Nar ye kalbini koru arı sütü ile genç kal

Uzmanlar öneri ediyor; Cennet meyvesi nar kalbe iyi geliyor. Arı sütü gençleştiriyor. Beyaz dutun bereketleri ise saymakla bitmiyor. Dutun yaprağı da kalbi gözetiyor. Demlenip harcanan dut yaprağı sindirim sistemine tertip ediyor. Kan şekerini dengeliyor

Uzun ömrün simgelerinden biri nar. Cennet meyvesi olarak da öğreniliyor. Neredeyse tüm kültürlerde faydanın, iyi uğrun ve bolluğun simgeyi. Bütün bir kalp arkadaşı. Yalnızca nar mı? Arı sütü ile beslenerek kraliçe arılar gibi gençleşmenin yöntemini tutmak olası. Dut yaprağı ile kalbini koru…

NAR

Kalp arkadaşı bir meyve. Kalbi gözetiyor, kalp krizi tehlikesini eksiltiyor. K vitamini, folik asit ve potasyum kapsıyor. Eklem cerahati olan romatoid artrit rehabilitasyonunda nar natürel bir rehabilitasyon edici. Nar tohumları kansere karşı yararlı. Özellikle prostat kanserinde kanserli hücre gelişimini eksiltiyor. Yaşlı fertlerde yapılan çalışmalarda sözel ve görsel belleği desteklediği ve gençliği gözettiği kollanmış. Antioksidan özellikli nebat olduğu için kullanılmadığı yer neredeyse yok.

NASIL KULLANILIR: Günde bir bardak veya 2 bardak nar suyu içilebilir.

ARI SÜTÜ

Genç bal arılarının salgı bezlerinden ürettikleri bir madde. Öteki arı mahsullerinin aksine varlığı uzun bir müddet öğrenilmedi. Jel kıvamında krem renkte ve ekşi bir tada sahip. Kraliçe arı yaşamı süresince arı sütüyle beslenir. Öteki bal arıları birkaç ay kadar yaşarken, kraliçe arı 6 sene yaşar. Kraliçe arılarla öteki bal arıları arasındaki bu farkın arı sütünden kaynaklandığı düşünüldüğü için arı sütü uzun hayatın gizemi gibi. Hücre yenilenmesi, imali ve metabolizması üzerinde tesirli. Belleği güçlendiriyor.

NASIL KULLANILIR:

Erişkinlerde günlük 500 mg. 20 günlük kullanımdan sonra 10 gün ara verilmesi öneriliyor.

BEYAZ DUT YAPRAĞI

Dut kadar dutun yaprağı da yararlı. Ateş düşürücü tesirinden tutun da idrar söktürücü özelliğine kadar bir hayli tesiri var. Ödem attırıcı. Sindirim sistemine tertip ediyor. Kan şekerini dengeliyor. Dut yaprağı kalp rahatsızlıklarına da iyi geliyor. Boğaz sızısı ve bronşit rehabilitasyonunda da tesirli. Karaciğerdeki hücrelerin arınmasına dayanakçı oluyor. Dut yaprağında A,C,K vitaminlerinden dolayı antioksidan ölçüyü hür radikallerin büyümesine mani olur. Ağrı kesici özelliği de bulunuyor. Dutun yaprağından hazırlanan bir kaşık un, bir bonfile ya da pirzolaya eş değer.

NASIL KULLANILIR: Bir kupaya 2-3 yaprak koyun. Kaynatılan suyu üzerine dökün. Demlenirken, ağzını kapatın. 5 ila 7 dakika bekletin. Günde 2-3 bardak içilebilir. Yaprakları ayrıca salataya karıştırılıp yenebilir. Yaprağından elde edilen un ise her türlü sütlü tatlı, çorba ve salataya karıştırılıp yenilebilir.

TARÇIN

Tarçın

Tarçın kabukları, beyinde nöronları gözetiyor ve motor işlevlerini iyileştiriyor. Bu surattan alzheimer ve parkinson hastalarında destekleyici olarak kullanılıyor. Aynı zamanda taşıdığı uçucu yağ beden bağışıklığını kuvvetlendiriyor. Gençlik iksiri gibi. Kan şekerini dengelemeye dayanakçı. Kötü kolesterol dediğimiz LDL seviyelerini düşürücü özellikte. Yaygın kalp rahatsızlıklarına müteveccih tehlike etkenlerini de eksiltiyor.

NASIL KULLANILIR: 2 gram kocaman parça kabuk tarçın veya 1 çay kaşığı toz tarçın kaynatılmış 1 su kadehi sıcak su içerisinde 15 dk. demlenerek içilebilir veya yiyecekler ile beraber tüketilebilir.

AKTAR DEĞİL ECZANE

Prof. Dr. Murat Kartal, “Aktardan alınan nebatlar ya da nebatsal karışımlardan fayda beklemek yanlıştır” diyor ve şunları söylüyor: “Fitoterapi’de kullanılan nebat veya nebatsal mahsuller belirli nitelik standartlarını taşımalıdır. Oysa aktarlardan alınan ve kullanılan nebatsal materyallerin çoğunlukla doğru nebat olup olmadığı emin değil. Doğru zamanda bir araya gelmiş olduğu kuşkulu. Kurutma ve saklanma koşulları istenen biçimde olmayabilir. Kalite hakimiyeti yapılmadığından beklenen tesir çoğunlukla görülmez” dedi. Prof. Dr. Kartal, nebatlarla rehabilitasyonda yaşanan meseleleri çözmenin ve bilimsel esasa oturtmanın yolunun eğitimden geçtiğini söyledi.

Bir cevap yazın