Mutfağınızın Lavabosundan Gelen Makûs Kokuyu Yok Edin

Konutta en fazla müddet geçirdiğimiz yerlerden biri şüphesiz mutfak. Mutfakta hemen herkesin başına gelen ve canını sıkan vakalardan biri ise mutfak lavabosundan zaman zaman yükselen o apaçık ve bir cinsli gitmeyen o antipatik koku.

Yiyecek artıklarının giderlerde birikmesi, yağların borularda donması ve tesisat meseleleri gibi nedenlerle oluşan lavabo kokusundan bir cinsli kurtulamıyorsanız, “O kadar arınıyorum, gene de koku yapıyor” diyorsanız bu tamamen natürel çözümlere de şans tanımalısınız. Yeter ki konutunuz, mutfağınız mis gibi koksun.

Karbonat-tuz-sirke karışımı

Lavabo borularını tıkayan yemek artıklarından ve dolayısıyla onların oluşturduğu makûs kokulardan kurtulmanın öbür bir yolu da tuzlu bir karışımdan geçiyor. Bunun için evvel bir tencerede su ısıtın. İçine bir su kadehi sirke ve bir avuç ilave edin. Karbonatı da ilave ederek ısınan suyu lavabodan dökün. Sıcak su içine karışan bu karışım borulardaki artıkları arınacak ve donmuş yağı da çözecektir.

Karbonat-sirke karışımı

Evvel bir fincan karbonatı, ardından iki fincan sirkeyi lavaboya dökün. Köpürdüğünü göreceksiniz. Bu biçimde birkaç dakika bekleyin ve üzerine sıcak su dökerek giderden borulara erişmesini sağlayın.

Karbonat-limon suyu karışımı

1 su kadehi kadar ısınmış limon suyunun içine 1 su kadehi kabartma tozu ilave edin ve iyice karıştırın. Köpük haline gelince lavabodan alt dökün ve 10 dakika bu biçimde bekletin. Ardından ılık su ile lavaboyu arının. Bu karışım biriken yağları arınacaktır. Bu usulü haftada 1 ya da 2 kere uygulayabilirsiniz.

Karbonat ve esansiyel yağlar

Yarım fincan karbonata birkaç damla esansiyel yağ karıştırın. Esansiyel yağ tercihi tamamen size kalmış. İster nane, ister vanilya esansı, isterseniz başka bir koku kullanabilirsiniz. Bu karışımı lavabodan dökün, bir saat bekletin ardından sıcak suyla akıtın. Mutfağınız mis gibi koksun.

Kahve telvesi ve sıcak su

Bu usul oldukça kolay. Tek yapmanız gereken kahvenizi içtikten sonra telvesini lavaboya boşaltmak ve ardından telveler gidene kadar üzerine sıcak su döknek. Kahve telvesi yağların çözünmesini sağlayarak kokuyu da yok edecektir.

Limon kabukları ve su

Limon gibi narenciyelerin kabuklarını atmayın ve lavabonuzu dezenfekte etmek için gizleyin. Misalin limon kabuklarıyla lavabo giderini iyice ovuşturduktan sonra bol sıcak suyla durulayın. Hem gideriniz arınılacak hem de mis gibi limon kokusu mutfağınızı kaplayacaktır.

Eğer çöp öğütücünüz varsa: Buz küpleri, tuz ve limon kabuğu

Birkaç buz küpünü ve bir avuç tuzu öğütücüye dökün. Buz öğütücüdeki yemek enkazlarından kurtulmanızı sağlarken tuz kenar bölgelerdeki arınacaktır. Hoş koku vermesi için birkaç limon kabuğu atmayı da unutmayın.

Bir cevap yazın