Migrenle savaşta yeni rehabilitasyon: Yüzde 50 zafer

İngiltere’de bulunan King’s College Hospital’da çalışan bir takım, migren rehabilitasyonunda ehemmiyetli bir rehabilitasyon biçimine eriştiklerini açıkladı. Bilim insanları bu yeni rehabilitasyonun hem nöbet rakamını hem de sızıların şiddetini eksilttiğini belirtti.

Londra’da bulunan King’s College Hospital, milyonlarca insanı tesiri altına alan migren hastalığı ile alakalı ehemmiyetli bir adım attıklarına söyledi. Geliştirdikleri usule müteveccih araştırmalarının neticesinde, migren hastalarının takribî yüzde 50’sinin aylık migren nöbetlerinin yarı yarıya eksildiği görüldü. Beyindeki kimyevi etkinliği değiştirmeye müteveccih antikorların kullanıldığı sınamanın uzun vadeli tesirleri izlenecek.

Dünyada her yedi şahıstan birini etkileyen migren bayanlarda üç kat daha fazla görülüyor. Buna göre, ayda 15 günden daha az sızılı yarıyıllar epizodik migren, her ay 15 günden uzun süren sızılı yarıyıllarsa kronik migren olarak tanımlanıyor

AĞRIDA YARI YARIYA AZALMA

BBC Türkçe’nin haberine göre, beyindeki kalsitonin gen ilişkili peptid CGRP isimli bir kimyevi, migrende hem sızı hem de ışığa hassasiyette rol oynuyor.

Dört büyük ilaç firmayı, CGRP’yi nötralize edecek antikorlar geliştiriyor. Bu antikorlardan kimileri CGRP’ye yapışırken kimileri bununla etkileşime geçen beyin hücrelerini bloke ediyor.New England Journal’de yayımlanan belirtiler, 955 hasta üzerinde sınanan neticeleri içeriyor.

Başlangıçta hastaların bir ayda vasati sekiz sızılı günü vardı. Antikor iğnesi yapılan hastaların yüzde 50’sinde sızılı günlerin rakamı yarı yarıya eksildi. Teva tarafından geliştirilen ‘fremanezumab’ isimli bir antikor is 1130 hasta üzerinde sınandı. Bu hastalardan yüzde 41’inde sızılı günlerin rakamı yarı yarıya eksildi.

Bir cevap yazın