Nikotini Sisteminizden Atmak için Yiyebileceğiniz 7 Besin

Bir sigara yakma hevesine karşı koyabilme istemi ve bazı besinlerin takviyeyi ile nikotin bağımlılığımızın üstesinden gelebiliriz.

Nikotin ciddi yan tesirlere sahip bir alkaloiddir.

Bu bağımlılık yapan madde yalnızca sigara içen birey için ciddi neticeler doğurmakla kalmaz; aynı zamanda sigara içenlerin yakınında bulunan bireyler de sigaraya bağlı hastalıklara maruz kalır.

Tütünün içindeki nikotin, içki, kokain ya da morfin kadar bağımlılık yapabilir. Bu göz arkasını edilemeyecek bir gerçektir.

Bu alışkanlıktan bırakmak basit değildir. Beden ve beyin bu uyarıcıya olağanüstü derecede alışmış haldedir ve bu madde noksan olduğunda, bayağı bulgularla tepkin gösteririz: anksiyete, asaplılık, gerginlik.

İster siz bir sigara içicisi olun ister sigara içen birinin çevresinde olun, bedeninizin sıhhatini riske atacak farklılıklar geçirdiğini öğrenmelisiniz. Yaşam niteliğinizi ve refah seviyenizi yükseltmek için ciddi tedbirler almanız gerekir.

Aşağıda, nikotini sisteminizden atmaya takviyeci olabilecek besinlerden bahsedeceğiz. Ama her şeyden evvel, birey elbette ki sigara içmekten vazgeçmelidir.

Daha sonra akciğerlerimizi en tesirli biçimde iyileştirmek ve bedenden zehirli maddeleri atmak için en iyisi perhiz alışkanlıklarımızı muhtemel olduğunca değiştirmektir.

Nikotinin bedene tesirleri nelerdir?

Sigara alışkanlığının neticelerini düşündüğümüzde akla ilk gelen akciğer kanseridir.

Bununla beraber, böyle bir fazlalığa kaçmadan, çoğu kere dikkat etmediğimiz pek çok saklı gidişat da vardır.

Uzun vadede yalnızca bazı sigara içicileri kanser geliştirir.

Gerçekten dikkat etmediğimiz bir şey de, tütün kullanıcılarının % 100’şanın yaşadığı neticelerdir:

  • Yüksek kalp atış hızı.
  • Nikotin beynin içine girdiğinde dopamin gibi nörotransmitterleri tesirler. Kendimizi daha rahat sezeriz, ancak bu çok kısa sürer.
  • Bir veya iki saat sonra, yeni bir doz daha almaya lüzum dinleriz. Bağımlılık süratli gerçekleşir.
  • Nikotin metabolizmayı alt üst eder.
  • Bu alkaloidin öteki bir tesiri de sindirim üzerindedir. Mide süreçlerini yavaşlatır.
  • Nikotin ayrıca bedeni daha asidik yapar ve pankreasın işlevini azaltır.
  • Bağırsaklar metamorfoz gösterir ve rahatsız olur.
  • Nikotinin aralıksız kullanımı mide asidi yapımını uyarır.

Bedeni nikotinden arınan gıdalar

Eninde sonunda sigarayı vazgeçmeye karar vermiş bir içici olsanız da olmasanız da, bedeninizden zehirli maddeleri atmak için perhizinize dikkat faktörüz en idealidir.

Usta yakalamamız gereken bir şey de, düşük nikotinli sigaraların veya nikotin yamalarının sıhhatli olmadığıdır. Tütünü yavaş yavaş vazgeçmek için bir mekanizma olabilirler, ancak uzun vadede sigaranın kendisi kadar tehlikelidirler.

Yapılacak en iyi şey, istemi toplamak, bir sigara yakmamızı “isteyen” tetikleyicileri hakimiyet altına almak ve kolayca buna sabretmektir. Tütün kapsamayan bir yaşam, sıhhat ile eş anlamlıdır. Bunu usta yakalamanız şart.

Şimdi nikotinin bedendeki negatif tesirlerini ortadan kaldırmaya takviyeci olabilecek yiyecekleri inceleyelim.

1. Natürel Portakal, Nar ve Limon Suyu

Saf C vitamini, sıhhat ile eş anlamlıdır. Bu natürel bileşik, tüm sigara içicileri için tıbbi faydalar taşır. Zararlı dokuları onarır, dolaşımı çoğaldırır, zehirli maddeleri yok eder ve eritrosit ölçüsünü çoğaldırır.

Her sabah yarım limon suyu, portakal suyu ve yarım nar suyunu bir araya koyun ve mikserden geçirin. Bu karışımı kahvaltıdan evvel için. Arzu ederseniz azıcık bal ilave edin.

2. Brokoli

Brokoli, bedendeki metalleri ve zehirli maddeleri yok etmede çok tesirlidir. Kanseri temkine mevzusunda oldukça ehemmiyetlidir ve her şeyden evvel C ve B5 vitaminleri açısından en iyi kaynaklardan biri olduğu için çok değerlidir.

3. Zencefil

Herhangi bir yemeği hazırlarken taze zencefil ilave etmekten çekinmeyin. Salatanıza iki veya üç gram rendelenmiş zencefil katmak yeterli olacaktır.

Zencefil, sigarayı vazgeçmek ve nikotin gibi zehirli maddeleri arınmak için en çok önerilen besinlerden biridir.

4. Havuç Suyu

Sigarayı vazgeçme sürecinde olanlar çok akışkan harcamalıdır. Bu bağımlılığa son vermek için bedenin zamanla biriktirdiği tüm hasarlı maddelerin “akıtılması” gereklidir.

Havuç suyu, A, B, C ve K vitaminleri bakımından zengindir ve nikotini yok etmede çok ehemmiyetli bir rol oynar.

5. Frambuaz

İspanyol Tütün Uzmanları Topluluğu SEDET bize çok eksantrik şeyler söylüyor.

Meksika Hidalgo Devlet Üniversitesine bağlı Sıhhat Bilimleri Enstitüsü ICSa, eksantrik bir çalışma neticesinde ahududunun sigarayı vazgeçmek için çok tesirli olduğunu ortaya koydu.

Ahududunun ayrıca yüksek seviyede elajik asit kapsadığı tespit edilmiştir. Bu, nikotin ve öteki hasarlı bileşikleri bedenden atabilen bir maddedir.

6. Ispanak

Ham ıspanak yiyin. Bu sebzeyi pişirmeyin zira pişirildiği zaman içeriğindeki vitaminleri ve folik asidi kaybeder. Bunlar bedenin nikotini arınması için lüzumlu maddelerdir.

7. Biber

Ispanak gibi, biberi de ham yemek en iyisidir. Biraz doğrayın ve salatalara ekleyin.

Biberlerde tütünün negatif tesirlerinden kurtulmak için bedenin iyileşmesinde esas olan C, B2 ve B6 vitamini seviyeleri yüksektir.

Bir cevap yazın