Ödemin 5 Bulgusu Ve Ödemi Alt Etkenin Yolları

Su bedenimizin çok büyük ve çok ehemmiyetli bir parçasıdır. Bedenimizin usumuza gelen her parçası içinde belli bir ölçü su barındırır. Ancak, bazı zamanlarda bedenimiz olması gerekenden daha fazla su meblağ ve bu vaziyet hem sıhhatimiz hem de hoşluğumuz için zararlıdır.

Vücudun olması gerekenden daha fazla su yakalama haline ödem denir. Drsağlık takımı olarak sizler için bedeninizde ödem olduğuna dair bulguları nasıl kavrayacağınızı daha sıhhatli bir yaşam yaşamanız için derledik.

Şişmiş bacaklar ve ayak bilekleri

Sebepleri ve bulguları: Tam gün büroda masa başı bir işte mi çalışıyorsunuz? Ya da belki de işiniz uzun mesailer süresince ayakta durmanızı mı gerektiriyor? Bu ikisini de fazla hareket etmeden mi yapıyorsunuz? İşte tam bunlar şişmiş bacaklara ve ayak bileklerine neden olacaktır.

Aynı zamanda bacaklarınızda acı ve ağırlaşma sezersiniz. Şayet büronuzun kılık giysi kaidelerinde topuklu ayaklı giymenin gerekli olduğu belirtiliyorsa bu sızılarınız daha da artacaktır.

Nasıl baş edersiniz: Günde birkaç kere yere uzanıp ayaklarınızı yukarıyada tutun. İşinizde ara verdiğiniz zamanlarda yürüyüşlere çıkın ve rahat kunduralar giyin.

Karın bölgesi ödemi

Sebepleri ve bulguları: Regl yarıyılınız yanaştı mı? İçeriğinde hormon tertip ediciler olan doğum hakimiyet hapları mı kullanıyorsunuz? Ya da hormon replasman rehabilitasyonu mu görüyorsunuz? Bunlardan rastgele biri şişmiş ve ağırlaşmış bir karna neden olabilir.

Nasıl baş edersiniz: Şayet böyle bir vaziyetle regl evveli karşılaştıysanız, ödeminiz birkaç gün sonra yok olacaktır. Ancak bu vaziyet ilaçlarınızdan dolayı oluştuysa hekiminize danışmanız gerekmektedir. Şayet karnınızın şişmesinin yanı sıra sızılarınız ve öbür rahatsız edici hastalık bulguları varsa kesin olarak bir hekime gitmeniz gerekmektedir.

Şişmiş bacaklar ve karın

Sebepleri ve bulguları: Basitlikle soluğunuz kesilir mi ya da sık sık cılız sezip başınız döner mi? Soluğunuzun yetmediğini ya da nabzınıza hızlandığını seziyor musunuz?

Şayet bu bulguların çıkmasının belli bir sebebi yoksa kesinlikle hekiminize müracaat etin. Bu bulgular şişmiş bacaklar ve karınla birleştiğinde, size bir kalp rahatsızlığının sinyalini veriyor olabilirler.

Nasıl baş edersiniz: Kesinlikle bir hekime müracaat etin ve onun verdiği direktiflere harfiyen yatıl. Sıhhatinizi kumpaslı olarak hakimiyet ettirin ve harcadığınız tuz ölçüsünü eksiltin.

Şişmiş surat özellikle göz bölgesi

Sebepleri ve bulguları: Öğlen yediğiniz yemeğin içeriğinde neler vardı? Yediğiniz yemek tuzlu bir atıştırmalık, fast food ya da bir konserve besini miydi? Şayet yanıtınız evetse suratınız şiş bir biçimde uyanmanıza donakalmamak gerekir.

Nasıl baş edersiniz: Bu vaziyet zaman içerisinde kendiliğinden geçecektir. Böyle bir vaziyeti yine yaşamak istemiyorsanız harcadığınız gıdalardaki tuz ve gözeticilerin oranının az olmasına dikkat edin.

Şişmiş ve ağrıyan bacaklar

Sebepleri ve bulguları: Bacaklarınızdaki damarlar daha mı büyük görünüyor? Deri renginiz mi değişti? Kızarıklık ve kaşıntınız mı var?

Tam bunlar damar problemlerinin bulguları olabilir. Bazı sebeplerden dolayı damarlarınız olması gerektiği gibi çalışmıyor olabilir ya da kanınızda pıhtılaşma olabilir.

Nasıl baş edersiniz: Kesinlikle hekiminize müracaat etin. İlaç almaya başlayabilirsiniz ya da operasyon olmanız gerekebilir. Hekimlerin nasihatlerini kumpaslı bir biçimde uygulayın ve bacaklarınızı iyice dinlendirdiğinizden emin olun.

İyi nitelik bir varis çorabı giymek de size destekçi olabilir.

Ödeme neden olabilecek öbür yaygın nedenler

  • Hamilelik
  • Kullanılan ilaçların yan etkisi

  • Kanser dahil olmak üzere akciğerlerde ya da öbür uzuvlarda alana gelen hastalıklar
  • Uçakla seyahat
  • Dengesiz beslenme

Unutmamanız gereken şey bedendeki ödemin çıkmasında belli bir neden yoksa ya da sızı, kızarıklık, kaşıntı ya da ateş gibi öbür semptomlarla beraber ödem ortaya çıktıysa, bedeninizdeki ödemi riskli varsaymalısınız.

Ödemle başa çıkmak için uymanız gereken kurallar

  • Yemek yeme alışkanlığınızı daha sıhhatli bir hale getirin ve yediğiniz gıdalardaki tuz oranını eksiltin. Buna ek olarak öğünlerinizde kuru yemiş, muz, avokado, narenciye ve yeşil sebze harcamaya çalışın.
  • Uzun bir günden sonra ayaklarınızı yukarıya kaldırın.
  • Ödeminiz normal dışıysa ya da sızı, kızarıklık, kaşıntı ya da ateş gibi öbür semptomlarla beraber ödem ortaya çıktıysa kesinlikle bir hekime gidin.
  • Şayet hekiminiz size ilaç verdiyse bu ilaçları umursamama etmeden kullanın ve hekimin size verdiği yönergeleri beceriksizsiz yerine getirin.
  • Varis çorabı kullanmayı düşünmeden evvel kesinlikle hekiminize müracaat etin.

Bilge Cafe takımı olarak sizlerin sıhhatli ve hoş kalmanızı beklenti ediyoruz. Daha evvel hiç bedeninizde ödem oluştu mu ve oluştuysa bununla nasıl baş ettiniz? Altta bulunan yorumlar kısmında bizimle paylaşmayı unutmayın!

Bir cevap yazın