Darıı Bu Biçimde Patlatırsanız Kısırlığa Ve Kansere Yol Açıyor

Patlamış Darı


Kanada merkezli Toronto Üniversitesi’nin 2008 tarihli araştırmasına göre, mikrodalga patlamış darı kısırlık ve kansere tutulma tehlikesini artırıyor.

Kanseri tetikleyen Öbür Yiyecekler

Hareketsiz hayatın yanı sıra sıhhatsiz beslenmenin de çağın hastalığı kanseri tetiklediği tıp dünyası tarafından kabul görüyor. Uzmanlar, kansere yol açtığı bilimsel olarak ispatlanan 10 yiyeceği derledi.

Şarküteri mahsulleri: Şarküteri mahsulleri salam, sosis, jambon ve sucukların kansere neden olan nitrit ve nitrat kapsadığı belirtiliyor. Mahsullerin korunabilmesi için ilave edilen kimyeviler, solunum yollarında iltihaplanmaya yol açıp akciğer kanserini tetikliyor.

Kırmızı et: 800 araştırmayı araştıran Beynelmilel Kanser Araştırmaları Ajansı, işlenmiş etin “kesin”, kırmızı etin ise “muhtemelen” kansere yol açtığını kaydetti.

İşlenmiş beyaz un: İşlenmiş beyaz unda yüksek ölçüdeki glüsitin bayanlarda göğüs kanseri tehlikesini artırdığı, kanser hücrelerinin gelişmesine ve artmasına yol açtığı belirtildi.

Alkol: Cancer Journal for Clinicians mecmuasındaki çalışmada, içkinin ağız içi ve orofaringeal kanseri olaylarında tanımlayıcı etmen olduğu kaydolundu.

Şekerli ve gazlı meşrubatlar: American Journal of Clinical Nutrition mecmuasındaki araştırmaya göre, şekerli ve gazlı meşrubatlar lenf, lösemi ve prostat kanserlerini tetikliyor.

Patates cipsleri: Transyağ, suni tatlandırıcı, sodyum ve kimyevi gözeticiler kapsayan cipsler risk saçıyor. Uzmanlar, fazla cips tüketiminin kansere yol açabileceğini söylüyor.

Domates konservesi: Bisphenol A BPA konserve kolilerinin içindeki besinlere bulaşıyor. BPA’nın kanser hücrelerinin gelişmesine ve artmasına yol açtığı ispatlandı.

Bir cevap yazın