Ne Kadar Yaşayacağınızı Varsayım Eden Dr. Araujo Testi

Öncelikle bunun varsayım yürütmek emeliyle kullanılan, ve insanları hareketsiz hayat stilinden uzaklaştırmayı kasteden bir test olduğunu unutmayınız. Hiç kimse, kimsenin ne kadar yaşayacağını kesin olarak asla bilemez!

İlk olarak Dr. Claudio Gil Araujo’nun takviyesiyle bir grup analist tarafından sporcuların zaferli olabilme kapasitelerini ölçmek emeliyle geliştirilen bu kolay test, sonraları testi asıllaştıran şahısların üzerinde yapılan takipler ile şahısların, testten aldıkları puana göre ne kadar yaşayacakları mevzusunda fikir elde etmek içinde kullanılmaya başlanmış. Dr. Araujo testini asıllaştıran bazı kronik hastalar arasında, yüksek puan alabilenlerin, değişiklerine oranla daha uzun yaşadığı belirlenmiş.

European Journal of Cardiology tarafından yayınlanan araştırmada, Dr. Araujo ve takımı, 2000’in üzerinde yaptığı tahlilde, testte 3 ya da daha altta puan alanların gelecek 6 yıl içerisinde can verme oranları 5 kat daha yüksek! Gün geçtikçe hekimler arasında popüleritesi çoğalan bu kolay fizik testi zamanla tüm Güney Amerika kıtasında, şahısların genel sıhhat vaziyetini tanımlamak emeliyle kullanılmaya başlanmış.

Araujo Testi Nasıl Yapılır?

Bu testi uygulaması ise oldukça kolay ve ekstra hiçbir donanıma ya da bir başkasının dayanağına lüzumunuz yok. Testi uygulamak için;

1. Rahat hissetiğiniz bir şort ya da eşofman giyin.

2. Hiçbir yerden dayanak almadan ve hiçbir şeye değmeden, alttaki fotoğraftaki gibi olduğunuz yere oturmaya çalışın. Yalnızca zorlanırsanız ellerinizi kullanın.

3. Aynı biçimde ellerinizin desteği olmadan ve hiçbir şeye değmeden tekerrür doğrulmaya çalışın. Şayet zorlanırsanız ellerinizle dayanak almakta yeniden serbestsiniz.

Sonuçları hesaplama;

Ellerinizin desteği olmadan oturmak; 5 puan,

Ellerinizin desteği olmadan geri doğrulmak; 5 puan

Tek el veya diz kullanırsanız; -1 puan eksi bir

İki eli ya da dizi beraber kullanırsanız; -2 puan eksi iki

Alttaki tabloda gördüğünüz tüm biçimler testte sizden -1 eksi bir puan götürür.

Şayet yukarıyadaki puanlama sistemine göre ellerinizi hiçbir biçimde kullanmadan oturup geri doğrulabildiyseniz, fiziksel olarak en sıhhatli grup içerisinde yer almaktasınız ve önümüzdeki 5 sene içerisinde sıhhat nedenlerine bağlı olarak vefatınız pek muhtemel gözükmüyor.  Bununla beraber 8 ve 9 puanlık performanslar da geçer anekdot almış gidişatta ve fiziksel olarak sıhhatli sayılan grupta.

3 ve 7 arasında bir puan aldıysanız, fiziki açıdan meseleli bir kategoridesiniz ve kendinize, sıhhatinize dikkat etmeli ve ihtiyatlar almaya başlamalısınız. Bu aralıkta alınan puan almanız yaşınıza bağlı olmaksızın, vefat tehlikesini %20 çoğaldığı anlamına geliyor.

Ancak kaygılanmayın, fiziksel etkinliklerinizi çoğaldırarak, yürüyüş yaparak, sigara, içki, şeker gibi hasarlı alışkanlıkları keserek bu testi yinelediğinizde, netlikle puanınızda çoğalış göreceksiniz. Yeter ki, hareketsiz hayat stilinize son vererek, kendinizin değerini öğrenmeye kararlı olun.

Bir cevap yazın