Mide Kanserinin En Besbelli Bulgusu

Mide kanseri sindirimin başladığı ve ambar vazifeyi de olan uzuvda oluşan tümöral dokuların farklı biçimlerde ortaya çıktığı zaman zaman , kanama ,tıkama gibi şikayetlere neden olan tiplerine göre rehabilitasyonları değişen dünyada hali hazırda 2. sıklıkta tespit etilen ve 2. sıklıkta vefata neden olan kanser tipidir.Peki mide kanserinin bulguları nelerdir? İşte cevabı…

ŞİKAYETLERİ

%80 etrafında hiçbir bulgu vermeyebilirken ur ilerledikçe bulantı, kusma, halsizlik, iştahsızlık erken doyma, karın sızısı, kanama, kilo kaybı, yutma güçlüğü, karında ele gelen şişlik şikayetleri olabilir. İleri yarıyıllarda kanamaya bağlı büyük tuvaletin siyah çıkması görülebilir. Bu belirtilerin çoğu ülser, gastrit gibi iyi mizaçlı hastalıklarda da görülebilir.

BULGULARI

Tümörün erken yada geç yarıyılda tespit edilmesine bağlı olarak hiç bir şikayeti olmayacağı gibi ileri düzeylerde 2-3 ay içinde ciddi kilo kayıpları, kansızlık anemi , dışkının siyah gelmesi bedenin başka yerlerine atlamasına bağlı şişlik ve belirtiler orytaya çıkabilir.

TANISI İÇİN NELER YAPILMALIDIR:

En ehemmiyetli tanı biçimi şüphelenilmesidir. Ardından farklı görüntüleme muayeneleri ile tanı konmaya çalışılır. Kesin tanı endoskopik Gastroskopik tahlil bu esnada lezyonun görülmesi ve parça alınarak değerlendirilmesiyle konur. Sonra ki aşamada tomografi veya yaygınlığına göre MR ve / veya PET ile tarama yapılarak rehabilitasyon biçimi yönlendirilebilir.

REHABİLİTASYON İÇİN NELER YAPILMALIDIR?

Hangi safhada olduğu tespit edilen mide kanserinde kabul edilen en iyi rehabilitasyon biçimi sağlam hudutlarla uru çıkarıp çevresindeki lenf nodlarını çıkarmaktır. İleri aşama urlarda dağılmış veya operasyon yapılacak bölgede hayati uzuvlara atlamış urlarda evvel kemoterapi ve radyoterapi rehabilitasyonları yapılabilmektedir. Bazı tümörlör bu rehabilitasyonlara mukavemetli olabildikleri gibi kimileri yanıt vermekte ve sonrasında cerrahi yapılabilmektedir.

REHABİLİTASYON SONRASI DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR NELERDİR?

Cerrahi sonrası çıkarılan mide ölçüsüne göre kısmi veya tüm midebeslenme biçimlerinde farklılıklar yapılmakta destek gıdalara gereksinim dinlenmektedir. Ayrıca ur düzeyine göre bitirici rehabilitasyonlar Radyoterapi ve kemoterapi uygulanabilmektedir.

“Mide Kanserinin En Besbelli Bulgusu” için bir yorum

Bir cevap yazın