Neden Ve Ne Zaman?

Her şey gibi moda trendlerin de tarihleri var. Misalin, erkeklerin pembe, bayanların mavi giydiği bir yarıyıl vardı. Evet, yanlış dinlemediniz. Kadınların istenmeyen tüylerden kurtulma usulleri ise tarihte ehemmiyetli bir başkalaşıma uğradı. İşte günümüz moda trendlerinin enteresan tarihi.

– Kadın ve erkek elbiselerinde düğmenin değişik yerde olması

Kadın ve erkek gömlek düğmelerinin bütün tersi güzergahta konumlandırıldığını muhtemelen farketmişsinizdir. Bunun sebebi ise, 13. asırda düğmelerin ilk buluş edildiği yarıyıla dayanıyor.

Düğmeler yalnızca zengin ve seçkin bayanlar tarafından kullanılabiliyordu. Bu zengin hanımlar, dayanakçıları tarafından giydiriliyordu. Sağ elini kullanan destekçilerin hanımlarını daha süratli bir biçimde giydirebilmesi için düğmeler gömleğin sol tarafına dikilirdi.

Erkekler için ise, silahlarına basit erişim ehemmiyetliydi ve düğmelerin sağ tarafta olması buna daha rahat imkân sağlıyordu.

– Pembe ve mavi

Erkekler mavi bayanlar pembe giyer algısı oldukça yaygın olsa da daha öncekinden bu likeni yoktu. Asırlar süresince çocuklar 6 yaşına kadar cinsiyet ayrımı yapılmaksızın pamuklu beyaz elbiselerle giydirilmişti.

1900’lerden sonra ise mavinin narinliği simgelediğinden kız çocuklarına, pembenin ise oğullara uygun olduğu algısı oluştu.

1985’te bebeğin cinsiyetinin doğumdan evvel bilinebilmesiyle, pazarlamacılar kızların pembe, erkeklerin mavi giymesi gerektiği algısını yarattılar. Böylece satışlarını çoğaldırdılar ve bu pazarlama stratejiyi günümüzde hala tesirini sürdürmekte.

– Bacakları tıraş etmek

Bacakları tıraş etmek yeni bir trend olsa da Kraliçe I. Elizabeth yarıyılında, suratı daha uzun gösterdiği için, bayanlardan üst alın bölgeleri ve kaşlarını tıraş etmeleri beklenirdi.

2. Dünya Savaşı sırasında paraşüt üretiminde kullanılan naylon kasveti yaşandığında, bayanlar bacakları üryan dolaşmaya başladı. Kadınların sosyal güzergahtan kabul görebilmesi için bacaklarının tıraşlı olması gerekiyordu. Bu trend günümüze kadar gelmiş görünüyor.

– Tırnaklara oje sürmek

Manikür tarihte oldukça geriye gidiyor. Antik Babiller tırnaklarını 5.000 sene evvel boyamaya başladılar.

Kraliçe Elizabeth ise manikürlü uzun tırnaklarıyla seçkin kesimin sembolüydü. İş yapan ellerde tırnaklar kısa olacağından olsa gerek.

Günümüzde değişik boyama teknikleriyle manikür yapılıyor. Her sene tınakların biçimi ve renkleri o senenin trendine göre biçim alıyor.

– Kadınlarda uzun saç

Saç tarihte; eforun, seksiliğin, hoşluğun, sıhhatin ve dinin sembolü olarak görülmekteydi. Bu sebeple erkekler uzun saçlı bayanları seçim ediyorlardı.

Uzun saçlar sıhhatli olmayı ve bakımı gerektirdiğinden uzun saçlı bayanların daha bakımlı ve varlıklı olduğuna inanılıyordu.

– Erkeklerde kravat

Kravatlar boynu sıkarak erkeklerde rahatsızlığa neden olabiliyor bu sebeple takılması oldukça güç olabiliyor.

Kravatın tarihi 1600’lerde Kral 13. Louis’in savaş sırasında askerlerin boynuna bir kumaş bağlatması ve bu görüntünün güzeline gitmesiyle başladı. Bu kumaş ismini Croatian askerlerinden alarak ‘Cravat’ olarak anıldı.

– Kadınların koltuk altını tıraş etmesi

Kadınların koltuk altı tüylerinden kurtulma isteği 1915’te yayınlanan Harper’s Bazaar mecmuasının bir reklamına dayanıyor.

Reklamda kolsuz bir kıyafetle dans eden kızın koltuk altlarında hiç tüy yoktu. Bir kaç sene içinde, koltuk altı tüyleri istenmeyen kıllar olarak görülmeye başlandı.

Ya erkekler? Onların böyle bir problemi yok gibi görünüyor.

Bir cevap yazın