Mezun Talebelerden Hasta Çocuğa Büyük Dayanak!

Bulgaristan’ın Madan kasabasındaki Otets Paisiy Mektebinin mezun talebeleri yeni ve pahalı kıyafetler almak yerine mezuniyet merasimine tişörtlerle gittiler. Pahalı ve lüks kıyafetler için verecekleri paraları kendi arlarında toplayıp hastalanan bir çocuğa vererek rehabilitasyonuna destekçi oldular ve minik çocuğa umut ışığı oldular.

Mezun talebeler ilk başta topladıkları paraları kimsesizler yurdunu affetmeyi düşünmüşler, ancak daha sonra Madan da hasta bir çocuğun rehabilitasyonu için acil paraya lüzumu olduğunu bilmişler ve ona vermişler. Hasta çocuğun daha evvel operasyon olduğu fakat daha sonra tekerrür hasta olması nedeniyle pahalı olan bir tıbbi müdahaleye lüzum dinlediği belirtildi.

Madan kasabası Otets Paisiy Mektebi talebeleri aralarında topladıkları takribî 2 bin levayı takribî bin 200 dolar hasta çocuğa verdiler.

Mezun talebelerden Selvie Sadıkova, dostlarıyla hep beraber bu kararı aldıklarını ve bu biçimde mezuniyet kutlamalarını daha anlamlı kıldıklarını söyledi. Selvie Sadıkova “ Bu bizim olgunluğa ilk adımımız ve artık olgun birer insan olduğumuz bir yarıyıl. Bu tutumumuzla hem kendimize hem de ebeveynlerimize artık olgun olduğumuzu ve bedellerimizin de farkında olduğumuzu göstermek istedik.” dedi.

Selvie Sadıkova, lüks kıyafetlerin ve ünün bu dünyada hiçbir ehemmiyetinin olmadığını, reel yararlı olanın iyilik ve atalarımızdan servet kalan insanlığın olduğunu belirtti.

Mezun olan bir başka talebe olan Vesiha Karasulieva, yalnızca birkaç saat giyilmesi için bir giysiye çok para vermenin anlamsız olduğunu belirtti. Vesiha Karasulieva, “ Belki de çevremizde bazı dayanağa fukara insanların olmasının tesiri oldu. Belki donakalacaksınız ama bu fikre hiçbir dostumuz karşı çıkmadı. Bizler iki sınıf toplamda 38 talebeyiz ve hepimiz değişik kişiliklerdeyiz, fakat hiçbir kimse karşı çıkmadı. Büyük kalpli, iyi insanlar olarak toplanmışız ve bu paraların işine yarayacak birine verilmesi en iyisi olacaktır.” dedi.

Mezun talebelerin sınıf hocayı ve İngilizce hocayı olan Bistra Çolakova yaptığı söylemede talebeleriyle yüceldiğini belirtti. Bistra Çolakova, “ Bu sınıfı beraber, iyi ve büyük kalpli insan yapan en büyük faktör aldıkları kıymet eğitimidir.” dedi. Geri kalan yaşamlarında talebelerine zafer dileyen Bistra Çolakova onların çok iyi insanlar olduğu ve hayallerine erişmelerini dilediğini belirtti.

Bistra Çolakova hep beraber lüks ve pahalı kıyafetlerle mezuniyet bolasuna gitmek yerine tişörtlerle gitmeyi kararlaştırdıkları ve bu sebeple maksatlı olarak tişörtlerini yalnızca siya ya da beyaz giydiklerini söyledi. Buna ek olarak, “ Her makûsluktan sonra iyilik kazanç ve bu surattan beyaz tişörtler daha fazla rakamdadır.” dedi.

Öğrencilerinden parçalamak zorunda kalan İngilizce hocayı gözyaşlarını yakalayamıyor ve tek umudu bu ayrılığın geçici olması.

Fikirlerinizi yorumlarda paylaşmayı unutmayın!

Bir cevap yazın