Migren Sızılarını Saniyesinde Durduruyor

Baş sızısı suratından aldığınız ilaçlara bedeniniz alışmaya başlar ve bu ilaçların tesirini günden güne eksiltir. Dolayısıyla, aynı tesiri göstermesi için daha fazla sızı kesici almaya ihtiyac dinlersiniz. Bu bir kısır döngü haline kazanç ve ilaç alma alışkanlığınız başağrınızın nedenine dönüşeblir.

Migren, birkaç saat veya günlerce sürebilen şiddetli zonklama ve sızı hissine neden olur. Çoğu birey, migren sızısını dindirmek için sızı kesicilere müracaat etir. Ancak kumpaslı olarak sızı kesici kullanmanın, bir hayli başağrısı ve migren sızısının nedeni olabileceği belirtiliyor.

Sızı kesicilerden uzak durmanızı gerektiren tek neden bu değil. Çoğu sızı kesici bağımlılık yapar, kullanmayı vazgeçtiğinizde yoksunluk semptomları baş gösterir ve daha fazla harcamak istersiniz.

Sızı kesicilerin yanlış kullanımına yol açan kısır döngü işte böyle oluşur. Çözümü mü reelinde gayet basit. Yalnızca nerede aramak gerektiğini öğrenmek yetiyor. Baş sızısı ve migren sızılarına en iyi yaklaşım daha natürel yollardan geçiyor.

1.Gümüşdüğme

Ayçiçeği ailesinden bir nebat olan gümüşdüğme, asırlardır natürel rehabilitasyon olarak kullanılmakta olup sıklıkla migren önleyici olarak kullanılıyor. Gümüşdüğmenin önerilen günlük dozu 250 mg.

Bunu ister takviye haplarla alabilir ister yapraklarından çay yaparak veya taze yapraklarını doğrudan yiyerek harcayabilirsiniz. Gümüşdüğmede bulunan partenolid adlı bileşen, beyindeki kan damalarının kasılmasını durdurur ve enflamasyonu önler.

2.Veba otu

Veba otu, öbür ismiyle petasites, ufak otsu bir nebattır. Veba otunda bulunan izopetasin ve petasin adlı bileşenler, spazm çözücüdür ve enflamasyonu eksiltmeye destekçi olur.

Veba otunu kapsül olarak alabilir, özütünü veya tozunu kullanabilirsiniz. Veba otu özütünün önerilen günlük dozu 50-100 mg’dır.

3.Zencefil

2000 seneyi aşkın bir zamandır yemek baharatı olarak kullanılmakta olan zencefil, aynı zamanda mide bulantısı, ishal ve mide ülserinde rehabilitasyon edici olarak kullanılıyor.

Zencefil, esas olarak iltihaplanmayı eksiltmeye destekçi olur. Zencefili yemeklerinize ilave ederek veya tablet/kapsül biçiminde harcayabilirsiniz.

4.Fesleğen Yağı

Fesleğen yağı, ocimum basilicum ismindeki fesleğen otundan elde edilir. Stresi eksilmeye destekçi olur ve strese bağlı başağrısı, migren ve alerjilere yi kazanç, mide bulantısı, kusma ve krampları rehabilitasyon eder.

Fesleğen yağının rehabilitasyon edici tesirinden faydalanmak için, avcunuza birkaç damla fesleğen yağı damlatıp koklayabilir veya burnunuza sürebilirsiniz.

Öbür bir usul olarak, şakaklarınıza birkaç damla sürüp masaj yapabilirsiniz. Üçünü olarak ise, bir kâse soğuk suya 5 damla fesleğen yağı ilave edip pak bir bezi bu suya daldıp alnınıza yerleştirin.

6.Muz ve Buz Kompresi

Migren rehabilitasyonu için önerilen alın bölgesine soğuk kompres usulünü bir adım ileri taşıyabilir ve buzu muz kabuğuna sarıp, günde 2-4 kere alnınıza ve boynunuza 15-20 dakika zamanla yerleştirebilirsiniz. Muz kabuğunda bulunan potasyum ile buz, sızı hissini dindirmeye dayanak eder.

Önemli : Bu bilgiler profesyonel tıbbi öneri, teşhis veya rehabilitasyon yerine geçmez ve yalnızca bilgi emellidir. Tıbbi gidişatınız ve/veya halihazırdaki ilaçlarınız hakkında rastgele bir sorunuz varsa her zaman hekiminizin veya başka bir sıhhat uzmanının nasihatini isteyin. Burada okuduğunuz bir şey suratından profesyonel tıbbi nasihatleri göz arkasını etmeyin veya profesyonel rehabilitasyonu ertelemeyin.

Bir cevap yazın