Ödem meseleyi olanlar bu gıdaları bol bol harcayın!

Kabarıklıkların en çok görüldüğü yerler ayaklar ve bacaklardır… Şahsı oldukça rahatsız eden bu kabarıklıktan kurtulmak hangi sebze ve meyvelerle olası? İşte yanıtı…

SALATALIK

Salatalık çok fazla su kapsadığından dolayı en iyi ödem söktürücülerden biridir. Salatalıktaki sülfür ve silikon, böbreklerden ürik asidi arınmada destekçi olur. Böylece bedendeki ödem eksilir. Ayrıca salatalık içindeki askorbik ve kafeik asit de ödem söktürmeye destekçi olur. Ayrıca bir potasyum ambarı olan salatalık, bedeni kramplardan korur.

DOMATES

Domatesin yüzde 90’ı sudur ve C vitamini, selenyum, bir çeşit A vitamini olan beta-karoten ve likopen gibi antioksidanlar kapsar. Ayrıca kan damarlarını etkileyip su yakalamaya ve iltihaplanmaya neden olan özgür radikallerden bedeni korur.

KARPUZ

Karpuz çok fazla su kapsar, bu sebeple iyi bir ödem söktürücüdür. Aynı zamanda karpuz, likopen ismi verilen ve bedenin özgür radikallerden korunmasını sağlayan antioksidanlar kapsar. Karpuzun kapsadığı bu aminoasitler damarları genişletir ve damarlarda akışkanın daha basit akmasını sağlar. Ayrıca dokularda kalan fazla akışkanı sürüklerler. Karpuzun alkalileştirici ve arındırı özelliği vardır, ayrıca bedene mineraller de sağlar. Bağırsakları pakler ve bedenden zehirli maddeleri atmaya destekçi olur.

YABAN MERSİNİ SUYU

Yaban mersini yemek çok verimli olsa da, yaban mersini suyunu sıkmak daha yararlıdır. İdrar yolları cerahatlerini giderici özelliği de olan yaban mersini, ödem söktürücü tesiriyle de öğrenilir. Ödem söktürürken potasyumu yok etmemesi de ehemmiyetli bir özelliktir. Antibiyotik özelliğiyle idrar kesesini pakler ve sıhhatli yakalamaya verim. Diyabet problemi olan fertler için de yaban mersini suyu iyi gelmektedir.

HAVUÇ
Havuçta bulunan yüksek orada antioksidan, mineral ve vitaminler; bu sebzeyi ödem söktürücüler arasında popüler kılmaktadır. Ayrıca havuç, bedenden zehirli maddeleri atmaya verim, metabolizmayı süratlendirir ve göz kuruluğundan kaynaklanan görme meselelerini eksiltmeye destekçi olur.

KEREVİZ

Özellikle kereviz çekirdeği, idrar söktürücü ve çoğaldırıcı özellikler taşırken, bu sebze ürik asit salgısını çoğaldırır ve böylece bedenin zehirli maddelerden temizlemesine destekçi olur. Kerevizde ayrıca bolca sodyum bulunur fakat yüksek potasyum oranı, sodyumun potansiyel tesirlerini eksiltir.

Bir cevap yazın