Meğerse Hepimizin Bu Alışkanlığı Çok Hasarlıymış

Sabahları erken kalkıp duş almak ve ardından dişlerimizi fırçalamak ailemizin bize öğrettiği alışkanlıklarımızdandır.

Ancak herkesin aynı şeyi yapması, o şeyin doğru olduğu anlamına gelmiyor.

Günümüzde yapılan araştırmalar uzun vakittir doğru olduğunuza inandığımız alışkanlıklarımızın hakikatinde yanlış olduğunu gözler önüne seriyor.

Sizler için derlediğimiz listede hemen hemen herkesin yaptığı ancak yanlış olduğu ispatlanan 10 eylem var:

1- Çalar saat kullanımı

Uslu telefonlar yaşamımıza girene dek hepimizin baş ucunda çalar saatler vardı. Ancak uslu telefonlar zamanla çalar saatlerin yerini aldı. Değişmeyen tek şey ise sabahın erken saatlerinde bir anda uyandırılmanız. Uzmanların görüşlerine göre sabahları aniden telefon veya çalar saat ile uyarılarak uyanmak hasarlıymış.

Japonların yaptığı bir araştırmaya göre, aniden uyandırılmak hem bedenimizin biyolojik saatini alt üst ediyor hem de kalbimiz için kötü.

Yapılan öbür araştırmalar da çalar saat kullanımının kalp kriziyle yakından iletişimli olduğunu gösterdi. Zira sabah aniden uyandırıldığınızdan adrenalin seviyeniz tavan yapıyor ve bu da kalbinize çok hasar veriyor.

2- Sırt çantasını yanlış takmak

Ne kadar pahalı veya rahat olursa olsun çantalar muntazam takılmadıklarında belinize hasar verebiliyorlar.

Ayrıca çantanız ağırsa, çantanızın içindeki ağır eşyayı çantanın ortasına koymanız gerekiyor. Böylece yük omuzlarınıza denk biçimde biniyor.

Yapılan bir öbür yanılgı da çantayı tek omuzda taşımak. Çantanızı iki omzunuzla taşımayı önemsememe etmeyin.

3- Sık sık duş almak

Ünlü dermatolog Nick Lowe, her gün ılık suyla duş almanın kuru ve çatlaklar dolu bir cilde sahip olmanıza neden olduğunu ileri sürüyor.

Lowe, haftada 1-2 kere duş almanın ideal olduğunu söylüyor.

4- Yemek yedikten hemen sonra yatmak

Siesta kavramı özellikle Meksika ve İspanya’da çok tanınmış. Buradaki insanlar akşam yemeğinden sonra yatmayı mizaç edinmişlerdir.

Yatmak natürel ki de bedeninize faydalı. Ancak yemek yedikten hemen sonra yatmak kilo almanıza neden oluyor. Yemek yedikten sonra dışarıya çıkıp gezmeyi önemsememe etmeyin. Hem metabolizmanız süratlenir hem de kilo almazsınız.

5- Mikrodalga kullanımı

Kimileri mikrodalgada ısıtılan gıdaların içine kimyevi karıştığına inanıyor. Uzmanlar ise bunun doğru olmadığını söylüyor.

Aslına bakarsanız besinlerinizi mikrodalgada ısıtmak demek besinlerinizde daha az bakteri olması demektir. Öte yandan olağan fırına göre mikrodalgalar, gıdaların içindeki vitaminlerin can vermesine neden olmazlar.

Şaşırtıcı, değil mi?

6- Yemekten hemen sonra diş fırçalamak

Yemek yedikten hemen sonra dişlerimizde plak veya çürük oluşmaması için dişlerimizi fırçalarız. Hatta sabahları işe veya mektebe yetişmek için kahvaltıdan hemen sonra dişlerimizi fırçalarız.

ABD’de yapılan bir araştırmada, yemek yedikten 30 dakika sonra dişlerin fırçalanması gerektiği görüldü. Yemek yerken diş mineleriniz yumuşuyor. Yemek yedikten hemen sonra dişleri fırçalamak da diş minelerine hasar veriyor.

7- Çok yatmanın faydalı olduğu düşüncesi

Günde sekiz saatten fazla yatmak kulağa hoş geliyor. Hatta kimileri çok yatmanın faydalı olduğunu düşünüyor.

Yapılan bir araştırmada, çok yatmak ve bitkinlik arasında çok minik bir oranda irtibat olduğu görüldü. Bir öbür araştırmaya göre de günde sekiz saatten fazla yatmak felç tehlikesini artırıyor.

ABD’de yapılan araştırmada ise günde 6,5 – 7,5 saat yatmanın ideal olduğu görüldü.

8- Yanınızda aksırıldığında sırtınızı dönmek

Etrafınızda birileri aksırınca sırtınızı dönüyor musunuz? Ne Yazık Ki boşuna uğraşıyorsunuz. Hapşırık sonrası sarihe çıkan bakteriler yükseklerde uçuşurlar ve ışık süratiyle yere inerler. Ne kadar süratli olursanız olun buna sizin ihtiyat almanız olası değil.

Britanya’da yapılan bir araştırmada, toplu taşıma vasıtasında aksıran bir şahsın en az 150 şahsa mukusunu bulaştırdığı görüldü. Otobüste aksırdığınızda sarihe 100.000’e yakın bakteri çıkıyor ve bu bakteriler insanların suratına, koltuklarına ve giysilerine iniyor. Buna alınacak tek ihtiyat, aksıran şahsın mendil kullanması.

9- Vitamin hapları/tabletleri

Birçok birey vitamin tabletleri veya hapları alıyor. Hastalandığınızda hekim önerisi ile miktarlı olarak ve emin vitaminleri almak faydalı olabiliyor.

Öte yandan yapılan yeni araştırmaların çoğuna göre on üç vitaminin hepsini kapsadığı söylenen vitamin tabletleri hiçbir işe yaramıyor. Bunları fazla dozda harcamak ise yalnızca para kaybı.

10- Fazla paklik yapmak

“Paklik imandan kazanç” tabirini dinlemeyen yoktur.

Ancak pakliğin de bir hududu olmalı. Fazla pak konutlarda gelişen çocukların alerji olma tehlikelerinin daha fazla olduğu ispatlandı.

İsveç’in Linköping Üniversitesi’ndeki analistler, Estonya ile İsveç’i karşılaştırdı. Estonya’daki konutlarda daha fazla bakteri olduğu saptandı. Estonyalı çocukların bedenlerinde daha fazla bulunan moleküllerin, çocukların bedenlerini mukoza çeperindeki antibadilerden gözettiği görüldü. Yeniden bu moleküller, bedenin bir şeye alerjisi olduğunda ortaya çıkıp alerjinin ağır tesirlerinden bedeni koruyor.

Yukarıdaki bilgilerin kimileri kulağa garip gelse de kimileri gerçekten çok doğru. İnsanları mevzu hakkında bilgilendirmek için paylaşın.

Bir cevap yazın