Münir Özkul’un meçhul öyküsü

Adaletliye Naşit Anlatıyor

“Bizim Aile filminin çekimlerinde idik. Halit Akçatepe ile Münir Özkul aralarında konuşup gülüşüyorlardı. Tarık Akan da oturmuş bir köşeye dalıp dalıp gidiyordu. Yanına gittim, çok içten dokunulduk. Çorba içme saatiydi, çorba içtik ve ” Hayırdır ” dedim, güç de olsa anlatmaya başladı;

Tarık Akan:

“Mühendislik fakültesindeyken, mektebe yakın bir yerde bir basımcı dostum vardı. Cebinden kitaplar basar, insanlar okusun diye uğraşırdı. Bugün kazançken ona tesadüftüm. İşleri bozulmuş, kapatmak zorunda kalacakmış dükkanı’ dedi.. Çekimler iyi gidiyordu. Münir’in yanına gittim, gidişatı anlattım.

Adaletliye Naşit anlatmaya devam ediyor…

“Çekimler iyi gidiyordu. Münir’in yanına gittim, gidişatı anlattım. Yevmiye usulü çalışıyorduk, ne yapacağımızı da çok öğrenmediğimiz için bekledik. Belki elimizden bir şey kazançtı. Münir bunu hayli tasa edindi. Hani o can akdikeni sahne var ya; Münir’in o hoş tiradı. Saim Bey’ in kapısından içeri girer, “sen değil, ben büyüğüm ben” diye noktalar. İşte o sahnede, herkesin eli ayağı buz kesti. Yarım saat bir suskunluk oldu.”

“Gün bitti, yevmiyeler dağıtıldı. O gün ne olduysa hepimiz 3’er yevmiye aldık. Münir 10 yevmiye almıştı. Herkes aldıklarını bir araya getirdi topladık ve Tarık Akan’a uzattık. Kabul etmedi, güçle kabul ettirdik. Birlikte gidip matbaadaki işler düzelene kadar, her gün azıcık daha takviye olduk.

Bugün, Tarık’ın vesilesi ile o matbaa hali hazırda çalışıyor ve geçtiğimiz gün 20 bin adet kitap basıp tüm ülkedeki mektep kütüphanelerine gönderdi.” Adaletliye Naşit’in 21.06.1985 tarihli hatırası…

İşte böyle akıldalar, üstadlar basit yetişmiyor. kazandığı parayı son kuruşuna kadar lüzum sahibine verecek kadar iyi vicdanlı bir insandı.

Hababam sınıfının sert ama talebelerini de herşeyden çok hoşlanan “Kel Mahmut”uydu.

Yaklaşık 10 dizi, 20 tiyatro oyunu ve 220 filmde rol aldı.

Uzun müddettir demans hastalığıyla yaşayan Yeşilçam’ın akılda oyuncusu Münir Özkul Bugün 93 yaşında bizlere veda etti.

Ruhun şad, mekanın cennet olsun

Alıntı

Bir cevap yazın