Menopozun 9 Bulgusu

Queensland Üniversitesi bilim insanları menopoz bulgularının vasati 48 yaşlarında başlayabileceğini belirtti. Menopoz kadının bir sene süresince regl olmamasıyla başlıyor. Bu müddet içerisinde hormonal farklılıklara bağlı olarak rahatsız edici semptomlar yaşanabilir.

Bilge Cafe menopoz yarıyılında hangi semptomların olduğunu ve bu sürecin nasıl daha basit geçirilebileceğini sizler için inceledi. Bu yazının sonunda BONUS bilgi olarak menopoz yarıyılında yemek yeme kumpasından bahsediyoruz.

Değişken Ruh Hali

Pennsylvania üniversitesinden Dr. E. W. Freeman ve çalışma dostları menopoz yarıyılıyla alakalı 9 senelik bir çalışma yaptılar. Menopoz yarıyılında olan bayan katılımcılara yaşadıkları semptomları ve sıhhat vaziyetlerindeki farklılıkları sordular.

Bu araştırmalar neticesinde menepoz yarıyılında olan bayanlarda bir neden olmadan dahi ani ruh hali deeğişiklikleri olduğunu gözlemlediler. Zamanla ve psikolojik farklılıklarla birlikle süratli mod farklılıkları daha az yaşanıyor.

Sıcak Basması

Emory üniversitesi bilim insanları menopoz yarıyılındaki sıcak basmasını ve terlemeyi incelediler. 45 ve 55 yaş arasında olan sıhhatli bayanların katıldığı çalışmada, en başta bayanlar ateşi varmış gibi ve terliyormuş gibi hissetti ve sonra surat ve boyun bölgesi kızardı daha sonra üşüme hissedildi.

Sonuçlar bu semptomların bayanların % 25.7 gözlemlendiğini gösterdi. Fakat menopozun son yarıyıllarındaki bayanların % 52.6sı bu semptomları yaşıyor. Bu semptomları daha az rahatsız hale getirebilmek için bazı baharatları, şifalı otları ve içkiyi yaşamınızdan çıkartmanız gerekebilir. Şayet sigara içiyorsanız sigarayı da vazgeçmeniz gerekir.

Uyumakta Güçlük Yaşamak

Uyku bozuklukları menepoz yarıyılında ki bayanların en çok şikayet ettiği rahatsızlıktır. Urbana-Champaign teki İlinois üniversitesinin yeni inceletmesinde 45 ve 55 yaşlarındaki bayanlarda uyku problemlerinin menopozun farklı aşamalarında olabildiğini söylüyorlar. Fakat sıcak basmasının ve bunalımın irtibatlı olduğunu da söylüyorlar. Profosör Rebecca Smith öteki problemler çözüldüğünde geçime kumpasının da banale döneceğini belirtiyor.

Bunalım

Virginia üniversitesinden Anita Clayton M. D menopoz yarıyılının bunalım tehlikesini çoğaldırdığını söylüyor. Ayrıca bu yarıyıldaki bayanlar için bazı nasihatleri de var. Menopoz yarıyılı yaşamda başına gelen çoğu kadının hemen hemen aynı semptomları yaşadığı banal bir tecrübe. Fakat bazı bayanlar hem fiziksel olarak hemde psikolojik rahatsızlıklara daha sarih ve yatkın olabiliyorlar. Bunalıma girmek büyük bir risk.

Şayet bayanlar zamanında gider ve bunalım için test yaptırırlarsa, tesirlerin eksilmesini hatta semptomların geçmesini sağlayabilirler.

Hafıza Problemleri

Chicagodaki Northwestern üniversitesi ve Urbana-Champaign deki İlinois üniversitesindeki çalışmalar menopoz yarıyılındaki bayanların hafıza problemleri olabileceğini gösterdi. 44 ve 62 yaşları arasında 68 bayandan en az 35 i sıcak basması, ani mod farklılıkları ve hafıza problemleri olduğunu belirttiler.

Daha sık bir biçimde sıcak basması yaşayan insanların test neticeleri o kadar sık sıcak basması yaşamayan insanlara göre daha kötü ve daha sık sıcak basması yaşayan bayanlarda hafıza problemleri daha uzun müddet görülüyor. Ayrıca daha olumsuz dalgın olan bayanların test neticeleri ateş basması olanlardan daha kötü olarak görüldü.

Damar Problemleri

Colorado üniversitesi bilim insanları menopoz yarıyılıyla damar rahatsızlıkları arasında bir irtibat olduğunu söylüyor. Menepoz yarıyılındaki bayanların damar hastalıklarına tutulmaları daha büyük ihtimal diyor yazar Kerry Hildreth, MD . Bu yarıyılda karaciğerin niteliği kötü etkileniyor. Bu yarıyılda kalp ve damar sıhhatinize ayrıca dikkat etkeniz gerekiyor. Ayrıca bacaklarda ve kollarda şişmeler yaşayabilirsiniz. Bu meseleyi akşamları daha az su içerek geçirebilirsiniz.

Baş Ağrıları

Cincinnati ünüversitesinde ki yeni bir araştırmada migren baş sızılarının menepoz yarıyılı başladığında ortaya çıktığı görülmüş. Genellikle bayanlar erkeklerden daha çok baş sızısı yaşıyor ve menepoz yarıyılındaki bayanlarda baş sızısı hayata sıklığı % 76 artıyor.

Menopoz yarıyılında veya menopoz başlangıcı yarıyılında hormonal farklılıklar için hekimler hormonal terapiler önerebilirler diyor Jelena Pavlovic.

Stres

Chapel Hill deki North Carolina üniversitesi psikiyatri departmanı çalışmasına göre östrediol östrojen hormonunun bir çeşidi başkalaşımı çok yaygın olarak görülüyor. Menopoz yarıyılına geçişte psikolojik streste ve duygusal alınganlık artabilir.

Yani östrodiol hormonundaki farklılıklar nedeniyle bayanlar daha alıngan olabilir ve sosyalliği yalanlayabilir. Bu alınganlık, psikolojik sosyal stresle birleştirildiğinde bayanlarda bunalım bulguları görülebiliyor. Fiziksel etkinlikler, yoga ve meditasyon bu semptomları elemekte zaferli olabilir.

Libido Azalması

Bayanlar menopoz yarıyılında cinsel istekte ciddi bir düşüş yaşıyorlar. SWAN ismi verilen bir çalışmanda yürütülen bir araştırmaya katılan orta yaşlı bayanların % 75 deri daha aşırısı seks yaşamının çok ehemmiyetli olduğunu belirtiyor. . Irk ve etnisite cinsel yaşamın vaziyetini etkilediği gözlemlenmiş. Afrikan – Amerikan bayanlar cinsel yaşamlarında daha az bir düşüş yaşarken japon bayanlarsa beyaz bayanlara göre daha büyük bir düşüş yaşamıştır.

BONUS: Menepoz Yarıyılında Yemek Yeme

Şayet sıhhatli bir yemek yeme kumpasınız varsa menepoza geçiş sürecinizi kolaylaştırabilir.

  • Kalsiyum alabilmek için yeterli ölçüde süt mahsulleri tüketin.
  • Ekmekten, meyveden ve prinçden yeterli lifi alabilirsiniz.
  • Çok su için.
  • Alkol tüketiminizi azaltın.
  • Şeker ve tuz alımını azaltın.Fiziksel ve psikolojik olarak daha iyi olabilmek için hekiminizi kesinlikle yaşadığınız farklılıklardan haberdar edin.

Bir cevap yazın