Nanenin İspatlanmış 15 Şifası

Nanenin en daha önceki tarihlerden beri ulus tarafından öğrenilen bir hayli tıbbi yararı vardır.

Hatta milattan 1000 sene evvel den kalma firavun piramitlerinde kurutulmuş ve kömürleşmiş nane yapraklarına rastlanmıştır.

Biz bu yazımızda nanenin çağdaş araştırmalara katlanan ispatlanmış ve belgelenmiş tıbbi bereketlerine değineceğiz. Gerçekten nane tabiatta bulunan en bedelli nebatlardan biridir.

NANENİN İSPATLANMIŞ 15 TIBBİ YARARI

1. DUYARLI BAĞIRSAK BELİRTİYİ HBS

Nane yağı kapsülünün HBS bulgularını rastgele bir yan tesir göstermeksizin rahatlattığı ve dolayısıyla HBS hastalarının yaşam niteliklerini çoğaldırdığı gözlemlenmiştir.

Yapılan araştırmalara göre coçuklardada yetişkinlerdede ayni tesiri göstermiştir[1]. Ve araştırmaya katılan hastaların 75%inde bulgularında yarı yarıya rahatlama görülmüştür[2].

2. BAĞIRSAK KASILMALARI VE GAZ

Nane yağı bağırsak kasılmaları için yazılan ağır ve yan tesirli ilaçlar Buscopan gibi için tesirli bir alternatiftir.

Aynı zamanda bağırsak adalelerini hafifleterek, gazın daha basit geçiş yapmasına ve karın sızısını dindirmeye takviyeci olur.

Gazdan kurtulmak için nane yağı veya çayı içmeyi sınamakta fayda vardır.

3. SÜRATLİ / GEÇ MİDE BOŞALMASI

Mide boşalma bozukluğunda besin mideden ince bağırsağa süratli veya geç geçiş yapar. Süratli Mide Boşalması bulguları yemek yedikten sonra bas dönmesi, ishal, ve halsizliktir.

Geç Mide Boşalması bulguları ise yemek yedikten sonra mide bulantısı, istifra, karın sızısı, ve kabarıklıktır. Nanenin mide boşalmasını tertip etmekte takviyeci olduğu[5], ve dolayısıyla Süratli veya Geç Mide Boşalması rahatsızlığı olanlar fayda edebilmektedir.

4. HAZIMSIZLIK / DİSPEPSİ

Hazımsızlığın bulguları karnın üst bölgesinde kabarıklık veya sızı, mide ekşimesi, mide bulantısı, ve geğirmedir[6]. 2000 senesinde yapılan bir araştırmaya göre 90mg nane yağı ile 50 mg kimyon yağı içen hastaların 67%sinin dispepsi bulgularında bir hayli iyileşme yaşadıkları görülmüştür[7].

5. INFANTİL KOLİK / BEBEĞİN FAZLA AĞLAMASI

5< aylık sıhhatli ve karnı tok bir bebeğin fazla ağlamasına verilen addır infantil kolik. ‘Infantil kolik’ ingilizceden Türk tıp dünyası tarafından çeviri edilememiş ve direk alınmış bir terimdir. Infantil koliğin nedeni öğrenilmemektedir, lakin teorilerden birtanesi bağırsak kasılması gibi karin rahatsızlıklarından dolayı alana gelmesidir.

Bazen fazla ağlayan bebeklere kimyevi olan ve gaz düşürücü özelliği olan simethicone ilacı verilir. 2013 de yapılan bir araştırmada infantil koliğin rehabilitasyonunda nane en az simethicone kadar tesirli olduğu gözlemlenmiştir[8].

6. EMZİRME KAYNAKLI MEME UCU SIZISI VE ZARARI

Meme ucu sızısı ve zararı emziren annenin emzirmeyi erken vazgeçmesinin en baş sebenlerindendir.

Nane suyu Kuzey Iran’da meme ucu zararı ve çatlakları için kullanılan bir ananesel ulus ilacıdır. Bunun üzerine iranlı bilim adamları tarafından 2007’de yapılan bir araştırmaya göre nane suyu meme ucu çatlakları önlemekte tesirli olmuştur[9].

Nane suyu nasıl yapılır? Bu araştırmada saf nane yağı ile su karıştırılmıştır. Öteki bir usul ise kaynar suyu ateşten sürükledikten sonra nane yaprağını demleyerek oluşur.

Kullanımı biçimi: Emzirdikten sonra meme ucunu suyla arındıktan sonra pamuk ile nane suyu meme ucuna sürülür. Daha sonra tekerrür emzirmeden evvel suyla arınıp emzirmeye başlanılabilir.

7. TÜBERKÜLOZ / VEREM

2009 da yapılan bir araştırmaya göre nane yağı soluması verem parlamasını seri bir biçimde eksilttiği gözlemlenmiştir[10].

Bu usul ile verem parlaması tekrarlanması tekerrürü, ve şiddetlenmesi önlenebilir.

8. BAHAR NEZLESİ

Bir araştırmaya göre nane yaprağı özünün histamin salgısını yasaklayarak bahar nezlesinin geniz bölgesindeki bulgularını rahatlatmakta tesirli olabileceği gözlemlenmiştir[11].

9. ZONA / HERPES ZOSTER SIZISI

2002’de yapılan bir araştırmaya göre yüzeysel olarak sürülen nane yağı zona sızısı veya acısı için ani bir rahatlatma asıllaştırdığı gözlemlenmiştir. 2 ay süren bu araştırmada 2 ay süresince nane yağından pozitif neticeler alınmıştır. Ayrıca hiçbir yan tesir de kaydedilmemiştir12.

10. UNUTKANLIK

144 şahsın katıldığı bir araştırmada nane yağı kokusu belleği güçlendirmiş ve kurnazlığı / alertliği artırmıştır13.

11. KEMOTERAPİ KAYNAKLI MİDE BULANTISI

2013’te yapılan bir araştırmaya göre nane ve bahçe nanesi yağı kemoterapiden dolayı alana gelen mide bulantısını bastırmakta tesirli olmuştur.

Kemoterapi uygulanmış hastalara kusmayı önlemek için verilen kimyevi ilaçlara sıradan biçimde devam edilmekle birlikte ek olarak kapsül içinde nane ve bahçe nanesi yağından ikişer damla verilmiştir.

Bu iki nane yağının arasında fark görülmemiştir, lakin nane yağı içmeyen hastalara kıyasla nane yağı içen hastalarda mide bulantısında bir hayli eksilme gözlemlenmiştir. Hiç bir yan tesir de tespit edilmemiştir, ve nane yağı rehabilitasyonu kimyevi ilaçlardan çok daha ucuza gelmiştir15.

12. PROSTAT KANSERİ

2008’de ve 2009’da yapılan araştırmalarda nane özünün mentol prostat kanserinin büyümesini yasaklamakta tesirli olduğu gözlemlenmiştir[16][17].

13. IŞINIM HASARİ

2009 ve 2012’de yapılan araştırmalar nanenin ışınım kaynaklı Deoksirübo Nükleik Asit zararı ve hücre vefatına karşı gözetmekte verimli olduğu tespit edilmiştir[18][19].

14. UÇUK / HERPES SİMPLEX TİP 1

Uçuk hastalığına, acyclovir ilacına karşı bağışıklık kazanmış çeşidi dahil, nanenin durdurucu tesiri olduğu gözlemleniştir[20][21].

15. DİŞ ÇÜRÜKLERİ / AĞIZ KOKUSU

Orta çağda nane yaprakları ağız kokusu ve diş beyazlatmak için kullanılmıştır. Nane yağı özü gargara yapılarak diş çürüğü ve ağızdaki hasarlı mikropları kırmakta tesirli olduğu gözlemlenmiştir.

SONUÇ

Şifalı nebatlar çoğunlukta hasarlı yan tesir göstermedikleri halde nebat özleri ve yağları kullanırken çok dikkatli olmak gerekir.

Ve ne kadar fazla o kadar iyi demek değildir her zaman. Yeni bir araştırmaya göre biberiyenin daha az ‘yiyeceksel’ dozajı 750 mg yaslılarda öğrenişsel beyinsel performansı artırmakta daha yüksek dozajlardan daha tesirliydi. Hatta ölçülen azami dozaj 6000 mg hafıza zayıflamasına dahi neden olmuştur[24].

Bu araştırma bazen daha azın daha verimli olabileceğini göstermektedir.

Önleyici bir strateji olarak her aksam bir kadeh nane çayı içmek, ciddi bir sıhhat meseleyi türedikten sonra fazla dozajlar almaktan daha üstün olabilir.

Bir cevap yazın