Minnettar Olmanın Olağanüstü Yararları

Minnettar olmak, bize hiçbir şeye mülk olmamakla birlikte yaşamı değişik gözlerle görmemizi sağlar. Etrafımızdaki insanlar da netlikle bu farklılığı görecek ve pozitif tepki gösterecekler.

Bir çok yerde minnettarlığın bizim için çok pozitif bir şey olduğunu duyduk, ancak bunun gerçekten ne gerektirdiğini hala kavrayabilmiş değiliz.Minnettarlık sözcüğü lügatte, şükran duygusu, size bir iyilik yapmış insanı takdir etmek ve bu bu hareketin karşılığını verme hevesi dinlemek olarak tanımlanıyor.

Ancak şükran yalnızca bu değildir. Yaşamda olduğumuz, sahip olduğumuz yaşamımız ve dünyadaki tüm iyilikler için minnettarlık duyabiliriz.

Bütün bunları düşünmek ve gerçekten minnettar sezmek bizi mutlu eder. Öyleyse minnettar olmak bizim için neden bu kadar güç olabiliyor? Minnettar olabilmek reelinde çok basit.

Minnettar olmak çok basittir. Bu yalnızca bir tebessümme, kolay bir “teşekkür ederim” ya da birinin yaptıklarıyla sizi ne kadar mutlu ettiğini söylemek ve bir teşekkür anekdotu yazmak da olabilir.

Gördüğünüz gibi bunu yapmak için çok fazla enerji tüketmek zorunda değiliz, zira minnettar olmak bize rastgele bir gayret sarf ettirmemektedir. Belki de bu surattan sık sık aklımızından kayar gider.

Bazen tüm bunlar etrafımızı görmezden geldiğimizde olur. Kendi dünyamıza öyle derinden dalmış oluruz ki, etrafımızda olup biten şeyleri unuturuz.

Kaç kere durup neye sahip olduğunuzu düşündünüz ve zati her şeye sahip olduğunuz için başka bir şeye lüzumunuz olmadığınızın farkına kaç kere vardınız?

Güç zamanlarınızda etrafınızda olup size takviye olan insanlara duygularınızı kaç defa yansıttınız? Netlikle, size iyilik etmek için elinden geleni yapanlara mukayeseyle, size acı sürükletenleri düşünmeye daha çok zaman tükettiğinize eminiz.

Arkadaşlarımızın ve ailenizin her zaman yanımızda olacağına inanırız. Ama bunun yanı sıra, her şeyin 24 saat içinde değişebileceğini fark etmeyiz ve bu surattan bazı zamanlar kaybettiğimiz şahısları takdir etmek için çok geç olabilir.

Minnettarlığı uygulamamız gerek

Bütün bu meselelerle birlikteyken, minnettarlığın uygulamasını yapmazsak minnerttarlık dinlemek güç olacaktır. Nasıl zarif ve dürüst olmayı, birini nasıl hoşlanacağını bilmek pratik gerektirirse, minnettarlık da öyledir.

Bu sebeple, altta belirtilen adımları hesaba katmak sizin için ehemmiyetli olacak.

Pratik yapmak muhteşemleştirir.

  • “Şimdi” ye odaklanın: Hayatlarımızı kesintisiz geleceği ve geçmişi düşünerek yaşıyoruz. Bu, anı tatmayı ve minnettar olmamız gereken şeylerden haberdar olmayı engeller.
  • Kendimizi şimdiki zamandan ayırmak, zati sahip olduğumuz şeylere özenmemize ve onları özlememize neden olur. Günümüzün farkında olmak için gözlerimizi açmalı ve etrafımıza dikkatlice bakmalıyız.
  • Hiçbir şeyin bedelini hafife almayın: Eşimizin ya da annemizin onları hoşlandığımızı bildiğini varsayarız. Bunu böylece kabul etmek ve hafife almak bir kusurdur. Bize bir şey ifade eden insanlar bunu ağzımızdan dinlemek ister ya da biz bunu eylemlerimizle onlara göstermeliyiz.
  • Başkalarından bir şey beklemeyin: Yapabileceğiniz başka bir yanılgı da başkalarının sizin gibi davranmasını beklemektir. Çoğu vaziyette vaziyet böyle olmaz, bu surattan böyle düşünüyorsanız vazgeçin.
  • Minnettar olmak, karşılığında bir şey beklememek demektir. Kendi tarafınızdan böyle olmaya çalışmalısınız, zira bu aynı zamanda size kendinizi iyi hissettirir.

Her gün minnettar olun

Uyanıp yataktan kalktığınız an minnettar olun. Ve uykuya dalmak için uyuduğunuzda da gün içinde tecrübelediğiniz her şey için minnettar olun.

Bazen yalnızca yaşamımızdaki insanlar için değil, aynı zamanda yaşadığımız için minnettar olmalıyız. Böylece kendimizi uğurlu sezebiliriz. Ayrıca bunu yapmak yataktan kalkarken ve yatağa girerken suratınıza bir tebessümme koyacaktır.

Hiç bir şeye mülk olmaz ve sizi mutlu eder.

Çabalarınız sayesinde elde ettiğiniz tüm fırsatlar için minnettar olun, ve azimle muvaffak olduğunuz işler için minnettar olun.

Hayatınızı sürek olarak, içinde bulunan tüm şahane şeyler için minnettar olara yaşayın ve her şeyden evvel, katkıda bulundukları her şey için etrafınızdaki insanlara teşekkür edin.

Ne kadar çok minnettarlık dinlerseniz, her şey bir o kadar basit olur ve bu tavrın alışkanlık haline geldiği bir zaman da olacaktır.

Yani, minnettarlık sizin bir parçanız haline gelecektir.

Bir cevap yazın