Acıma Artıran İlaç

Parkinson hastalığının rehabilitasyonunda kullanılan bir ilacın acıma duygusunu artırdığı ve şahısları denksizliğe daha duyarlı hale getirdiği tespit edildi. Uzmanlara göre bulunan bu ilacı, şizofreni gibi ruh rahatsızları ve bağımlılık rehabilitasyonunda kullanmak muhtemel olacak.

Beynin karakter, sosyal tavır ve karar vermeden mesul kısmındaki başka bir deyişle ön beyinde asap sisteminin kimyasını değiştiren Parkinson ilacının tesiri gönüllüler üzerinde test edildi.

Amerikalı bilim adamları tarafından yapılan araştırmada, bir gruba ön beyindeki mükâfat ve motivasyonla iletişimli dopamin kimyevisinin tesirini uzatan bu ilaç, öteki gruba ise içerisinde etkenmadde bulunmayan ilaç görünümlü bir madde plasebo verildi.

Daha Cömert ve Acımalı Yapan İlaç
Parkinson hastalığının rehabilitasyonunda kullanılan ilacı içen grubun parasını yabancılarla öteki gruptan daha adaletli ve denk şekilde paylaştığı görüldü.

Suni Acıma Duygusu
Bilim adamları “suni acıma duygusu uyandıran” bu ilacın ileride acıma, pişmanlık, acıma ve kabahatlilik duygusu sezmeyen şizofreni gibi ruh hastalıkları ile mükâfat ve zevk mekanizmalarının aktif hale geldiği bağımlılıkların rehabilitasyonunda kullanılabileceğini açıkladı.

Araştırmanın neticeleri “Current Biology” adlı yabancı bir mecmuada yayımlandı.

Bir cevap yazın