Neden?

Neden bozulan otobüsün yolcuları bizim otobüsümüze aktarıldığında onlara sığınmacılarmış gibi bakarız?

Neden her gördüğümüz haritada hemen Türkiye`yi bulmaya çalışırız? Ulus olarak dünyada kaybolma kompleksimiz mi vardır?

Neden birbirimize sarılınca sağa sola sallanırız?

Neden talebeler ilkokul 5. sınıfa kadar hocaya ‘hocam’ diye seslenirken 6. sınıfta bir anda ‘öğretmenim’ diye seslenmeye başlar?

Neden imtihanlarda ‘3 yanlış bir doğruyu götürür’ biçiminde bir uygulama ile cezalandırılır da; ‘3 doğruyu öğren, bir doğru da bizden’ gibi bir kampanya başlatılıp zihne ve tehlikeye girme cesaretine mükâfat verilmez?

Neden insanlar kapalı bir alandan yağmur yağan alana çıktığında kafalarını eğerler? Yağmura dinlenen hürmetten mıdır, yoksa ondan tırstığımız için midir?

Neden dükkanı kapatıp giden esnaf, kapıya ’10 dakika sonra dönücem’ yazar? Esnafın ne zaman gittiğini nasıl anlarız?

Televizyona çıkan insanlar neden kendilerini Türkiye`deki herkesin izlediğini varsayır? Misalin; 70 milyon bizi izliyor 5 milyon beceriksiz anketimize göre

Düğünlerde neden ‘Dom dom mermiyi’ ile göbek atılmaktadır? ‘Bir avcı vurdur beni, bin avcı yedi beni’ gibi laflarla kendinden geçen başka bir ulus var mıdır?

Cumartesi ve pazartesinin neden kendi adları yoktur? Cuma-ertesi, pazar-ertesi

Dolmuşlardaki maliyet tarifesinde en kısa mesafe neden ‘indi-bindi’ olarak deyim edilmektedir? Evvel inilip, sonra mı binilir? Bir terslik yok mudur?

Bir programı bilgisayarımıza kurarken neden ‘kabul ediyorum’ ya da ‘kabul etmiyorum’ alternatifleri vardır? O kadar parayı bayılıp programı aldıktan sonra ‘kabul etmiyorum’ alternatifini işaretleyen saf bireyler mevcut mudur?

Bulmacalarda neden boru sesinin karşılığı hep ‘ti’ dir? Bulmacaları hazırlayan dostlar hiç ‘ti’ diye ses çıkaran boru görmüşler midir?

Neden bültenlerde ‘hekimden pak araba’ biçiminde yazılır? Hipokrat andında ‘otomobilimi pak kullanacağım’ diye bir madde mi vardır?

Bir cevap yazın