Mavi Yumurta Nedir, Yararları Nelerdir?

Dünyanın azami gıda kıymetine sahip yumurtası mavi yumurta Türkiye’de üretilecek. Çiftlik Bank’ın Sakarya Taraklı’da açtığı dev kuruluşta 5 milyon yumurtacının senede 40 milyon mavi yumurta üretmesi kastediliyor. Mavi yumurtanın ekonomiye katkısının ise senede takribî 5.4 milyon lira olması bekleniyor.

Mavi yumurta yumurtlayan safkan Ameraucana ırkı tavuklar, Bursa İnegöl’deki Ar-Ge kuruluşunda ıslah edilerek, en yararlı ırk olarak literatüre girecek olan Çiba Ameraucana ırkını ortaya çıkardı. Çiba Ameraucana ırkı tavukların genetik üstünlüğü ve insan sıhhati açısından ehemmiyeti Tarım Bakanlığı laboratuvarlarınca onaylandı. Bu ırkın yumurtladığı mavi yumurtanın dünyanın azami gıda bedellerine sahip yumurta olduğunu belirten Çiba Mavi Yumurta Kuruluşu Genel Koordinatörü baytar İsmail Kamburoğlu, “Yumurta A, D, E ve B vitaminleri bakımından yüksek olduğundan bağışıklık sistemini kuvvetlendiriyor. Faize sıhhati için fayda sağlayan bu yumurta yağ ve kolesterol oranının düşük olmasından dolayı kalp ve damar rahatsızlığını tetiklemiyor” dedi.

“RENGİ TAMAMEN NATÜREL”

Mavi yumurtanın renginin tamamen natürel olduğunun altını çizen Kamburoğlu, “Yumurtanın renginin mavi olmasının nedeni hayvanın ırkıdır. Tarım Bakanlığı Laboratuvarları’nda da bu yumurtanın protein bedelinin öteki yumurtalara göre takribî 1.5 kat daha fazla olduğunu öğrendik.

Bu projeyle alakalı bilimsel araştırmalarımızı üniversitelerle beraber de sürdürüyoruz. İncelemelerde protein ve selenyum oranının öteki yumurtalara göre daha fazla olduğunu kollamadık. Bu yumurtadan 14 gram harcandığında bedenimize 14 gram protein girişi oluyor. 100 gram biftekten insanın bioyararlanımının 12 gram olduğunu da hatırlarsak, mavi yumurtadaki protein ölçüsünün ne denli yüksek olduğunu anlarız” diye konuştu.

“MAKSAT GÜNLÜK 5 MİLYON MAVİ YUMURTA İMALİ”

5 ay evvel 100 tavukla endüstriyel üretme başladıklarını ve toplam 5 bin tavukla imale devam ettiklerin söyleyen Çiftlik Bank Genel Müdürü Savaş Devrilmez, mavi yumurta kuruluşunun amaçlarından bahsetti. Devrilmez, 5 milyonu damızlığa parçalamak ve 35 milyonu da sofralık kullanılmak üzere senelik 40 milyon yumurta üretmeyi ve ilerleyen günlerde mavi yumurta imal rakamını günlük 5 milyona çıkarmayı kastettiklerini belirtti.

Türkiye’de 7 kuruluş ve 40’ın üzerinde limited firmaya sahip olan işletmenin Güney Amerika, Ukrayna, Dubai ve Azerbaycan’da da işletmeyi olduğunu kaydoldu. Büyüyen sistemin insanları tekerrürden hayvancılığa ve tarıma sürükleyeceğini belirten Devrilmez, dünyada tek olabilmek ismine kuluçkalık mavi yumurtanın satışa sunulmayacağını, yalnızca sofralık yumurta satışının yapılacağını kaydoldu.

“YURT DIŞINA İHRAÇ EDİLECEK”

Çiftlik Bank CEO’su Mehmet Aydın, mavi yumurta yumurtlayan saf kan Ameraucana ırkı tavukların, Çiftlik Bank tarafından Türkiye’nin dört bir yanından bir araya gelerek Bursa İnegöl’deki Ar-Ge kuruluşunda ıslah edildiğini ve en yararlı ırk olarak literatüre girebilecek Çiba Ameraucanaırkı ortaya çıkarıldığını kaydoldu.

Mavi yumurtaların daha evvel seri imalinin yapılmadığını kaydolan Aydın, “Yurt dışına 3 milyon kadar ihracatı yapılacak. Böylece mavi yumurta Türkiye ekonomisine senede takribî 5.4 milyon lira katkı sağlayacak” dedi.

Bir cevap yazın