Muzun Verimleri

Kan Tazyikini Dengeler: Yapılan bir hayli araştırma muzun kan tazyikini dengelediğini ortaya koymuştur. Kan tazyikinin tertip edilmesinde ehemmiyetli rol oynayan muz bu biçimde dolaylı sıhhatine de dayanakçı olur. Kan tazyikini tertip eden potasyum muzda yeterince vardır, kapsadığı zengin potasyum sayesinde ayrıca felç ve inmelere karşı koruma sağlar. Yapılan araştırmalar muzun felç ve inmeleri %40 oranında eksilttiğini ortaya koymuştur.

Böbrekler İçin Yararlıdır:  Potasyum açısından zengin olan muz böbrek taşlarının düşürülmesinde dayanakçı olabilir. Kalsiyum tüketimini eksilterek ayrıca kırılgan kemik yapısının oluşmasına izin vermez.

Muz Enerji Verir: Kesinlikle tenis maçlarını izlerken molalarda muz yiyen sporcular görmüşsünüzdür. Muz profesyonel sporcuların kumpaslı olarak harcadığı gıdalar arasındadır. Kapsadığı kaloriden dolayı kan şekerini negatif istikamette bazı iddialar var fakat bir hayli uzman kan şekerini negatif istikamette etkileyecek kadar kalori kapsamadığını korunmaktadır. Günde harcayacağınız bir muz ile bedeninizi daha eforlu enerji dolu hale getirebilirsiniz.

Sindirime Dayanakçı Olur: Muz çoğumuzun yeterince almadığı perhiz lifi kaynağıdır. Fiber yemek yemek sindirim sistemi yoluyla muntazam hareket ve eliminasyonu artırmaya dayanakçı olur.  Muz aynı biçimde kabızlık meseleleri için de sıhhatli bir tercihtir. Muz frukto-oligosakkaritler açısından da zengindir, bu elementler sindirime dayanakçı olan bakterilerin artmasına dayanakçı olur. Bunun yanında mide ekşimelerine yararlıdır.

Ülsere İyi Kazanç: Kumpaslı muz tüketimi ülsere karşı bünyeyi gözetir, özellikle hidroklorid isyankarda karşı midede kalın bir gözetici katman oluşmasına dayanakçı olur. Fakat bazı uzmanların, midede bazı bakteriler doğrultusundan hasarlı olduğu için muzun ülseri tetiklediği istikametinde iddiaları vardır. Bu surattan mide ile ilgili mesele yaşayanlar ve bu surattan ilaç kullanmak zorunda olanlar harcamadan evvel hekimlerine danışmalarını öneri ediyoruz.

Kan İçin Yararlı Vitaminler Kapsar: Muzun kapsadığı zengin ölçüdeki B6 vitamini kan için çok yararlıdır. Bu vitamin kanda natürel ve sıhhatli bir biçimde hemoglobin oluşmasını sağlar.  Bunu yanı sıra, muzun kapsadığı B6 vitamini kan şekeri seviyesinin korunmasını ve amino asitlerin kırılmasını sağlayarak, çok daha eforlu bir bağışıklık sisteminin oluşmasına dayanakçı olur.

Cilt Sıhhatini Gözetir: Bu donakaltıcı meyve cilt rahatsızlıklarını giderme noktasında da yararlıdır. Muz tenlerde alana gelen sedef ve iltihaplı sivilce gibi cilt hastalıklarının rehabilitasyonunda kullanılmaktadır.  Taze atanmış bir muz hastalıktan etkilenen alana sürülür ve vazgeçilir. Bu rehabilitasyon yolunu güneş görmeyen bir yerde veya uyurken yapmak daha iyi neticeler almanızı sağlar.

Sedef hastaları için de aynı usul kullanılabilir ama sedef hastalığında bazı kızarıklara neden olabilir. Bu kaygınızı gidermek için evvel etkilenen tam kısma uygulamak yerine daha küçük kısımlara bir hafta süresince uygulayın ve aldığınız neticelere göre rehabilitasyona devam edin.

Kanserle Gayret Eder: Japon bilim adamlarının yaptığı araştırmalara göre bütün olgunlaşmamış muzun kanser hücrelerine karşı tesirli olduğu ortaya konulmuştur. Bunun yanında kanda bulunan beyaz kan hücrelerinin rakamının çoğalmasında tesirli rol oynamaktadır. Tam araştırmalar kumpaslı olarak muz tüketiminin kansere ve eşi hastalıklara tutulma tehlikesini eksilttiğini ortaya koymuştur.

Strese Karşı Tesirlidir:  Kapsadığı bir hayli bedelli madde takviyesiyle stresi eksiltecek serotonin seviyesini kumpaslar. Böylece bedeni strese karşı daha dayanıklı hale getirir ve ruh halinizin kumpaslı olmasını sağlar. Bunun yanında muz iyi bir uyku düzenleyicidir.

Kemik Sıhhatini Gözetir: Daha evvel muzun bağırsaklarda probiyotik bakterilerin rakamını çoğaldırdığını söylemiştik. Bu gidişat sindirim esnasında daha fazla kalsiyum kullanarak kemik sıhhatinin korunmasını sağlar.

Tansiyonu dengeler: Bünye için en ehemmiyetli maddelerden bir tanesi de potasyumdur ve bu madde muzda yeterine vardır. Potasyum tansiyonun dengelenmesinde ehemmiyetli bir rol oynamaktadır.

Göz Sıhhatine Verimleri: Genel anlamda A.C ve E vitaminleri kapsayan tam yiyecek maddeleri göz sıhhati için yararlıdır. Muz bu vitaminleri bol ölçüde kapsayarak gözleri tutulması olası hastalıklardan gözetir.

Çocukların gelişimine katkı sağlar: Bir Hayli bereketinin dışında kapsadığı gıdalar takviyesiyle çocukların sıhhatli büyümesine dayanakçı olur. Ayrıca bal ile karıştırılıp harcandığında çocuklarda ateşi ve öksürüğü eksiltir.

Bir cevap yazın