Maydanoz Yemenin Olağanüstü 5 Verimi

Maydanoz, vitamin ve mineral açısından zengin bir sebzedir. Olağanüstü yararlarını bu yazımızda bilin!

Maydanoz yoğun aroması olan nefis bir aromatik nebattır. Hakikatinde Akdeniz’den gelmektedir, ama aynı zamanda Doğu’da da muhtelif yerlerde yenmektedir. Şu anda, neredeyse tam ülkelerde bulabilirsiniz.

Tadı yoğundur. Neticede, kişniş, dereotu, kereviz ve havucun da dahil olduğu botanik aileden gelmektedir.

Genel olarak, değişik biçimlerde tadını çıkarabilirsiniz. Bu alternatiflere çay, salata, sos, pilav veya et dahildir. Yemeklerimize verdiği lezzet kuşkusuz çok karakteristiktir.

Bu yazımızda, bugün maydanoz yemeye başlamanız için 5 nedeni size anlatacağız!

1. Kemik sıhhatinize destekçi olur

Birçok birey pek bunu öğrenmese de, K vitamini beceriksizliği kemiğin kırılma tehlikesinin daha yüksek olması ile ilişkilidir.

Yeterli fosfor, kalsiyum, C vitamini ve B kompleks vitaminleri yemenin ne kadar ehemmiyetli olduğunu hepimiz öğreniyoruz. Fakat yemeklerinize K vitaminini ilave etmeyi düşünüyor musunuz?

Maydanozu kumpaslı olarak yemek, bedeninize yeterli ölçüde K vitamini sağlar. Bu, kemik sıhhatinizi iyileştirmek içindir. Bunun sebebi, kemik yapınız için bir protein dönüştürücü olarak misyon yapmasıdır.

Aynı zamanda, kalsiyum emilimini artırır. Ayrıca, idrar yoluyla atılan kalsiyum ölçüsünü eksiltir.

Her zaman taze, natürel besinler aramayı alışkanlık haline getirmelisiniz, bu sizi sıhhatli yakalamaya destekçi olur. Bugünden itibaren yiyeceklerinize maydanoz eklemeye başlayın. Balığa, sebzelere ve natürel meyve sularına ilave edin.

2. Kan şekeri seviyenizi tertip etmeye destekçi olur

Bu sebze, mirisetin ismi verilen çok özel bir flavonoid açısından zengindir. Kan şekeri seviyenizi tertip etmeye destekçi olur.

Buna ek olarak, insülin direncini de eksiltir ve anti-enflamatuvar özelliklere sahiptir. Bu, kanınızdaki lipit rakamını tertip etmenize destekçi olur.

Bu özellik sayesinde, yalnızca diyabet ile savaşmakla kalmazsınız. Aynı zamanda, arteriyel enflamasyonu sıhhatinizle de ilgilenirsiniz.

Yemekten sonra maydanoz ve limon çayları içmeyi deneyin!

3. Böbrek sıhhatini destekler

Maydanoz, böbrek sıhhatine bakmak için en çok kullanılan nebatlardan biridir.

Diüretiktir ve böbrek işlevini uyarır. Böylelikle, esas vazifeyi olan bedeninizi temizletme ve detoks yapma işlevlerini daha iyi yerine getirir.

Maydanoz, aynı zamanda yüksek potasyum içeriği sayesinde yüksek kan tazyikini tertip etmeye destekçi olur.

Bununla beraber, şayet böbrek taşlarından muzdarip olmaya meyilliyseniz, her gün maydanoz yememeniz önerilir. Bunun sebebi yüksek ölçüde oksalik asit içermesidir.

4. Kansızlık ve bitkinlik gibi vaziyetler için çok iyidir

Maydanoz, beslenmenize uslu bir katkı olacaktır. Bir beceriksizliğe, aneminiye sahipseniz veya stres sebebiyle tükendiğiniz bir yarıyıldan geçiyorsanız bu özellikle işe yarayacaktır.

Maydanoz, A vitamini, B kompleks vitaminleri, B1, B2, B3, B5, B6 ve B9, folik asit ve K vitamini bakımından zengindir. Aynı zamanda çok ölçüde potasyum, kalsiyum, çinko, fosfor, demir ve magnezyum sağlamaktadır.

En fazla gıdayı ham yiyerek elde ettiğinizi unutmayın.

 5. Bağışıklık sisteminizi güçlendirir

Eczanelerde vitamin yardımı aramayın. Bunun yerine, vitamin açısından zengin yiyecekleri harcayarak her zaman basit, sıhhatli ve daha natürel olan yolları araştırın.

Mutfakta hep maydanozunuz olsun. Yüksek C vitamini içeriği sayesinde bağışıklık tepkinizi kuvvetlendirmenize destekçi olabilir.

Öte yandan, maydanozda apigenin ismi verilen kimyevi bir bileşene sahip olduğunu öğrenmek de gariptir. Bu düşüncesi destekleyen rastgele bir çalışma olmasa da, kimileri kanserle savaşmaya destekçi olduğunu iddia etmektedir.

Bununla beraber, bildiğimiz şey şudur ki, bu muhtelif virüsler ve bakteriler ile savaşabilecek eforlu bir antioksidandır.

Çorbanıza, salatalarınıza ve soslarınıza ilave edin. Avantajları günlük ufak gayretlerinize kıymet!

Günlük nasıl maydanoz harcarsınız?

  • Maydanoz güveçleri yapın.
  • Salatalarınız için soslarda kullanın.
  • Çorbanıza ilave edin.
  • Balık pişirirken kullanın.
  • Pizza sosunu veya öbür lezzetli sosları yapmak için domates sosuna ekleyebilirsiniz.
  • Maydanoz çayını deneyin.
  • Maydanoz ile meyve smoothielerini deneyin.

Onu yemeniz için rakamsız yol vardır!

Fakat, şayet böbrek taşından muzdaripseniz veya hamileyseniz, yediğiniz ölçüyü ayarlamanız gerektiğini unutmayın.

Bir cevap yazın