Ne Kadar Ben O Kadar Tehlike

Yrd. Doç. Dr. Sibel Duysak, benlerin şeklinde değişiklik veya sayılarında artış olması gidişatında netlikle bir hekime başvuru etilmesi gerektiği konusunda uyardı.

Melanosit adı verilen ve deriye rengini veren hücrelerin gruplaşması ile oluşan benler, doğuştan olabileceği gibi zaman içerisinde de ortaya çıkabiliyor. Yrd. Doç. Dr. Sibel Duysak, bazı benlerin iyi huylu ve zararsız olabileceğini, bazılarının ise zaman içerisinde büyüyüp renk ve şekil değiştirerek Malin Melanom denilen, derinin en kötü seyirli kanserine dönüşebileceğini söyledi.

Sık gözlenmeleri ve kansere çevirme potansiyelleri nedeniyle benlerin umursanması gerektiğini belirten Yrd. Doç. Dr. Sibel Duysak, hangi durumlarda uzman takviyeyi alınması gerektiğini açıkladı.

Nelere dikkat etmeli

Sınırları kumpassız, çapları 5-6 mm üzerinde asimetrik görünümde olabilen benlere “displastik benler” sınıyor. Sıradan benlerden değişik görünüme sahip olan “displastik” benler, malinite başka bir deyişle kanser potansiyeli taşıyor. Var olan bir displastik benden Melanom gelişimi olasılığı nadide görülüyor. Dikkat edilmesi gereken nokta, displastik benin de farklı sıradan benler gibi erişkin yarıyılda aynı kalması ve başkalaşım göstermemesi. Başkalaşım olduğunda, Melanom gelişimi de söz konusunu olabiliyor. Bu tarz benlere sahip bireylerin normal deri üzerinde gelişebilecek melanom riskleri, displastik beni olmayan fertlere göre daha yüksek oluyor.

Et beni olarak nitelendirilen; çoğunlukla deri renginde, deri yüzeyinden kabarık minik saplı görünümde olan benlerin zararsız olduğunu belirten Yrd. Doç. Dr. Sibel Duysak, fertlere estetik kuruntu ve gelişigüzel bir rahatsızlık vermediği sürece rehabilitasyon edilmelerine gerek olmadığını söylüyor.

Yrd. Doç. Dr. Sibel Duysak, ben hangi çeşitte olursa olsun dikkat edilmesi gereken noktaları şöyle sıraladı:

– Benlerinizde aniden sayıca artış varsa,

– Mevcut benlerde renk ve boyut metamorfozu gelişti ise,

– Benler üzerinde kaşınma, sancı, kanama ve yara oluşumu var ise,

Netlikle uzman hekime başvuru etilip benlerin araştırdırılması gerekiyor.

Ayrıca, 50 yaş üzeri herkesin melanom için bir kere deri muayeneyi olması gerekiyor. Displastik veya konjenital beni olanların, çok sayıda 50 ve üzeri beni olanların, ailesinde melanom olanların ve daha evvel melanom veya farklı türde cilt kanseri geçirmiş olanların da yılda en az iki kere deri muayeneyi olması gerekiyor. 35 yaştan sonra yeni ben oluştuysa veya eskiki bir bende değişiklik olursa da doktora başvuru etmekte fayda var.

Güneşten netlikle korunun

Benlerin çok iyi takip edilmesi ve netlikle güneşten korunması gerekiyor. Ancak korunmanın yalnızca tatilde denize girerken değil, günlük hayatta da devam etmesi büyük önem taşıyor. Yrd. Doç. Dr. Sibel Duysak, güneşten koruyucu kremin her sabah surat, boyun, kollara, ellere ve sarihte kalan beden alanlarına sürülüp bu harekâtın 3-4 saatte bir tekrar edilmesini öneriyor.

sabah

Bir cevap yazın