Muzu Nasıl Beğenirsiniz? Vereceğiniz Yanıt ve Sıhhatiniz Birbiriyle İrtibatlı

Muz beğenirler mevzu gözde meyveleri olduğunda şaka yapmazlar. Bazıları muzu hala yeşil kabuğunda harcamayı beğenirken, bazıları ise kahverengi renge kaçmış olgun muz harcamayı beğenir. Elbette tadını düşünerek karar veriyoruz ancak hangi cins muz harcadığımız ve sıhhatimiz arasında doğrudan bir irtibat var.

Muz, yemeğe daha çok varken atıştırmak için en sıhhatli çözümlerden biridir. Sindirime takviye eder, kalp sıhhatini arttırır ve kilo vermeye destekçi olur. Ayrıca kapsadığı potasyum ve değişik besleyici içerik sıhhatli olmamızı sağlar. Her renk muz ayrı bir fayda sağlar. Hadi bilelim!

Yeşil Muz Mukavemetli Nişasta İçerir

Şayet yeşil muz harcarsanız yüksek ölçüde lif almış olursunuz. Diyabet tehlikeniz eksilir, bedeninizdeki şeker seviyesi daha basit dengelenir ve kolestrolü düşürerek kalp sağlığınızı çoğaldırır. Yüksek lif içeriği demek uzun müddet tok kalacaksınız demektir. Başka Bir Deyişle kısaca, acıktığınızda yeşil muz şahane bir atıştırmalıktır.

Sarı, Sert Muz Bedeni Hastalıklardan Gözeten Antioksidanlar Barındırır

Sarı ve sert muzlarda bulunan dopamin, kalp hastalıkları tehlikesini düşürürken bir hayli yaşlılık hastalığından da korunmamızı sağlar. Ayrıca olgunlaşan muzlar daha fazla şeker barındırır. Başka Bir Deyişle muzunuz ne kadar olgunsa o kadar tatlı olacaktır.

Sarı, Olgun, Benekli Muzlar Değişikleri Kadar Sıhhatli Değildir Ancak Yeniden de Antioksidan Açısından Oldukça Zenginlerdir

Şayet ki muzunuzdan tek temenniniz ağzınıza layık olması ise sizin seçiminiz bu cins muzlar olacaktır. Japonya’da yapılan bir araştırmaya göre olgun muzlar kanser hastalarına rehabilitasyon sürecinde verimli oluyor. Urların küçülmesini sağlayan bir madde kapsayan muz, olgunlaştığında bu içerik sekiz katına kadar çıkıyor. Yalnızca kanser ile savaşmanın yanında, bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirerek daha az hastalanmanızı sağlar.

Kahverengi Muzlar En Tatlı Olanlardır ve Yüksek Seviyede Potasyum İçerirler

Yüksek potasyum içerikli yiyecekler, osteoporoz gibi kemik problemlerini maniler. Ayrıca kahverengi muzlar kapsadıkları triptopan bileşeni sayesinde ruh halinizi değiştirir. Ayrıca sindirimi en basit olan muzlardır. Şayet ki sindirim meseleleri yaşıyorsanız kahverengi muz bütün size göre! Ayrıca bunalım ile gayrette, uyku meselelerinde ve evham problemlerinde kahverengi muz oldukça büyük bir dayanakçınız olacaktır. Ancak tabi ki olgunlaşmanın ve içindeki tüm besleyici kıymetleri kaybetmesinin de bir süresi var. Bu nedenle kahverengi muzlar kesinlikle buzdolabında saklanmalı ve fazla bekletilmeden tüketilmelidir.

Muz ile yapabileceğini şeyler neredeyse hudutsuzdur. Meşrubatlarınıza karıştırabilir, yulaf ve süt karışımınızı tatlandırabilir, pişirdiğiniz keklerinize koyabilir ve daha bir hayli şey. Ayrıca taşıması ve gözetmesi basittir. Kabukları siz atamadıkça açılmayacak ve bozulmayacaktır. Tat ve gereksiniminiz olan içerikleri bakımından düşünerek istediğiniz muz cinsini afiyetle harcayabilirsiniz.

Bir cevap yazın