Milyonlarca insan kullanıyor ama…

İngiliz medyasının manşetlerine taşıdığı ‘her gün bir aspirin kullananlarda vefat tehlikesinin çoğaldığı’ haberleri, vicdanları ağızlara getirdi. Peki, aspirini nasıl kullanmalıyız? Hangi vaziyetlerde seçim etmeliyiz

Yayımlanan çalışmaya göre; İngiltere’deki yaşlıların yüzde 40’ı kalp krizi ve felç tehlikesini eksiltmek için her gün bir aspirin kullanıyor. Her gün bir aspirin alan bireylerin ölümcül kanamalarla karşılaşma olasılığı ise yükseliyor.

47 ARAŞTIRMANIN SONUÇLARINA GÖRE…

Ancak kan sulandırıcı bu ilacı kullananların rakamı azımsanmayacak kadar çok… Özellikle kalp ve damar hastalarının kullanması gereken kan sulandırıcılarla alakalı olarak her geçen gün yeni çalışmalar yayımlanıyor. Misalin; 47 araştırmanın neticelerini tahlil eden bir çalışmaya göre; düşük dozda aspirin alınması hem hastalık tehlikesini eksiltiyor hem de kansere bağlı vefat tehlikesini yüzde 20 oranında düşürüyor. Yapılan başka araştırmalara göre rehabilitasyona aspirin ilave edilmesinin gebelik bahtını yüzde 35 oranında artırdığı kaydediliyor.

Peki, her gün aspirin kullananlarda vefat tehlikesinin çoğaldığı iddiaları doğru mu? Hangi vaziyetlerde kullanırsak hasarsızdır? Türk uzmanlara sorduk. İşte yanıtlar…

Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Murat Turfan:

“O BİREYLER İÇİN ASPİRİN OLMAZSA OLMAZ”

Aspirin, kalp krizi geçirmiş hastaların olmazsa olmazı. Aspirin kullanımını özellikle kalp krizi geçiren hastalarda öneriyoruz. Hastanın tekerrür kalp krizi geçirme tehlikesini eksiltiyor. Zira aspirin, kandaki pıhtılaşmayı sağlayan hücrelerin birbirine yapışmasını yasakladığından kandaki pıhtılaşmayı da eksiltiyor. Şayet, hastanın tehlike etmeni yoksa tabi ki her ilaç gibi aspirinin de hasarı vardır. Ama kalp krizi geçirdiyse ve stent takıldıysa aspirin kullanması gerekmektedir. Öte yandan kalp krizi geçirmemiş hastalarda ise gözetici tesiri bulunduğuna müteveccih de araştırmalar var.

Nöroloji Uzmanı Yrd. Doç. Figen Yavlal:

“ŞAYET HİÇBİR ŞİKAYETİNİZ YOKSA…”

Aspirin, beyin ve damar tıkanıklıklarında ilk seçim ettiğimiz ilaçlardan. Hem gözetici rehabilitasyonda hem vaka esnasında kullandığımız bir ilaç. Damarlardaki pıhtıyı eritmeye ve damarı açmaya dayanakçı vazifeyi görüyor. Ama şahsın hiçbir şikayeti olmadan kullanması mahzurludur. Sık kullanımı mide kanamasına neden olabilirken yüksek dozları beyin kanamasına neden olabilir.

İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ahmet Asım Hocaoğlu:

“MİDE KANAMASINA NEDEN OLABİLİR”

Aspirini genellikle eklem romatizmalarında ateş düşürücü vazifesinde kullanıyoruz. Ama şikayeti olmayanlara mide ülseri ve mide kanamalarına neden olabileceğinden önermiyoruz. Unutmamak gerekiyor ki aspirin de bir ilaçtır. Gözetici misyonda kullanılmamalıdır.

Kadın Sıhhati ve Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Cengiz Sağıroğlu:

“ASPİRİN, BAZI BAYANLARDA HAMİLELİK BAHTINI ARTIRIYOR”

Düşük doz aspirin kullanımı bazı bayanlarda hamilelik bahtını yükseltiyor. Daha evvel düşük veya doğum evveli hamilelik kaybı öyküsü olan bayanlarda yüksek ölçülerde enflamasyon yangı proteinlerinin olduğu tespit edildi.

Araştırmacılar aspirinin bu proteinleri hedefleyerek tesir gösterdiğine tespit etti. Ayrıca enflamatuvar yangısal hastalıkların kısırlığa veya hamilelik karmaşıklıklarına neden olduğu da ortaya kondu.

Aspirinin antienflamatuvar yangı önleyici mekanizması daha öncekinden beri öğrenilmektedir. Düşük doz aspirinin hamile kalma bahtını ve canlı doğum oranlarını artırıcı tesiri olduğu muayenehane araştırmalar neticeyi tespit edilmiştir.

Fakat düşük doz aspirin kullanımının hamilelik tasarlayan veya devam eden hamileliği olan her hastaya nasihat edilmesi için henüz yeterli muayenehane çalışma yoktur.

Öte yandan yüksek doz aspirin kullanımının düşüğe ve daha pek çok hamilelik karmaşıklıklarına da neden olabileceği göz önünde bulundurulmalıdır.Habertük

Bir cevap yazın