Mucizeleri Olan Yağ: Daha Evvel Hiç Böylesini Dinlemediniz!

Melaleuca alternifolia isimli çay ağacının yapraklarından ve dallarından çay ağacı yağı elde edilir. 19. Asır denizcileri tarafından ismi konulan bu yağ renksiz ve kokusuzdur.

Bundan asırlar evvel ise, Avustralya’nın yerli milleti olan Aborjinler, bu yapraklardan rakamsız biçimde yararlanmışlardır.

Aborjinler çay ağaçlarını tıbbi emellerle kullanmışlardır. Yaprakları ezerek ve antiseptik özelliklerinden faydalanarak cilt problemi, enfeksiyonlar ve sızılar da dahil olmak üzere bir hayli hastalığı rehabilitasyon etmişlerdir.

1920’lerde Avustralyalı bilim adamları çay ağacı yağının iyileştirici özelliklerini araştırmaya başlamışlardır. O zamandan beri bu yağ tüm dünyada gitgide popüler olmuştur ve şu an bir hayli yerde bulunabilir.

İşte çay ağacı yağını kullanabileceğiniz muhtelif gidişatlar:

1. Enfeksiyonlar ve yaralar

Bitkinin antibakteriyel özelliği enfeksiyon gidişatlarını ihtiyata özelliği olduğu anlamına kazanç. Meseleli alana birkaç damla çay ağacı yağı dökün, çevresini sarın ve bir gece bu biçimde vazgeçin. Bakterileri uzak yakalayan ve enfeksiyonu yasaklayan yağ, cildin daha süratli iyileşmesini sağlayacaktır.

2. Egzama ve sedef hastalığı

Çay ağacı yağı aynı zamanda irin önleyici özelliğe sahiptir. Şayet birer damla lavanta yağı, çağ ağacı yağı ve hindistancevizi yağını karıştırırsanız, egzama ve sedefi iyileştirmeye dayanakçı olacak bir karışım elde edersiniz.

3. İltihaplı Sivilce

Çay ağacı yağının bir başka yaygın kullanımı ise iltihaplı sivilce rehabilitasyonudur. Bu yağ cilt üzerinde artan ve sivilce ve iltihaplı sivilceye neden olan bakterileri öldürdüğü için, meseleli bölgeye sürüldüğünde tesirini gösterir. İki yemek kaşığı bala birkaç damla ilave edip, rehabilitasyon etmek istediğiniz alana bu merhemi sürün. Birkaç dakika sonra yıkayın. Kumpaslı uyguladığınızda neticeleri göreceksiniz.

4. Ayak mantarı

Tırnak ve ayak mantarlarını da çay ağacı yağıyla iyileştirebilirsiniz. Tırnaklarınıza yağı birkaç ay süresince uygulamalısınız; tesirlerini usulca göreceksiniz. Ayak mantarı gibi vaziyetlerde ise uyumadan evvel çay ağacı yağı ve hindistancevizi yağını karıştırıp ayağınıza masaj yapabilirsiniz.

5. Deodorant yerine kullanılabilir

Muhtemelen buraya kadar okuduğunuzda çay ağacı yağının ne kadar eforlu tesirleri olduğunu farketmişsinizdir. Bu yağı hindistan cevizi yağı ve karbonat ile karıştırdığınızda, terlemeyi önleyici, kimyevi kapsamayan, natürel bir ev üretimi deodorant yapmış olursunuz.

6. Saç ve saç derisi

Çay ağacı yağıyla şampuan da yapabilirsiniz! İster aloe vera, hindistan cevizi yağı ya da lavantayla karıştırarak yeni bir şampuan oluşturun; isterseniz de çay ağacı yağını doğrudan şampuanınız ile karıştırın. Hem kepeğe hem de saç dökülmesine faydayı dokunacaktır.

7. Paklik

Son olarak, çay ağacı yağı aynı zamanda paklik emelli de kullanılabilir. İş bakterilere ve küfe geldiğinde çay ağacı yağı oldukça tesirli olabilir. Tek lüzumunuz olan çay ağacı yağı ve su.

Çay ağacı yağını ağızdan almamaya dikkat edin, zehirli olabilir. Aynı zamanda bu yağa karşı olasılığı da vardır, o surattan ilk kez kullanıyorsanız kesinlikle dikkatle yanaşın. Alerjiniz olmadığından emin olduktan sonra bu mucizeyi dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın