Meleklerin Meyvesi Kanser Savaşçısı

Christopher Columbus, papayaya “meleklerin meyvesi” ismini vermiştir. Papaya hem meyve hem de sebze olarak yenilebilen çok doğrultulu bir meyvedir. İnsan sıhhatine bir çok yararları vardır.

Papaya’nın nasıl bir meyve olduğu ve sıhhate yararları hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

İçinde bulundurduğu karoten, vitamin ve minerallerle hangi hastalıkları iyileştirmeye dayanakçı olur?

Kansere deva olabilir mi? Papaya neden bu kadar sıhhatli? Papayanın yararları nelerdir? İşte haberimizin ayrıntıları…

Şeker bağımlılığını azaltır

Şeker insanlarda bağımlılık yapan kimyevi bir maddedir. Oldukça hasarlı olan bu kimyevi madde devamlı aç ve bitkin sezmenize neden olur ve obezite gibi problemlere yol açar.

Papaya meyvesini kumpaslı ve sıhhatli bir biçimde kullanıldığınızda şeker suratından ortaya çıkan bağımlılığı giderici özelliktedir.

Sivilcelere çözüm

Sağlık ve görüntü açısından bizi oldukça rahatsız eden sivilcelerden papaya maskesi ile kurtulabilirsiniz. İçerisinde bulunan C vitamini, fosfor, demir ve potasyum gibi cilde iyi gelen mineral ve vitaminlerle iltihaplı sivilce ve siyah nokta yaradılışını maniler. Daha hatasız bir cilde kavuşmanıza dayanakçı olur.

Papaya meyvesinin suyunu pamuk dayanağıyla sivilcelerinize ve cildinize uygulayabiliriniz. 15 dakika bekledikten sonra soğuk su ile arınarak ilk uygulamada dahi farkı görebilirsiniz.

Daha eforlu saçlar

Saç sıhhati her daim ehemmiyetli bir nokta olmuştur. Gür ve sıhhatli saçlar bize daha pozitif bir enerji ve özgüven verir. Papaya yaprakları ile hazırlayacağınız çayı şampuanınıza ilave ettiğinizde saçınıza natürel bir parlaklık verip, saç köklerinizin kuvvetlenmesine dayanakçı olacaktır.

Kanserle savaşan meyve

İçeriğinde bulunan muhtelif antioksidanların kanserli hücreleri iyileştirme tesiri oluşturduğu ve gelişmelerini yasakladığı muhtelif araştırmalarla ortaya konmuştur.

Meyve ve yapraklarının kanserli hücreleri 24 saat gibi kısa bir müddette tesiri altına alarak gelişmelerini yavaşlattığı gözlenmiştir.

Bağışıklık sistemini güçlendirir

Enerji verme özelliği sayesinde emziren anneler, hamile bayanlar, minik bebekler ve enerjiye lüzumu olan herkesin kullanabildiği papaya, bedenimizin eforsuz ve korunmasız kaldığı güneşsiz günlerde harcandığında bağışıklık sistemini güçlendirir.

Sağlıklı bir bağışıklık sistemi için lüzumlu A ve C vitaminlerini barındırır ve hazımsızlığa da iyi gelir.

PAPAYA HAKKINDA ÖBÜR BİLGİLER

Papaya’nın ana vatanının Güney Meksika ve Orta Amerika olduğu sanılmaktadır. Ona “kavun ağacı” meyvesine de, kavun ağacı yemişi denmektedir. Zira papayanın bir çeşidinin meyvesinin görünümü kavuna benzese de, tadı balkabağına yakındır.

Papayanın, Hawaii,Tayland ve Meksika olmak üzere üç çeşit tanınmış cinsi vardır,bununla beraber Maridol Papaya,Cüce Dwarf Papaya,Florida Jack Papaya,Çilekstrawberry Papaya …v.s başkaca cinsleri ve kültür çeşitleri de mevcuttur.

Hawaii çeşidi olgunlaştığında, kabuğu sarı renkte olan armut şeklindeki meyvelere sahip olmaktadır ve bu meyvelerin eti de, parlak portakal renginde ya da pembemsi olmaktadır. Bütün ortasında minik siyah tohumlar bir arada bulunmaktadır.

Meksika çeşidi diğerlerden daha büyük meyvelere sahiptir. Her bir meyve yarım metre boyundadır ve takribî 5 kilogram. gelmektedir.

Tayland cinsi papayalar ise daha çok perhiz salataları ve muhtelif yemeklerin üretiminde kullanılmakla her ne kadar dağ papayası veya babako gibi akrabaları kadar olmasa da öbür carica papaya cinsleri içinde soğuğa dayanıklığı ile öğrenilmektedir.

Bir cevap yazın