Muhteşem üçlünün: Zerdeçal, zencefil, havlıcan, Beraber Neler Yaptıklarını Bir Öğrenseniz Konutunuzdan Çıkarmazsınız

Prof. Dr. Erdem Yeşilada; yürütülen deneysel ve muayenehane araştırmalarda zerdeçal rizomundaki esas fenolik bileşenlerin bedende kanserden romatizmaya, bunalımdan obeziteye kadar bir hayli hastalığa karşı tesirli olduğunu belirterek zencefilgiller ailesine dair ehemmiyetli bilgiler paylaştı.

Özellikle zerdeçal rizomunun baharat olarak yaygın kullanıldığı Hindistan’da mide-bağırsak sistemi kanserlerinin seyrek görülmesi, tahlilcilerin dikkatlerini bu baharat üzerine çekti.

Günümüzde yürütülen bilimsel araştırmalar ise zencefilgiller ailesinden olan zerdeçal, zencefil ve havlıcanın birer sıhhat savaşçısı olarak ne kadar tesirli olduklarını ortaya koyuyor.

Zencefilgilleri çay olarak kullanın

Prof.Dr. Erdem Yeşilada mevzuyla alakalı yaptığı söylemede “Zerdeçal, zencefil ve havlıcanın hemen tüm cerahatli hastalıkların yaradılışında esas rol oynayan 100’şöhret üzerinde sinyal molekülleri üzerinde tesirli olduğu tespit edilmiştir.

Zencefil ve havlıcan rizomlarının özütlerinin belli oranlarda karışımı ile hazırlanan yöntemlerin ise insanlarda romatizma rehabilitasyonunda tesirli olduğu muayenehane olarak da gösterilmiştir” dedi.

Yeşilada “Bu nebatların faydayı bakımından tahlilcilerin dikkatini sürüklemesi, bu nebatları baharat olarak sıklıkla harcayan cemiyetlerde kanser, romatizma gibi bazı ehemmiyetli hastalıkların görülme sıklığındaki düşük oran. Dolayısıyla sıhhati gözetmek için bu baharatlara günlük yaşamımızda, yemeklerimizde, çaylarımızda daha fazla yer vermemiz usçu bir yaklaşım olacaktır” dedi.

Zerdeçal çayına meyan kökü ekleyin

Bitkilerden çay olarak faydalanmak istediğimizde hiç kuşkusuz tesiri artırabilecek, çayın lezzetini ve aromasını tertip edebilecek kombinasyonlar yapılması uygun olacaktır diyen Yeşilada; “Mesela çayın içine meyan kökü, ısırgan otu ve dulavrat otu ilave edilmesi cerahatler üzerindeki tesirini artıracaktır.

Ayrıca meyan kökü içerisindeki glisirizinin yüzey etkin özelliği ile çayın içerisindeki zerdeçal ve öteki bileşenlerin emilimini artırmasının yanı sıra şekerden 50 misli tatlı özelliği ile çayı tatlandırmaktadır. Tatlandırırken de bildiğimiz şeker gibi kilo aldırmaz” bilgisini de paylaştı.

Bir cevap yazın