Muz Kabuğunu Sakın Çöpe Atmayın, Kullanım Alanları Saymakla Bitmiyor

Bu yazıyı okuduktan sonra muz kabuğunun bir hayli mucizevi kullanım alanı olduğunu öğrenecek atmadan evvel bir kere daha düşüneceksiniz. Muz kabuklarını bazen mutfağınızda bir temizlik mahsulü bazen de güzellik rutininizin bir parçası yapacaksınız.

Muz kabuğunun en pratik kullanım alanları…

Sivilceleri azaltmaya sponsor olurlar

Muz kabukları C vitamini ve E vitamini içerir ve ayrıca potasyum, çinko, demir ve manganez içerir. Bu yiyecekler irinli cildi serinkanlılaştırabilir ve cerahatli sivilce salgınlarını azaltabilir. Muz kabuğunu cildinize sürün ve 5 ila 10 dakika bekleyin. Cildinizi durulayın. Günde iki kere tekrarlayın.

Gübreleme

Gübre yığınınıza bir muz kabuğu ilave edilmesi, daha fazla kalsiyum, magnezyum, kükürt, fosfat, potasyum ve sodyumun ilavesini sağlar – bunların hepsi, nebatların sağlıklı büyümesi için hayati önem taşır.

Muz kabuklarını küçük parçalara ayırın. Döllemek istediğiniz nebat altına muz kabuklarını gömün. Toprağın üstüne oturmasını sağlamak için kuruluşu hemen sulayın.

Dişleri beyazlatmak için

Olgun muz kabukları, kahve ve çay gibi bazı içeceklerin tüketiminin sonucu olarak ortaya çıkan sarı lekeleri azaltmaya sponsor olan potasyum açısından çok zengindir. Dişlerinizi fırçalayın ve iyice yıkayın. Muz kabuğunu 2 dakika zamanınca dişlerinize sürün. Dişlerinizi tekrar durulayın ve tekrarlayın.

Gümüşlerinizi parlatın

Gümüşünüz parıltısını kaybetmeye başladığında veya kararmaya başladığı zaman, bir muz kabuğunu kullanmayı deneyin. Muz kabuğunun içi, temiz metal nesnelere sponsor olan potasyum gibi maddeler içerir. Muz kabuklarını alın ve bir karıştırıcıya yerleştirin. Karışıma yarım bardak su ilave edin. Bir macun haline gelene kadar karıştırın. Gümüşü macunla birkaç dakika ovun.

Kırışıklıkları azaltmaya sponsor olurlar

Yüz kırışıklıkları, cildin elastikiyetini kaybettiği ve sertliğini kaybettiği zaman ortaya çıkar.

Muzlardaki antioksidanlar ve C vitamini kırışıklıkların görünümünü azaltmaya sponsor olabilir. Muz kabuğunu cildinize sürün. 30 dakika ya da gece zamanınca bırakın. Suratınızı yıkayın ve nemlendirin. Haftada 3 kere tekrarlayın.

Migren ve baş sancılarına sponsor olurlar

Migreninizi rehabilitasyon etmek için tabii bir yol arıyorsanız, muz bu sorununuza sponsor olacaktır. Alnınıza ve ensenize bir muz kabuğu koyun. Sancınızın gevşediğini göreceksiniz. Bunun nedeni kabuktaki potasyumdur. Muz kabuğunu bir saatliğine dondurucuya koyun. Alnınıza ve boynunuzun arda birer kabuk koyun. Isınana kadar bekletin.

Kaşıntılı cildi gevşetmeye sponsor olur

Muz kabukları kaşıntılı ciltler için harika bir ev ilacıdır. Sivrisinek sokması gibi kaşıntılardan kurtulmak için bir muz kabuğu kullanın. Muz kabuğunu etkilenen bölgeye uygulayın ve 10-15 dakika bekletin.

Eti yumuşatmak için

Etinizin nemli ve yumuşak kalmasını sağlamak için kavurma kabına biraz olgunlaşmış muz kabuğu ilave edin. Bu sayede, fırındaki kızartmalarınızın da sulu kalmasını ve lezzet dolu olmasını sağlarsınız.

Muz kabuğu, nemi hem korur hem de pişirmeye devam eder.

Yaraların görünümünü azaltmaya sponsor olurlar

Muz kabukları, şişlik, kızarıklık ve yara izi gibi cilt tahrişini büyük ölçüde azaltma kabiliyetine sahiptir. Muz kabuğunu alın ve etkilenen bölgeye uygulayın. Bir saat ya da bir gece bekletin. Günlük olarak tekrarlayın.

Bu önemli bilgi ve usullerden daha fazla ferdin faydalanması için, beğenip, paylaşmayı unutmayın lütfen…

Bir cevap yazın