Oğlunu Kaybeden Babanın Çocukları Hala Hayatta Olan Anne ve Babalara 9 Önerisi

Çocuklarınızın her daim yanınızda olacağını düşünerek kusur ediyorsunuz. İşimizle ve değişik meselelerle o kadar meşgulüz ki yaşamımızdaki en bedelli varlıkları unutuyoruz.

Evlat acısını kimsenin deneyim etmemesi söylenir. Richard Pringle adındaki babanın Hughie adındaki oğlu geçtiğimiz yaz beyin kanaması geçirdikten sonra yaşamını kaybetti.

Acılı baba, şimdi değişik anne ve babaların okumasını istediği 9 maddelik bir liste oluşturdu. Tam anne ve babaların okuması gerekiyor.

Minik Hughie henüz 3 yaşındayken yaşamını kaybetti. Baba, Mirror’a “Beyin kanaması geçirme kısmeti yalnızca %5’ti. Ne Yazık Ki %5’lik olasılık hakikatleşti” dedi.

Oğlunu kaybettikten bir sene sonra Richard değişik anne ve babaların okumasını istediği 10 maddelik bir öneri listesi hazırladı.

Okuyanlar hem duygulandılar hem de herkesin okuması için süratle paylaştılar.

İşte Richard’ın evlatları yaşamda olan anne ve babalara 10 önerisi:

  • 1. “Çocuklarınızı ne kadar öperseniz öpün size az geliyor. Onları öpüp koklamaya devam edin.”
  • 2. “Onlar için her zaman süreniz vardır. Neyle meşgulseniz vazgeçin. Çocuğunuzdan ehemmiyetli değil.”
  • 3. “Olabildiğince resim ve video çekin. Bir gün elinizde yalnızca bunlar kalabilir.”
  • 4. “Para tüketmeyin, süre tüketin. Tükettiğiniz para ne kadar ehemmiyetli? Ehemmiyetli olan çocuğunuzla geçirdiğiniz süre. Parka gidin. Yürüyün yapın. Denize gidin. Kampa gidin. Eğlenin. İstedikleri şeyler bunlar. Hughie’ye aldıklarımızı anımsamıyorum ama birlikte geçirdiğimiz zamanları dün gibi andırıyorum.”

  • 5. “Şarkı söyleyin. Birlikte şarkılar söyleyin. Hughie’ye dair andırdığım en hoş şeylerden biri de otomobilde yan yana şarkı söylediğimiz zamanlardı. Müzik, andırmakta en az koku kadar tesirli.”
  • 6. “Minik şeylerle mutlu olun. Öykü okurken, yatağa yatırırken, yemek yerken… Böyle kolay eylemlerde çocuklarınızla iyi süre geçirin.”

  • 7. “Sıkıcı şeyleri cümbüşlü hale getirin. Alışveriş günleri, uzun yol seyahatleri ve değişik şeyler. Onları güldürmek için şebeklik yapın. Fıkralar anlatın. Şakalar yapın. Hayat eğlenmemek için çok kısa.”
  • 8. “Günlük tutun. Çocuklarınızla hemen her gün yaptığınız şeyleri günlüğünüze yazın. İlk sözcükleri, söyledikleri gülünç ve tatlı şeyler… Biz bunları Hughie’yi kaybettikten sonra yapmaya başladık. Her şeyi anımsamak istedik. Şimdi kızımın söylediklerini günlüğe yazıyoruz. Yeni doğacak bebeğimizinkileri de yazacağız. İhtiyarladığınızda bunları okuyup güleceksiniz.”
  • 9. “Her gece yatmadan alınlarına öpücük kondurabiliyorsanız, sabah birlikte kahvaltı edebiliyorsanız, mektebe götürebiliyorsanız, evleneceklerine tanık olabilecekseniz kaderlisiniz demektir. Bunu asla unutmayın! ❤”

Richard’ın yazdıklarını gözleriniz dolmadan okuyabilmek olası değil. Ailenin yaşadıklarını umarız ki kimse deneyim etmek zorunda kalmaz.

Hayat o kadar kırılgan ki babanın önerilerinden hepimiz bir şeyler bilebiliriz. Çok geç olduğunu asla evvelden farkedemiyorsunuz.

Evlatları yaşamda olan tam anne ve babaların okuması için paylaşın.

Bir cevap yazın