bu yumurtanın değişiklerine oranla yiyecek bedellerinin daha yüksek olduğundan bahsediliyor. Peki bu bilgiler doğru mu? Mavi, beyaz, kahverengi… Kabuktaki renk başkalaşımı ne ifade ediyor? İşte uzman görüşleri…

Mavi yumurta nedir? Bu yumurtalar ne zamandan beri var? Öbür tam yumurtalara göre bir üstünlüğü var mı? Yurttaşların mavi yumurta ile alakalı merak ettiklerini uzmanlar yanıtladı.

Halk Sıhhati Uzmanı Prof. Dr. Recep Akdur, mavi yumurta ile alakalı ehemmiyetli bilgiler paylaştı.

Marketlerde şimdiye kadar beyaz ve kahverengi tavuk yumurtalarını gördük. Şimdi de mavi yumurta denilen bir çeşidinden bahsediliyor. 
Beyaz, kahverengi, mavi ve yeşil kabuklu yumurtalar senelerdir var ve öğreniliyor. Ancak bunların büyük çiftliklerde üretilip piyasaya sürülmesi değişik zamanlarda oldu. Evvel beyaz yumurta büyük çiftliklerde üretilmeye ve pazarlanmaya başladı. Arttan büyük reklam kampanyaları ile kahverengi yumurta piyasaya sürüldü şimdi sıra mavi yumurtaya geldi. Kahverengi yumurta piyasaya sürüldüğünde, reklamlarında ‘dünyanın azami yiyecek kıymetlerine sahip yumurta’ , ‘A, D, E ve B vitaminlerinden zengin’, “bağışıklık sistemini kuvvetlendiriyor”, “faize sıhhati için çok yararlı” gibi nitelemeler yapıldı. Bunlar tamamen reklam emelli ve yanlış bilgilendirme yapan tümceler idi. Bugün mavi yumurtayı piyasaya sürenlerin de aynı tümcelerle reklam yaptığını görüyoruz.

MAVİ, BEYAZ, KAHVERENGİ… NE FARKI VAR?

Peki yumurtaların değişik renklerde olmasının sebebi nedir?
Yumurtaların değişik renkte olması tavuğun cinsi ile alakalı. Misalin Leghorn beyaz, Orpington kahverengi Ameraucana tavukları ise mavi renkli yumurta yumurtluyor. Kabuğun rengini tavuğun bir geni tanımlıyor. Bu gen değişik cinslerde kabukta değişik renkli pigment birikmesine neden oluyor böylece değişik renkteki yumurtalar oluşuyor.

Değişik renkli tavuk yumurtalarının değişik özellikleri mi var? Misalin kahverengi ve beyaz yumurtanın sıhhate bereketi açısından bir farkı var mı?
Değişik renkli yumurtaların kabuk renginden başka hiçbir özelliği değişik değil. Dolayısı ile beslenme bedeli açısından hepsi birbirine denk. Hiç birisi bir öbüründen daha üstün ya da daha az faydalı değil.

Yumurta tavuğun yumurta kanalında takribî 26 saatte oluşuyor. Kanalın başında tüm tavuk cinslerinde yumurtalar renksiz ve aynı renkte. Kabuk son 20 saatte oluşuyor ve kabuğa rengini veren renk maddeleri bu zamanda kabuğa geçiyor ve kabuk rengi de oluşuyor. Ancak bu renk maddeleri asla kabuk altına geçmiyor. Dolayısı ile tüm yumurtaların ana yapısı birbirinden değişik değil

Mavi yumurtanın ‘dünyanın azami yiyecek kıymetlerine sahip yumurta’ olduğu ve söyleniyor. Ayrıca ‘A, D, E ve B vitaminleri bakımından yüksek olduğundan bağışıklık sistemini kuvvetlendiriyor. Faize sıhhati için fayda sağlayan bu yumurta yağ ve kolesterol oranının düşük olmasından dolayı kalp ve damar rahatsızlığını tetiklemiyor’  bilgilri de veriliyor. Bu mevzudaki değerlendirmeleriniz nedir? Mavi yumurtanın gerçekten böyle tesirleri var mı? 
Mavi renkli yumurtaların yiyecek bedeli açısından beyaz ya da kahverengi yumurtaya üstünlüğü yok. Söylenenler doğru olsa dahi hiçbir besin insanın sıhhatli olması için ilaç değildir. Biz yiyeceklerimizi rehabilitasyon emelli almayız. Ehemmiyetli olan günlük beslenmemiz ile vücudun günlük lüzumunu karşılayacak biçimde yeterli ve balanslı beslenmektir. Başka Bir Deyişle ‘A, D, E ve B vitaminlerini vücudun günlük gereksinimi emindir bunu mavi yumurtandan beyaz yumurtadan ya da kahverengi yumurtadan almanın hiçbir ehemmiyeti ya da farkı yoktur.

Gıda üreticileri mahsullerini satabilmek için muhtelif reklam söylemleri kullanıyorlar. Bunlar Bu söylemlerin harcayıcıyı yanıltacak ve öbür mahsuller aleyhine haksız rekabete neden olacak cinsten olmaması gerekir. Bunu sağlayacak olan da kamu teftişi kurumlarıdır.

Son zamanlarda üzerinde en çok spekülasyon yapılan besinlerden birisi de yumurtadır. Köy, dolaşan tavuk, organik, değişik renkli ve eşi nitelemeler ile çok muhtelif spekülasyonlar yapılmaktadır. Bunların hiç birisi doğru değildir. Yumurta çok bedelli bir besindir. Bozuk olmayan, üreticisi ve imal tarihi emin tüm yumurtalar gönül rahatlığı ile harcanabilir. Harcayıcılar değişik nitelemeler ile daha pahalıya satılan yumurtalara övgü etmemelidir.

Uzman Diyetisyen Banu Topalakçı Salman ise mavi yumurtanın kolesterol açısından değişik olup olmadığına dair ehemmiyetli bilgiler verdi.

MAVİ YUMURTA BİR MUCİZE Mİ?

Araucana başka bir deyişle mavi yumurta tavuğu, yerli bir Güney Amerika tavuk ırkı hakikatinde. Bu yumurta cinsinin son günlerde çok konuşuluyor olmasının nedeni ise, bazı besin üreticilerinin iddia ettiği gibi, mavi-yeşil yumurtanın beyaz veya kahverengi yumurtaya göre daha az kolesterol kapsadığı iddiası. Bilimsel bilgiler ise bunun doğru olmadığını gösteriyor. Öyleki yapılan bir çalışmada; Araucana tavuklarının mavi kabuklu yumurtalarının piyasa yumurtalarına göre daha yüksek protein seviyesine ve daha düşük kolesterol seviyesine sahip olduğuna dair popüler medyada yapılan iddiaları çürüten, iki senede bir araya gelen karşılaştırmalı bilgiler sunulmuştur. Bu karşılaştırmalar, Araucanas suşlarından yumurta ile White Leghorns ve Seks iletişimlerinin yumurtaları arasında yapılmış. % Protein / g’de test grupları arasında bulunan hiçbir değişiklik bulunmamış. Bununla beraber, tüm Araucana test grupları, toplam yumurta protein içeriği bakımından her iki hakimiyet grubuna göre% 2.8 -% 6.5 daha düşük P 0.01’den düşük tespit
edilmiş. Poult Sci. 1977 Sep;565:1636-40. Protein and cholesterol content of Araucana chicken eggs. Somes RG Jr, Francis PV, Tlustohowicz JJ.

Kolesterolün bizim için ne kadar sıhhatli olup olmadığı ise , değişik bir münazara mevzusu olmakla beraber, mavi yumurta dahil olmak üzere her türlü yumurta, kolesterol kapsar.

Oklahoma Devlet Üniversitesi analistlerine göre, 1970’lerin sonlarında Kansas Eyalet Üniversitesi’nde yapılan araştırmalar, mavi yumurtaların kolesterol açısından öbür cinslere göre düşük olmadığını gösteriyor. 1 adet mavi Araucana yumurtası başka bir deyişle mavi yumurta; tavuğun yetiştiği yer ve yem cinsine bağlı olarak genellikle yumurta başına 185 miligram kolesterol kapsar. Öbür yumurta cinsleri ile neredeyse aynı. Sağlıklı erişkinlerin günlük 300 miligram veya daha az kolesterol olması gerektiğini düşünürsek, bir mavi yumurta bu hududun yüzde 60’ını karşılamaktadır.

Özetle, mavi, beyaz ve kahverengi yumurtalar neredeyse gıdasal olarak protein ve kolesterol bedelleri aynıdırlar ve yumurta başına takribî 185 miligram kolesterol sağlarlar.

KAN KOLESTEROLÜNE TESİRİ NEDİR?

Şayet kolesterol yüksekliğiniz varsa günlük perhizinizde gıdalarla aldığınız kolesterolü eksiltmeniz gerekir ki bu gidişatta mavi yada sarı – beyaz yumurta farkı yoktur.

Ulusal Sağlık Enstitüleri bayağı kan kolesterolü olan ve kalp hastalığı hikayesi olmayan sıhhatli erkek ve bayanların haftada dört beş yumurta harcayabileceğini önermektedir ki biz beslenme bilimcileri de bilimsel bilgiler ışığında bunu desteklemekteyiz. Kalp hastalığı veya şeker hastalığı olan fertler ise kendilerini haftada üç tam yumurta ile sınırlamalıdır.

Son olarak beslenme, yaşamımızda balansa oturtmamız gereken en ehemmiyetli şey. Bunu yaparken de mucizeye lüzumumuz olmadığı bir hakikat. Gşanlık lüzumumuz olan yiyecek ögelerini en yakın ve en doğru kaynaklardan almak olmalı niyetimiz. Bu mavi yumurta da olabilir , sarı da beyaz da…

Bir cevap yazın