Menisküse Ne İyi Kazanç?

Menisküs genellikle menisküs yırtığı olarak öğrenilmekte ve alana gelmektedir. Yırtık menisküs en yaygın diz yaralanmalarından biridirÖzellikle üzerinde bütün yük tazyik uygulandığında dizinizin güçle bükülmesi veya döndürülmesi gibi sebeplerin dışında rastgele bir etkinlikte bile menisküs yırtılması oluşabilir. Her 2 dizinizde de C biçiminde bulunan 2 adet kıkırdak parçaları bulunmakta olup, kaval kemiği ve uyluk kemiği arasında bir yastık gibi hareket etmektedir. 

İstirahat etmek, buz koymak ve ilaç rehabilitasyonu gibi bazı gözetmeci rehabilitasyonlar bazen yırtık bir menisküs sızısı için hafifletme getirebilir. Ancak kimi zamanlarda yırtık menisküsün iyileşmesi için zaman vermek de yeterli olacaktırDiğer vaziyetlerde ise cerrahi onarımgerekmektedir. 

Menisküs Yırtılması Neden Olur?

Yırtılmış bir menisküs dizde, asabi hareketler sırasında ya da aniden durur ve döner gibigüçle bükme veya dizinizin dönmesine neden olan rastgele bir etkinlik neticeyi olabilirDiz çökmüş halde dahiderin çömelme ya da bir şey kaldırma bazen ağır bir menisküs yırtılmasına yol açabilirYaşlı kimselerde ise dejeneratif farklılıklar yırtık menisküs gelişimine katkıda bulunabilir

Şiddetli bir bükülme veya ani durdurma tibia kemiği üzerinde çimdiklenme, ezilme vepotansiyel olarak menisküs kıkırdak yırtılması ile sonuçlanmasına neden olabilir. Buyaralanmalar özellikle ağır bir ağırlık kaldırırken derin çömelme veya diz çökme ile ortaya çıkabilir.

Menisküs Belirtileri Nelerdir?

Şayet menisküs yırtılması mevzubahisi ise altta verilen bulgular ve işaretler alana gelebilir.

 • Dizde şişlik veya sertlik yaradılışı,
 • Özellikle dizinizi burma ya da döndürme esnasında acı yaradılışı
 • Dizinizi bütün olarak doğrulturken güçlükler yaşama
 • Şayet diziniz bir yerde statik olarak kalmış gidişatta ise dizinizi hareket ettirirken kilitlenmiş gibi sezme gibi vaziyetler menisküs bulguları arasında yer almaktadır. 

Menisküs Tehlike Etkenleri Nelerdir?

Diz ile asabi büküm ve dönme ile alakalı faaliyetleri hakikatleştiren herkesin yırtık birmenisküse sahip olma tehlikeyi vardırBöyle bir gidişatta tehlike, özellikle de futbol, dönme bulunan oyunlar, tenis ve basketbol gibi temas sporlarına katılan sporcular için oldukça yüksek bir ölçüye erişmektedir. İhtiyarladıkçayıpranma ve dizlerinin üzerindeki bağlarda alana gelen eskimelerden dolayı yırtık bir menisküs olma tehlikeyi de artar.

Menisküs Karmaşıklıkları Nelerdir?

Yırtık menisküs olağan olarak ya da kalıcı olarak dizinizi hareket ettirme güçlüğü yaşamanıza yol açabilmektedir. Ayrıca zarar görmüş olan diz, osteoartrit geliştirmek için daha olası bir vaziyete sahip olabilir.

Menisküs Teşhisi Nasıl Yapılır?

Genellikle menisküs yırtılması fiziksel tetkik sırasında tespit edilebilirHekiminiz diz ve bacak kemiklerini değişik pozisyonlarda değiştirerek işaret ve bulguların nedenibelirlemekte dayanakçı olmak için kullanabilir.

 • Görüntüleme Testleri-X Işınları: Yırtık menisküs kıkırdaktan yapılmış olduğundan dolayı, X-ışınları ile görünmez. Ama X-ışınları ile eş bulgular gösteren diz ile alakalı diğer meselelerin tespiti yapılabilir.
  Ultrason: Ultrason, dizlerin içini ve hareketlerini araştırmak için kullanılmaktadır. Dizinizde bulunan hareketli parçalar arasında kıkırdak gevşemesi olup olmadığını tanımlamak için dayanakçı olarak kullanılan bir usuldür.
  Manyetik Titreşim Görüntüleme MRI: İç yapıların kesit görüntülerini görüntülemek için radyo dalgaları ve eforlu bir manyetik alan kullanılan bir usuldür. Diz içinde hem sert hem de yumuşak dokuların detaylı görüntülerini oluşturabilirsiniz.
 • Atroskopi: Bazı vaziyetlerdehekiminiz dizinizin içini araştırmak için artroskop olarak öğrenilen bir alet kullanabilirArtroskop diz yakınlarındaki minik bir kesi ile ilave edilir. Bir monitöre bağlanan makinede, diz içinde geliştirilmiş bir görüntü ileten bir ışık ve minik bir kamera bulunur. Gerekirse cerrahi alet, artroskop aracılığıyla veya dizinizde ek minik kesiler yoluyla ilave edilir.

Menisküs Nasıl Rehabilitasyon Edilir?

Menisküs rehabilitasyonunda kullanılan pek çok değişik rehabilitasyon usulü bulunmaktadır. Bunlar;

 • İlk Rehabilitasyon

Yırtık menisküs rehabilitasyon genellikle gözeticili olarak başlar. Hekiminiz şunları önerebilir:

Dinlenme: Diz sızısına genellikle diz bükülmesine neden olan rastgele bir etkinlikten kaçının. Dizinizde oluşan tazyiki eksiltmek için ve gidişatınızı iyileştirmek için koltuk değneklerini kullanarak dayanak alabilirsiniz.

 1. Buz: Buz diz sızısını ve şişmeleri eksiltmek için dayanakçı olabilir. Takribî 15 dakika süresince dizinize uygulayacağınız buzları, buz torbası biçiminde, dolu soğuk bir koli donmuş sebze olarak ya da bir havlu içerisine doldurarak kullanın. Buz koyma operasyonunu ilk 2 gün süresince her 4 ile 6 saatte bir ve gerektiğinde daha da sık koymanız gerekebilir.
 2. İlaç: Reçetesiz olarak satılan sızı kesici ilaçlar da diz sızısında büyük bir basitlik sağlayarak dayanakçı olabilirler. 
 3. Terapi:Fiziksel rehabilitasyon, diz ve bacaklarınızın çevresindeki adaleleri kuvvetlendirmek için dizdesteği ve dizinizin istikrarlı kalmasına dayanakçı olabilirKemer yardımları veya diğerayakkabı eklentileri ile dizinizde belli alanlarda oluşan stresi eksiltmede ya da dizin çevresinde daha denk güç dağılımı sağlamak için dayanakçı olabilir.
 • Operasyon

Şayet diz sızılı, sert veya kilitli kalırsa hekiminiz operasyon olmanızı önerebilirYırtıkmenisküs tamiri özellikle çocuklar ve genç yaştaki erişkinler için bazen muhtemel olabilmektedir. Şayet yırtık tamir edilemez isemenisküs operasyonla kesilmiş olabilirCerrahi müdahale, artroskop kullanılarak minik kesiler yoluyla yapılabilirOperasyondan sonra dizin eforunu ve kararını optimize etmek için egzersiz yapmak gerekir.

Menisküse Ne İyi Kazanç?

Menisküs yırtılması için kullanılan rehabilitasyonlar dışında ev etrafında kendi başınıza yapabileceğiniz birtakım usuller de bulunmaktadır. Bu usulleri uygulayarak menisküs bulgularını ve işaretlerini eksiltme yoluna gidebilirsiniz.

1.Dinlendirin

Dizinizi dinlendirmek, menisküs sızısının eksilmesine neden olacaktır. Şayet diziniz ağrıyor ise kısıtlı hareket edebilir, hatta yürüme etkinliğini bile eksiltebilirsiniz. Oluşan sızıları eksiltmek için koltuk değnekleri de kullanabilirsiniz.

2.Buz Koyun

Oluşan acıları ve şişlikleri eksiltmek için sızıların bulunduğu bölgeye buz koyunuz. Bu usulü ilk 2-3 gün süresince veya sızılar ve şişlikler ortadan kalkana kadar her 3-4 saatte bir 15-20 dakika süresince uygulamanız gerekmektedir.

3.Dizinizi Sıkıştırın

Şişliği hakimiyet etmek için dizlerinin üzerine esnek bir sargı veya neopren tipi bir bant yapıştırın. Böylece dizlerinizde bulunan şişlikler eksilecek ve menisküs bulguları yavaş yavaş eksilecektir. Ayrıca otururken ya da uyurken bacağınızın altına bir yastık koyarak dizinizi rakımın. Bu gidişatta o bölgedeki kan akışı ve baskı eksilecektir.

4.İlaç Kullanın

Advil, aleve ve motrin gibi tahriş oluşmasını önleyici, steroid olmayan ilaçların kullanılması, acıların ve şişliklerin ortadan kalkmasına dayanakçı olacaktır. Ancak bu ilaçların yan tesirleri arasında kanama ve ülser tehlikeyi olabilirHekiminiz özellikle aksini söylüyor ise yalnızca zaman zaman kullanılmalıdır.

5.Güçlendirin

Germe ve kuvvetlendirme kullanımı ile dizinizde stresi eksiltmek için muhtelif egzersizler yapılması önerilmektedir. Kılavuzluk emeli ile bir fizyoterapist nasihati için hekiminize müracaat etin. Ayrıca koşma ve zıplama gibi zorlayıcı hareketleri yapmaktan da sakınmanız gerekmektedir. 

Bir cevap yazın