Darı püskülünün olağanüstü yararları

Darı püskülü darı ile kabuk arasında ki sarı püsküllü kısımdır. Bu sarı püsküllerden yapacağınız çayın sıhhatimiz açısından olağanüstü bir çok verimi bulunuyor. Öncelikle darı püskülü hangi hastalıklara iyi kazanç, yararları nelerdir, özetle bir göz atalım…

Darı püskülü, gerçeğinde darı koçanını kaplayan ince, kıl gibi kollarıdır. Gözenekleri oluşturan bu ipeksi sarımsı şeritler darının oluşmasını sağlayan poleni toplamaktadır. Bu püsküller sahip olduğu yararları sayesinde şifalı çay imalinde kullanılmaktadır.Darı püskülü flavonoidler, allantoin, müsilaj, saponinler, vitamin C ve K ve potasyum gibi bir hayli ehemmiyetli bileşenleri barındırmaktadır.

Darı püskülünün iyileştirici eforlarının tıbbi kullanım yelpazesini artırmak için değişik otlar ile kombine etmekte muhtemeldir. Bu şifalı çayı hem çay poşetleri hem de kurutulmuş haliyle bulmak muhtemeldir. Toz haline getirilmiş darı püskülü onun yatıştırıcı özellikleri sebebiyle surat pudralarında bir madde olarak kullanılmaktadır.

Darı püskülü yararları nelerdir?

Natürel bir potasyum ve K vitamini kaynağı olan darı püskülü yararları şöyledir:

Prostat irinine verim sağlar.

Böbrek irinine iyi gelmesinin yanında böbreklerdeki taşların düşürülmesine de dayanak eder.

Yüksek tansiyona iyi gelerek, tansiyonu dengelemesi de darı püskülü çayının yararları arasındadır.

Diyabet başka bir deyişle şeker hastalığınız mı var? Bu şifalı ve her yerde bulunabilen nebat sayesinde şifa bulabilirsiniz.

Yüksek kolesterole iyi kazanç, kolesterolü dengeler.

Sürekli bitkinlikten mi yakınıyorsunuz? Bitkinliği gideren darı püskülü çayı aynı zamanda sizi dinlendirir.

Anti depresan özelliği de vardır, bunalıma iyi kazanç.

Romatizma ve kemik sızılarına verim sağlar.

Kemikleriniz ağrıyorsa bu şifalı nebatı kullanabilirsiniz.

Gut hastalığına fayda sağlaması da darı püskülü çayı bereketleri arasındadır.

Zayıflamaya tesiri büyük!

Darı püskülünün bir bereketi de kilo vermeye olan tesiridir. Bedendeki yağların basit yakılmasına dayanak ederek zayıflatır. Obeziteye karşı koruma sağlar.

Çocuğunuz altını mı nemlendiriyor?


Bir Hayli anne ve baba çocuklarının yaşlarının gelişmesine karşın yataklarını nemlendirmesinden şikayet eder. Sabah kalktıklarında çarşaflar değiştirilir, yatak havalandırılır. Çocuk için de anne ve babalar için de bu gidişat büyük bir meseledir. Darı püskülü sayesinde bu meseleden kurtulmak muhtemeldir. Geceleri yatağı nemlendirmeye son verdirir. Yalnızca çocuklar için değil kimi yaşlılar için de aynı gidişat mevzubahisidir. Onlar da darı püskülü kullanarak bu gidişattan kurtulabilir.

İdrar yolu enfeksiyonundan davacı misiniz?

Darı Püskülüİdrar yolu enfeksiyonları bir hayli bireyin canını sıkar. İdrar yapılırken sızı ve yanma hissi oluşur. Değişik ismi sistit olan bu rahatsızlıktan kurtulmanın bir hayli yolu vardır. Darı püskülü de bunlardan biridir. Darı püskülü çayı idrar yolu enfeksiyonlarını önler, idrar söktürür. İdrar yollarının arınılmasına dayanak eder.

Darı püskülü çayı nasıl hazırlanır?

Yazımızda belirttiğimiz tüm tesirleri için darı püskülü çay biçiminde hazırlanarak kullanılabilir.

1 su kadehi suyu kaynatın. Su kaynarken değişik taraftan darı püsküllerini kıyın. Kaynamış olan 1 kadeh suyun içine 1 tatlı kaşığı darı püskülünü atın. 5 dakika kadar bu biçimde demlenmesi için bekleyin. Demlendikten sonra süzerek darı püskülü çayını içebilirsiniz. Genel olarak günde 2 kez yemeklerden bir saat kadar evvel içebilirsiniz.

Kaynak: http://www.saglikhaberleri.com.tr/sifali-bitkiler/misir-puskulunun-mucizevi-faydalari-h103898.html

Bir cevap yazın