Misvakın Bereketleri Nelerdir?

Misvakın bereketleri nelerdir? Misvak 5000 bin yıldır dişlerimizi arınmamız için kullandığımız organik natürel bir diş fırçasıdır. Misvakın dişlerimiz üzerinde bir hayli verimi bulunmaktadır. Bu yazımızda misvaka ve verimlerine dair bilgiler öğreneceksiniz.

Dişleriniz ağrıyacak fobisiyle hoşlandığınız tatlardan uzak mı kalıyorsunuz? Dişlerinizdeki hassasiyet, yaz günü güneşe inat dondurma yemeniz mevzusunda iki kere düşünmenizi mi sağlıyor? O halde Misvakın etkileyici bereketleri sayesinde sizde çok sıhhatli dişlere sahip olabilirsiniz.

Özellikle ülkemizde ağız hijyeni seyrek ciddiye aldığımız bir mevzudur. Başka Bir Deyişle kanser, kalp hastalığı, verem vb. gibi hastalıklarla dolu bir dünyada, ağrıyan bir dişin daha az umursanması donakaltıcı bir gidişat değil tabiki. Ancak sakızınızı kanlı görmek, enfeksiyon kapmış dişin sızısının ne kadar şiddetli olduğunu bir tek sürükleyen öğrenir. Kendinizi diş bakımı mevzusunda beceriksiz görüyor veya her ne yaptıysanız dişinizin sıhhatli olmasını muvaffak olamadıysanız çok hoşlanacağınız Misvak ile tanışmaya hazır olun.

Kısaca Misvakın Bereketleri – Madde Madde

Misvak’ın Tarihi – M.Ö 5.000

Misvak, dişlerimizi temizlemeye ve yaklaşık 7000 yıldan fazla bir süredir bu amaçla kullanılan dallarından faydalandığımız bir bitkidir.

Misvak tıpkı bir diş fırçası ve diş macunu işlevi gören antibakteriyel özelliklere sahiptir. Modern ağız bakımı ürünleri olmadan önce yüzyıllar boyu birçok insanı korkunç diş çürüklerinden ve daha kötü durumlardan kurtardığı bilinmektedir. Bilinene göre Misvak, Babiller ve Mısırlılar zamanından beri aktif olarak kullanılmıştır. Düşünün ki Kleopatra’nın da bir zamanlar dişini temizlemek için kullandığı hatta ondan daha da eski olan bir şeyden bahsediyoruz. Bu da misvakı her kullandığınızda dişlerinizi tarih yolculuğuna çıkardığınız anlamına geliyor.

Misvaka benzer birçok ağacın dalından çiğneme çubuğu yapılır zeytin ağacının dalı örneğin ancak misvaka ne kadar benzemeye çalışsa da Misvak farklıdır. Arapça da “arak” olarak bilinir, Salvadoraceae familyasının bir bitki türüdür.

Bilimsel araştırmalara göre;

Sağlık kuruluşları ve özel firmalar tarafından yapılan çok sayıda araştırmaya göre, Misvak’ı düzenli olarak kullanan kişilerin diş macunu ve diş fırçası kullananlara göre daha az diş bakımına ihtiyacı olduğu tespit edilmiştir.

Araştırmalara göre Misvak’ın düzenli kullanımı diş eti hastalıklarında önemli bir etkiye sahip olduğu ve Porphyromonas gingivalis, Aggregatibacter aktinomycetemcomitans vb. gibi çeşitli hastalıklara neden olan organizmalara karşı etkili olduğu kanıtlanmıştır.

Yine başka bir araştırmaya göre düzenli olarak misvak ile dişlerini fırçalayan kişilerde plak oluşumunun engellendiği ve diş eti sağlığında gözle görülür bir iyileşme olduğu tespit edilmiştir.

Tabi bunların dışında Misvak’ı düzenli kullanmanın farklı faydalarıda bulunuyor…

İslam’da Misvak’ın Önemi

7000 yıl önce nasıl kullanılıyorsa bugün Misvak hala aynı şekilde kullanılmaya devam ediyor. Bu kullanım alışkanlığının büyük pay sahibi İslam’da misvak kullanımının sünnet sayılmasıdır. Peygamber Efendimiz Muhammed Mustafa s.a.v’in ‘Arak ağacının dallarından yapılan misvak kullandığı bilinmektedir. Peygamberimiz s.a.v’in Misvakla ilgili sözleri hadisleri de vardır.

[infobox color=”#81d742″]Hadisi Şerif:[/infobox]

[infobox color=”#339966″]Niçin sararmış dişleriniz ile huzuruma giriyorsunuz? Misvak kullanınız![/infobox]

Cuma günleri, yolculuğa çıkmadan önce ve sonra, ibadetler öncesi Misvak kullanmak hadisler aracılığı ile İslam ümmetine tavsiye edilmiştir. Şu an Arap yarımadasında, Kuzey Afrika’da, Hint Alt Kıtasında, Güneydoğu Asya’da milyonlarca müslüman tarafından bağlı kalınan bir sünnettir.

Misvak İçeriğinde Neler Barındırıyor

Bu başlıkta en önemli soru şudur: Misvakın bu kadar faydalı olmasının altında yatan sebep nedir? Bu sorunun cevabı içerdiği özelliklerinde yatmaktadır. Diş macunları, gargaralar ve diş tozları gibi oral dezenfektanlar kullanıyoruz. Bunların genelde bir veya iki özelliği varken misvakın ağız sağlığımız için 9 özelliği vardır.

 • Alkaloidler-Salvadorin, Trimetilamin-antibakteriyel etkiye sahiptir.
 • Silika-doğal aşındırıcı, lekeleri giderir
 • Diş bakımı için önemli olan Kalsiyum, Klorürler, Florür, Flouride, diş yapısını yeniden mineralize etmeye yardımcı olur.
 • Sülfür
 • C vitamini
 • Reçineler – Çürük oluşumunu önlemek için emaye üzerine koruyucu bir tabaka oluşturur.
 • Tanenler-Fonksiyon olarak doğal bir sıkıştırıcı, premolar tükürük üretimini uyarır.
 • Saponinler, Flavonoidler ve Steroller içermez.
 • Hafif bir tat ve koku verir, tükürük üretimini artırır ve gazın hafifletilmesine yardımcı olur.

Misvak Neden Güvenli, ve Etkili Doğal Diş Fırçasıdır?

Hepimiz parlak ve beyaz dişlere sahip olmak için dişlerimizi günde en az iki kez fırçalarız. Bu alışkanlık çocukluğumuzdan itibaren ebeveynlerimiz tarafından bize öğretilmeye başlanır. Dişlerimizi temizlemenin ve parlatmanın arkasında yatan sebep ise diş macunu olarak bilinir ve gerekli olduğu düşünülür. Ancak, ilk diş macununun 19.yüzyılın ortalarında icat edildiğini düşünürsek, Misvakın binlerce yıldır insanlığa fayda sağlayan geleneksel bir buluş olduğunu da unutmamak gerekir.

Tamamen doğanın bize sunduğu maddeleri barındıran Misvak sıfır kimyasal formülasyonlar içerir. Yani hijyenik, sağlıklı ve bir o kadar faydalıdır. İşte bu yüzden Misvakın kullanımı oldukça güvenlidir. Yetişkinler nasıl kullanıyorsa çocuklarında kullanmasında hiçbir sakınca yoktur. Birçok ebeveyn flüoroz gibi durumlardan korktuğu için ticari amacı olan firmaların reklamlarından etkilenip içeriğinde hangi kimyasalların olduğundan bihaber en iyi diş fırçası ve macununu almaya özen gösterirler. Misvak zararsız doğal bir diş fırçası olarak kullanılabilir, buraya kadar anlattıklarımız ilginizi çektiyse bir sonraki bölümümüzü okumanızı öneririz.

Misvakın Faydaları Nelerdir?

Normal bir diş fırçası ile Misvak arasındaki fark çok nettir. Diş fırçaları yapay üretimin bir parçasıyken Misvak tamamen doğaldır. Yediklerimiz organik olsun istiyoruz ama besinleri midemize uygun hale getiren dişlerimizi yapay diş fırçaları ve macunları ile temizliyoruz. Sizce de bu işte bir terslik yok mu?

Size Misvakı hayatınızın bir parçası haline getirmek için 8 sebep söyleyelim.

1. Çürüklerle savaşır

Modern çağın en büyük nimetlerinden biri de yiyecekleri hemen bulabiliyoruz. Tatlı, ekşi, acı, tatlı, köy tazeliğinde ne ararsanız marketinize ismini söylemeniz yeterli oluyor. Gıdaların artmasıyla özellikle de şeker bakımından zengin gıdalar genel nüfusta artan diş çürümesi vakalarınıda beraberinde getirdi.

Dişlerimizdeki çürükler, genelde dişlerimiz sararmaya başladı mı ortaya çıkmaya başlar. Siz ne kadar düzenli fırçalasınız da dişlerinizin çürüdüğünü görebilirsiniz neden mi? Cevabı çok basit. Ağzımızda yüzlerce çeşitli bakteri taşıyoruz, bazıları iyi bazıları ise kötü. Yüzlerce farklı bakteri var bazıları iyi, bazıları ise kötü. Bu bakteriler, asit üretmek için gıdaların içeriğinde yer alan nişasta ve şekere ihtiyaç duyarlar. Bakteriler ağzımızda kalan nişasta ve şekerden dişlerimizin üstünde beslendiğinden farkında olmadan dişlerimize de zarar verirler böylelikle çürük meydana gelir.

Çoğu ticari amaca sahip diş macunu bu çürümelerin önüne geçebilmek için florür kullanıyor olsa da, daha etkili bir çözüm, tükürük şeklimizde gizlidir. Tükürüklerimiz asit oluşumunu önleyeek dişlerimizin kendilerini onarmasına zaman tanır ve diş çürümesine karşı koymaya yardımcı olmaktadır. Misvakın ağızda tükürük oluşumunu arttırdığı ve doğal olarak diş çürümesine karşı koyduğu bilinmektedir.

Bunların dışında, Misvak sodyum klorür, sodyum bikarnonat içerir. Oksit yardımıyla diş minesini güçlendirir ve böylece dişlerin beyazlamasını sağlar.

2. Tartar ve Plak oluşumuna karşı korur

Siz bu yazıyı okurken ağzınızda plakların olduğunu biliyor muydunuz? Sakin olun, ağzınızı durulamak için acele etmeyin :

Şaşırtıcı olsa da ağızda plakların oluşumu normal bir süreçtir. Fakat fırçalama işlemi plakı kolaylıkla temizleyebilir. Misvak ile düzenli fırçalama işlemi yapıldığında “tartar” oluşmasının önüne geçilmiş olur. Aksi halde diş eti hastalığına ve diş kaybına neden olabilir.

Tartar ve plak oluşumunu önlemek için en kolay yol, dişlerinizi düzenli ve doğru bir şekilde fırçalamak olduğunu unutmayın. Misvak, antibakteriyel özelliği sayesinde bakterilerin diş ve diş etlerinde birikmesine engel olur.

3. Kötü kokuyu giderir

Diş hekimlerine göre ağız kokusu birçok diş probleminin göstergesidir. Gıda kalıntılarından, diş eti hastalıklarından ve diş boşluklarından yiyerek başlayan bakteriler çürüklerin oluşmasına sebep olurken çürükler ise kötü koku olarak bize sinyal göndermektedir. Tükürük üretiminin olmaması kötü kokunun oluşmasına zemin hazırlar.

Kötü kokunun neden kaynaklandığı tespit edilmeli ve çözümü için tedavi sürecine gidilmelidir. Misvak ağızdaki tükürük üretimini arttırdığı için ağız kokusuna etkili bir çözümdür. Misvak Allah’ın bize doğal yollar ile ulaştırdığı bir mucizedir. Ve bu dal hafif temiz bir kokuyu üstünde taşır.

4. Zararlı bakteriler ile savaşır

Sıradan bir insanın ağzında 700’den fazla bakteriye sahiptir tabi bunların hepsi zararlı değildir. Ağzımızda bizi düşünen bakterilerde vardır bunlar kırıntıların gece uyku halinde boğaz yolumuza gitmemesi için bize yardım ederler. Bazı bakteriler ise tam anlamıyla dişlerimizi ve diş etlerimizi kemirmek için ağzımızda beslediğimiz ama farkında olmadığımız kötü canlılardır.

Diş boşlukları, tartar, diş eti hastalıkları ve çene kemiği rahatsızlıkları ağrılı olabilir bu durumun tamamına periodontitis denir. Ve tamamen bakterilerle alakalı bir ağrıdır.

Şimdi size Misvakı çok seveceğiniz bir özelliğinden bahsedelim. Geçtiğimiz günlerde Dünya Sağlık Örgütü bir araştırma grubu oluşturdu ve Misvakı incelemek için kolları sıvadı. Yapılan testler ve analizler şok etkisi oluşturdu çünkü Misvak diğer diş macunlarına göre olağanüstü etkiliydi. Şöyle ki ağzımızda bakteri üremesin diye etkin rol alıyor, antibakteriyel bileşikler içeriyordu. Kişiler üzerinde yapılan araştırmalarda Misvakı düzenli kullananlar ve diş macununu düzenli olarak kullanan insanların ağızlarındaki analiz sonucunda misvakı kullanan kişilerin ağzında hijyen oranı daha yüksek çıkmıştır.

5. Diş etinizi korur ve güçlü kalmasını sağlar

Eğer ağız sağlığınız hakkında endişeleriniz varsa diş etlerinize bakabilirsiniz. Diş etlerimiz yumuşak dokuda oldukları için onların sağlığı dişlerimizle bağıntılıdır yani diş etleriniz sağlıklı ise dişlerinizde sağlıklıdır. Dişlerinizde başlayan her hangi bir çürük veya başka rahatsızlıklar diş etlerinizden gözükebilmektedir.

Misvak diş etlerinizi korur ve güçlü kalmasını sağlar. Dişlerinizi sağlıklı tuttuğu gibi plak oluşumunu da engeller. Hepimiz soğuk veya sıcak bir şey içtiğimizde dişlerimizin nasıl acıdığına şahitlik etmişizdir bunun sebebi diş eti iltihabı olabilir. Böyle bir durumda hemen diş hekimine görünmeli, tedaviye başlanmalıdır. Dişlerinizde tartarın oluşması sonrasında diş eti iltihabı meydana gelir eğer diş eti iltihabı tedavi edilmezse kemik yapınızı etkiler ve diş etlerinin geri çekilmeye başladığını görürsünüz.

Ürkütücü geliyor değil mi?

Neyse ki dişlerimizi düşünen Misvak var. Uzun yıllar kötü söylemlere maruz kalan Misvak nihayet bilimsel araştırmaların neticesinde hak ettiği ilgiyi görmeye başladı. Plak oluşumu engellerken tartarların birikmesini de izin vermeyen Misvak diş etlerinizin sağlıklı kalmasını sağlar ve diş eti iltihabına bağlı periodontit riskini büyük ölçüde azaltır.

6. Anti-kanserojen ve ağrı kesici

Misvakın faydaları ağzımızı hijyenik tutmasıyla sınırlı kalmıyor başka faydaları da var. Misvak aynı zamanda bir ağrı kesicidir ve terapi özelliğine sahiptir. Misvak peroksidaz, katalaz, polifenoloksidaz gibi antioksidan enzimleri de bünyesinde barındırarak anti-kanserojenik özellikler içerir. Türkçesi kanseri önlemeye yardımcı olur. Misvakın kanserle mücadelede tek başına yeterli olup olmadığı araştırılma aşamasında olup ekstra kullanılabilir. Ayrıca kanserden korunmak ve önlem almak isteyenler de kullanabilir.

Bunlara ek olarak Misvakta bulunan aktif içerikler sayesinde ağrı giderme özelliğine sahiptir, daha çok diş etlerindeki iltihaplanmada baş etmek için oldukça etkilidir.

Sıradan bir diş fırçası böyle bir özelliğe sahip olmayı sadece hayal edebilir.

7. Temiz koku, temiz nefes özelliği

Misvakı kullanmayı düşünen kişilerin bilmesi gereken en önemli faydası sıradan uçucu özellikli ürünler gibi ağızda bıraktığı kokunun yok olmamasıdır. Ağzınızda temiz bir koku bırakır ve nefesinizi açmaya yardımcı olur.

8. Hem tesirli hemde cebinizi yakmaz

Misvakın bereketleri çok olduğu gibi maliyeti de bir o kadar cüzidir. ne kadar uygun olduğunu öğrenmeyeniniz varsa hemen söyleyelim sıradan diş fırçalarına göre çok uygundur. Kapsadığı özellikleri sayesinde diş macunu, diş fırçası, gargara yerine yalnızca Misvak kullanacağınız için cebinize ne kadar tasarruf ettireceğini varsayım ediyorsunuzdur. Misvakı kullanmak piyasadaki mahsullere kıyasla hem hesaplı hem natürel olmasıdır. Zati Misvakın dallarına bakarsanız “kıllı” elyafı farkedersiniz bu yapısı onu ağzın her bir köşesine erişmesini sağlar. Diş fırçası işletmeleri Misvaka bakarak esinlendikleri mahsullerini pazarlamaktadır. Tabiatta zati diş fırçası var, bizim yapıp sattığımız mahsulleri almayın, gidin Misvak kullanın diyecek halleri yok tabii.

En ehemmiyetli sual: Misvak nasıl kullanılır?

Misvakı yalnızca olduğu gibi kullanmanız muhtemeldir. Ancak diş macunu ile kullanmak istiyorum derseniz bu da muhtemeldir fakat en natürel hali Misvakı natürel kıllarıyla kullanmaktır. Misvakı en doğru biçimde kullanmak için şunları asla unutmayın:

 1. İlk evvel Misvakın ucunu bıçak takviyesiyle açın veya çiğneyin.
 2. Dalın ucu yumuşak oluncaya dek çiğnemeye devam edin. Ucunda kıllar oluştuğunda durabilirsiniz. Ucunun daha tesirli bir fırça olabilmesi için ıslatın, bunun için suya batırabilirsiniz.
 3. Ucu diş fırçası gibi olduktan sonra kumpaslı olarak dişlerinizi fırçalamaya başlayabilirsiniz.
 4. Dalımızın ucundaki kılların aşınması ve yıpranması halinde yukarıyada bahsettiğimiz operasyonları tekerrür uygulayarak yeni bir fırça ucuna sahip olabilirsiniz.

Misvak ağacının değişik kullanım alanları

Salvadora persica ağacı, yalnızca misvak için kullanılan bir ağaç değildir. Biz onu Misvak ağacı olarak tanırız zira onu namlı yapanda budur ancak, ağacın dalları dışında onu ehemmiyetli kılan yanları da vardır. Onlara kısada göz atalım.

Misvak ağacının yaprakları sindirim sistemini süratlendirerek ve metabolizmamızın kumpaslı çalışmasını sağlar. Orta Doğu ve Afrika da çok sık harcanır.  Salvadora’da bulunan maddeler sayesinde Salvadora’da bulunan etkin maddeler, idrar söktürücü ve sızı kesici özelliklere sayesinde ananesel rehabilitasyonda romatizma ve ten enflamasyonu için kullanılmaya devam etmektedir.

 1. Yaprakları Karaciğer rahatsızlıklarının rehabilitasyonunda kullanılmaktadır.
 2. Kadınlarda adet zamanının tertip edilmesine dayanakçı olur. Sara, mide ülseri ve cilt problemlerine karşı verimlidir, rehabilitasyon edici özelliğe sahiptir. Ayrıca bel soğukluğu rehabilitasyonunda da kullanılmıştır.
 3. Ağacından yapılan yağ ile haşere ve kenelerin yanaşamadığı bir ilaç olarak kullanılır.

Misvakın başka hangi ülkelerde kullanılır?

Misvak bizim dilimizde başka bir deyişle Türkçe’de Misvak olarak telafuz edilir. Hint alt kıtası, Güney Doğu Asya, Arap Yarımadası, Kuzey Afrika gibi bölgelerde öğrenilen bir ağaç cinsidir. Ne emelle kullanıldığı da bu bölgelerde öğrenilmektedir. Bu bölgelerde siwak, sewak ve miswaak olarak adlandırılmaktadır.

Son olarak

Misvak, insanların ağız bakımı için çok şey ifade etmektedir. Az öğrenilmesi, güvenilmemesi gibi vaziyetlerden dolayı kullanımı yaygın değildir. İçinde bulunduğumuz çağdaş çağ bizi diş fırçası ve diş macunu kullanmaya programlamıştır ve geliştiğinizde şayet kaderli değilseniz kendinizi diş fırçasına alışmış buluyorsunuz. Misvak dişlerinizi beyazlatır, çürümelerin oluşmasını maniler, diş aralıklarının olmasını tedbire, kansere karşı savaşmasıyla basmakalıp diş fırçanızın asla size sunamayacağı bereketlere sahiptir. Bizlere yorum kısmından düşüncelerinizi söylerseniz okuyor olacağımızı öğrenil. Misvak hakkında pozitif negatif yorumlarınızı bizi yollayabilirsiniz.

“Misvakın Bereketleri Nelerdir?” üzerine 0 yorum.

 1. Geri bildirim: Dişlerimize Hiç İyi Gelmeyen 10 Gıda

Bir cevap yazın