Naftalin Hasarları Hakkında

Yapılan Araştırmalar; Naftalinin Öldürücü Tesirinin bulunduğunu gösteriyor!
Uzmanlar uyardı: Özellikle kadınlar tarafından güve oluşmasını önlediği ve kötü kokuları bastırdığı için kullanılan naftalin vefat saçan bir kimyevidir.

Evde Naftalin Kullanmanın Hasarları
İnönü Üniversitesi Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Merkezi Müdür Dayanakçısı Nurhayat Özdemir, bayanlarımız tarafından güve oluşmasını önlemesini ve istenmeyen kötü kokuları bastırdığı için konutlarımızda devamlı kullanılan naftalinin, toksik maddeler sıralamasında en baş sıralarda yer aldığını söyleyerek, “Konutunuzun içinde devamlı kullandığınız suçsuz sanılan Naftalin, vefat saçan bir kimyevidir. En riskli ve hasarlı kimyevi madde, naftalindir ve asla konuta alınmaması gerekir. Hatta marketlerde dahi satışının menedilmesi gerekiyor” diyerek yurttaşı uyardı.

Nasıl Elde Ediliyor?
Naftalin, maden kömürünün damıtılması ile elde edilen orta ve ağır yağlardan ayrıştırılır. Beyaz pulcuklar halinde, kristal yapılı bir katıdır. Aşikar ve kendine has kokuya sahiptir.

Yoğunluğu 1,15 olup, 80 °C’de erir, 217 °C’de kaynamaya başlar. Suda çözünme özelliği yoktur ancak içkinin içerisinde ısıyla doğru orantılı olarak çoğalan bir yoğunlukta çözünebilir.

Atmosfer etrafında hemen buğulaşması nedeniyle böcek haşere çeşitleri ile çabada tesirli biçimde kullanılmaktadır. Güveleri uzaklaştırdığı için yünlü kumaş ve kürkleri gözetmekte bayanlar tarafından sıkça kullanılmaktadır.

Sanayide eritici, yakıt ve boya hammaddesi emeliyle; eczacılık ve parfümeride ise ara madde olarak kullanım alanları vardır. Ayrıca lavaboların arınılmasında kullanıldığında etklili biçimde rol alır. Naftalin katı halden gaz hale akışkan olmadan geçebilir. Bu harekât süblimleşme olarak adlandırılır.

Bir cevap yazın