Ne ilgisi varı var demeyin! Kullandığınız telefon dahi ehemmiyetli

Sağlıklı bir cilde sahip olabilmenin yolu, pakliğini en iyi biçimde yapmak ve nem seviyesini balansta yakalayabilmekten geçiyor. İşte, doğru surat arınma tüyoları…

Tanfer Sağlık Grubu Cildiye Uzmanı Dr. Emin Soyer, cildin nasıl arınılması gerektiği ile alakalı merak edilenleri cevapladı…

SAĞLIKLI BİR CİLT ARINMA NASIL OLMALIDIR?

Sağlıklı ve pürüzsüz bir cilde sahip olmanın birinci adımı doğru cilt arınma alışkanlığı edinmektir. Cildimiz bedenimizin en dış katmanı olduğundan dış civarla kesintisiz etkileşim halindedir.

Tam gün cildimizde bir araya gelen toz ve lekenin arınılması, gözeneklerin tıkanmasını ve iltihaplı sivilce yaradılışını maniler. Pak bir cilde sahip olmak ve onu gözetmek gerçeğinde düşündüğünüzden daha basittir.

Yapmanız gereken şey bunlara dikkat etmektir:

Sabah ve akşam suratınızı yıkayın. Ilık su ve suratınıza uygun arınma mahsulü kullanın. Suratınızı yıkadıktan sonra hafif nemli vazgeçin.

Egzersiz sonrası arınılın. Kumpaslı egzersiz, dolaşımı tertip ederek bedeniniz için olduğu sıhhatini de pozitif istikamette tesirler. Ancak egzersiz sonrası ölü ten katmanı ve bakterilerden temizlemek için duş almayı ve suratınızı yıkamayı önemsememe etmeyin.

Surat havlunuzu ve yastık kılıfınızı sık sık değiştirin. Telefonunuzu ve klavyenizi pak tutun. Surat pakliğini ne kadar iyi yapsanız da, suratınıza temas eden şeyler pak değilse paklik bir işe yaramayacaktır.

Islatıcı kullanın. Özellikle yağlı cildi olanlar cildinin yağlanacağından korkarak ıslatıcı kullanmıyor. Ancak bu cildin daha fazla yağlanmasına neden oluyor. Gözenekleri tıkamayacak özellikte yağsız bir mahsul seçim etmelisiniz.

Güneş kremini önemsememe etmeyin. Güneşderi gelen ultraviyole ışınları cildinizi kurutur ve cildinizin daha fazla yağ salgılamasına neden olur. Daha ehemmiyetlisi bu ışınların kanserojen özelliği vardır. Dolayısıyla konuttan çıkarken güneş kremi sürmeyi asla unutmayın.

Makyajınızı arınmayı unutmayın.

MENDİLLERİ SEYAHATE SAKLAYIN

Makyaj arınma mendilleri yeteri kadar hijyenik arınma sağlar mı?

Makyaj pakliğinde, çok fazla kimyevi kullanmadan cildimizde harabe vazgeçmemek kastedilmelidir.

Tesirli arınma yapan surat arınma mendilleri genellikle yüksek oranda içki ve sentetik kimyeviler kapsadığından, cildi tahriş ederek hassasiyet ve kızarıklık oluşturur.

Ayrıca bu usul tüm yıkıntıların ciltten uzaklaştırılmasında çoğu zaman eksik kalır. Bu sebeple bu mahsulleri paklik için sürenizin olmadığı zamanlar ve seyahatler için gizlemenizi öneririm.

GÜNDE 2 DEFADAN FAZLA DEVİREMEYİN

Suratımızı fazla yıkamak da günde 3-4 defa az yıkamak gibi hasar verir mi? İdeali nedir?

Cildimizle fazla uğraşmak da iyi değildir. Surat yıkamak için ideal sıklık günde ikidir. Hekiminiz tarafından önerilmedikçe, suratınızı günde iki defadan fazla deviremeyin.

Sağlıklı bir cildin ıslama emeliyle bir ölçü yağa da lüzumu vardır.

Cildin fazla yıkanarak kurutulması bedenin fazla yağ üretmesine neden olur. Ayrıca kimyevi içerikli paklik mahsullerinin sık kullanılması cildin pH balansını da bozar.

NEM VE YAĞ AMBAR EDEN MASKELER KULLANIN

Cilt tiplerine göre teklifler:

“Cilt tipiniz hangisi? Evvel onu tanımlayın” diyen Tanfer Sağlık Grubu Cildiye Uzmanı Dr. Emin Soyer, cilt tipinize göre tekliflerde bulundu…

Karma cilt: Yüzde T biçiminde alın, burun ve çene bölgesi bir yağlanma olur. Siyah nokta ve apaçık gözenekler dikkati sürükler. Süt/jel tipi arınıcılar, düşük içkili tonikler ve su bazlı ıslatıcılar kullanılmalıdır.

Kuru cilt: Cildinizin yağ yapımı banalin altında olduğundan, görünümü mattır ve pul pul kalkmalar görülür. Süt tipi arınıcı, içkisiz tonik, yağ içerikli ıslatıcı, nemle yağ ambar edici maskeler kullanılmalıdır.

Yağlı cilt: Cildinizin parlak görünümü, suratınızı yıkadıktan birkaç saat sonra tekerrürler. Sivilce yaradılışını yasaklamak için dikkatli bir paklik programı uygulamalısınız. Jel tipi arınıcılar, içkili tonikler ve su bazlı ıslatıcılar seçim edilmelidir.

Duyarlı cilt: Zaman zaman kızarıklık, kaşıntı ile karşılaşmanız cildinizin duyarlı olduğunu gösterir. Süt tipi arınıcılar, içkisiz tonikler, alerji giderici kremler ve su bazlı hafif ıslatıcılar kullanılmalıdır.

Bir cevap yazın