Mide Kabarıklığının Hakikat Nedeni

Yemeklerden yarım saat sonra sezilen, karın üst kısımlarında ve göbek etrafındaki gerginlik ve kabarıklık şikayetlerinin çoğu -varsayıldığının aksine- mideye bağlı değildir. Kabızlık, hazımsızlık ve kabarıklık şikâyetlerinin bir haylisinden sorumludur.

Mide çıkışında boşaltımı yasaklayan bir hastalık mevcut değil ve mide ileri derecede sarkmamış veya genişlememiş ise hazımsızlık ve kabarıklık şikâyetlerinin kaynağı genellikle mide değildir. Sindirim salgılarının az salgılandığı veya barsak sistemini ilgilendiren dolaşım sisteminde yetmezliğe neden olan bazı hastalıklar çok az da olsa hazımsızlık ve kabarıklık şikâyetlerine neden olabilir.

Karın sızısı, mide kramplarına neden olur. Sıklıkla kalp krizi ya da apandis, safra kesesi sızısı ile karışır.

İşte, mide kabarıklığı sebepleri ve rehabilitasyonu;

Mide kabarıklığı beslenme, reflü, kabızlık gibi sebeplerle oluşabilir. Bağırsaklarda hazmedilmeyen ya da yarı hazmedilmiş yiyecekler kaynaklı oluşabilir. Su tüketiminde olan düşüklük mide kabarıklığına neden olur.Laktoz hoşgörüyü, obezite, yiyecek alerjisi,

Sıhhatsiz sindirim, hava yutma, gazlı besin ve meşrubatlar, bağırsak asalakları,

Kabızlık, duyarlı bağırsak belirtiyi, bağırsak tıkanıklığı, çok tuzlu ve işlenmiş besinler, düşük proteinli beslenme başlıca mide kabarıklığı nedenidir.

Mide kanseri, urlar ve şişen uzuvlar mide kabarıklığı yaratabilir.

Mide kabarıklığı bulguları:Midede şiddetli kramplar, karın sızısı, gaz yaradılışı, ishal, hazımsızlık, soluk almada eforluk, bel ve göğüs, sırt sızıları başlıca mide kabarıklığı belirtileridir.

Kanlı dışkı, kusma, ishal, mide ekşimesi ve ani kilo kaybı varsa müddet kaybetmeden hemen sağlık kurumuna gidilmelidir.

Mide kabarıklığı rehabilitasyonu ve nasihatler:

Bol lifli besinler seçim edilmelidir. Lifli besinler sindirimi basitleştirir ve boşaltım sistemini çok daha iyi çalıştırır.

Günde en az 8 bardak kadar su harcanmalıdır. Bitki çayları da içilebilir. Düşük sodyumlu çorbalar da kullanılır. Gazlı meşrubatlardan da uzak durulmalıdır.

Taze gıdalar yemelisiniz. İşlenmiş besinler, şarküteri mahsulleri mideyi rahatsız eder.

Egzersiz yapmak, bağırsak hareketlerini kumpasa sokar.

Laktozu olmayan sütü bol bol kullanabilirsiniz. Donmamış yoğurt, daha önceki kaşar az ölçüde laktoz kapsar bu sebeple yenilebilir. Bayağı süt, yoğurt midede kabarıklık yapar.

Adet evveli bayanlarda karın bölgesinde akışkan birikimi olur. Bu da mide kabarıklığına neden olur.

B grubu, magnezyum ve kalsiyum kullanan bayanlarda kabarıklık olmaz.

Mide kabarıklığını önlemek için çok sıcak ve çok soğuk yemekler harcanmamalıdır. Çok sıcak gıdalar hava yutmaya neden olur.

Baklagiller, karnabahar, lahana, fasulye, kavun gibi gıdalar mide kabarıklığına neden olur. Mide kabarıklığına yol açan besinler, özellikle akşam yemeklerinde kullanılmalıdır.

Rezene, dulavrat otu mide kabarıklığına iyi kazanç. Dereotu, zencefil ve tarçın mide kabarıklığına iyi kazanç. Ihlamur ve nane çayı da sindirimi basitleştirir.

Şişkinliğe ilavetten karın sızısı, kusma ve bulantıda görülürse bunun bir çok nedeni olabilir.

  • 1- Mide tahribatı
  • 2- Bağırsak hasaslşması
  • 3- Alkol
  • 4- Stres sebebiyle hava yutma
  • 5- Besin allerjisi
  • 6- Bağırsak mantarları
  • 7- Pankreas zafiyeti
  • 8- Kimyevi ilaçlar, özeliklede antibiyotikler
  • 9- Bağırsak mukozasının tahribatı

Bu ehemmiyetli bilgi ve usullerden daha fazla bireyin yararlanması için, sevip, paylaşmayı unutmayın lütfen…

“Mide Kabarıklığının Hakikat Nedeni” için bir yorum

  1. Ben de sürekli mide ağrısı oluyor özellikle geceleri sabaha karşı ağızda ekşime su oluyor kusma oluyor arada 21 yaşındayım ama kilom 45 hiç kilo alamıyorum her zaman bu kilodayım ya şişme oluyor midem de ya da ekşime yanma

Bir cevap yazın