Obezite sigaradan daha riskli

Prof. Dr. Mustafa Özdoğan,2017-2018 eğitim ve öğretim senesinde Antalya’daki tüm mekteplerde ilk dersin “kanser” olacağını söyledi…

Antalya’da ‘Sıhhatlı Hayat ve Kanser Mektebi’ projesinin 11’inci dersini veren Prof. Dr. Mustafa Özdoğan, Antalya’da gelecek eğitim öğretim senesinin ilk haftasında tam mekteplerde ilk dersin ‘kanser nedir ve nasıl korunulur’ olacağını söyledi.

Memorial Sağlık Kurumu, Antalya Megakent Belediyesi ve Antalyaspor’un ortaklaşa tertip ettiği sıhhatli Hayat ve Kanser Mektebi’nda 11’inci ders bitirildi. 2012 senesinden beri devam eden organizasyonun 11’inci dersi Meltem Mahallesi’ndeki 10 bin karakter spor salonuna reelleştirildi. Yurttaşların alaka gösterdiği derse Antalyaspor Teknik Direktörü Rıza Çalımbay, futbolcular ve idare heyeti azaları katıldı. Dersin açılış konuşmasını yapan Prof. Dr. Mustafa Özdoğan, Türkiye’ye ışık olmak emeliyle yola çıktıklarını söyledi. Yakın zamanda tertip edilen Bilim Şenliği’ne katıldıklarını belirten Prof. Dr. Özdoğan, şenliği 34 bin şahsın ziyaret ettiğini kaydoldu. 2500 talebeye şenlikte kanserle alakalı test yaptıklarını dile getiren Prof. Dr. Özdoğan, testi kazanan 240 talebeye armağan vereceklerini söyledi.

Nisanda ilk ders kanser olacak
Prof. Dr. Mustafa Özdoğan, 2018 senesinde Nisan’ın ilk haftasında Antalya’da tüm mekteplerde ilk ders olarak ‘kanser nedir, nasıl korunabilir’ eğitimi verileceğine dikkati çekti. Prof. Dr. Özdoğan, “Hocalar 1 saat kanseri anlatacak. Antalya bu mevzuda kaptan olacak” dedi.

As misal kulüp olacak
Kanser Mektebi’nun tertip edicilerinden Antalyaspor Kulübü Başkanı Ali Şafak Öztürk ise misal bir kulüp olmak için yola çıktıklarını söyledi. Yalnızca spor alanında değil gençleri kucaklayan, bilim, sanat ve kültür alanında üreten bir kulüp olacaklarını dile getiren Öztürk, “Kanserin önlenebilir olduğunu öğreniyoruz ve kanserden korkmuyoruz. Sigaradan uzaklaşan bir cemiyet istiyoruz. Gelin beraber sıhhat, spor ve bilim ismine el ele verelim” diye konuştu.

Sigara kanseri yüzde 33 etkiliyor
Derste kanserle hakkında bilgiler veren Prof. Dr. Mustafa Özdoğan, son senelerde kanserde korkulacak bir seviyede çoğalış olmadığını söyledi. Tıptaki büyümelerle iyileşen hastaların rakamının giderek çoğaldığına vurgu yapan Prof. Dr. Özdoğan, şöyle devam etti:

“Etrafsal etmenlerin kansere tesiri yüzde 50, kalıtsal geçiş yüzde 15 oranında. Etrafsal etmenlerden sigara kansere yüzde 33 oranında, fazla kilo yüzde 20, hareketsiz hayat yüzde 5, Perhiz ve İçki ise yüzde 5 oranında tesir ediyor.”

“Elektronik sigarada uyuşturucu var”
Günde bir dal sigara içenlerin hiç içmeyenlere göre erken hayat kaybı tehlikesinin yüzde 64 daha fazla olduğuna değinen Prof. Dr. Özdoğan, son senelerde elektronik sigaranın şeker gibi satıldığını söyledi. Talebelerin elektronik sigara kullanımında çok fazla çoğalış olduğunu kaydolan Prof. Dr. Özdoğan, “Önümüzdeki süreçte çocukların çoğu elektronik sigarayla tanışacak. Elektronik sigaranın içinde uyuşturucu var” dedi.

Obezite sigarayı sollamak üzere
Prof. Dr. Mustafa Özdoğan, fast food sebebiyle tabak rakamının çoğaldığına dikkati sürükleyerek, kanser sebepleri arasında obezitenin sigarının önüne geçmek üzere olduğunu kaydoldu. Akdeniz perhiziyle kilonun sıhhatli hale getirilebileceğini korunan Prof. Dr. Özdoğan, 2017 senesinin en iyi perhizleri listesinde ‘tuzu eksiltilmiş Akdeniz Diyeti’nin ilk sırada yer aldığını söyledi.

Etkinlik kanseri önlüyor
Fiziksel olarak faal olmak gerektiğini dile getiren Prof. Dr. Mustafa Özdoğan, “Etkinlik emin kanserlerin tehlikesini eksiltiyor. Spor, faal hayat kanser tehlikesine katkıda bulunan hormonların kan seviyesini, bağırsakları kumpaslar, obeziteyi maniler” dedi.

Prof. Dr. Mustafa Özdoğan, sıhhatli hayat tekliflerinin, alışkanlıkların, sıhhat beslenmenin, kanser erken taramanın, vitaminlerin, aşılamanın, gözetici ilaçların, kumpaslı egzersizlerin hayat müddetini uzattığını kaydoldu.

Bir cevap yazın