Öksürük Faranjit Grip İçin Ballı Soğan Şurubu

ÖKSÜRÜK VE GRİBE İYİ GELEN SOĞAN BAL KARIŞIMI

ÖKSÜRÜK FARANJİT VE GRİBE İYİ GELEN BAL SOĞAN KARIŞIMI

Nebatsal mevzularının uzmanı olan Dr. Mustafa Eraslan, kış mevsiminin başlıca hastalıkları olan grip ve faranjite karşı pratik ve natürel usuller önermektedir.

SOĞAN VE BAL KÜRÜ YAPIMI

Kış mevsimi gelmekle birlikte mümkün hastalıklar gribal enfeksiyonlar alana gelmeye başlamaktadır. Dr. Mustafa Eraslan bu enfeksiyonlara karşı natürel ve nebatsal usulleri önermektedir. Bu karışımın yapılışı: 1 adet orta boy soğan. Büyük bir biçimde doğranır. İçerisine 1 yemek kaşığı da bal ilave edilerek bir sırça kavanoza alınıp 3 saat sulanması beklenir. Bu karışımı ufak çocuklarda 1 tatlı kaşığı günde 3 kere olmak üzere verilir. Bu karışım öksürüğü keserek bağışıklık sistemimizi kuvvetlendirir. Aynı zamanda antibakteriyal bir karışımdır. Demiştir.

SOĞAN VE BAL KÜRÜ KARIŞIMININ ÖKSÜRÜK VE GRİP İÇİN ADAÇAYI VE EKİNEZYA KARIŞIMI

Soğan ve bal kürünü sınayıp şayet öksürük ve grip hala devam ediyorsa Dr. Mustafa Eraslan Adaçayı ve Ekinezya çayını önermektedir. Bu karışımın tanımı ise 1 fincan su bir kabın içerisine alınarak kaynatılır. Kaynatıldıktan sonra ocağın altını kapatıp soğumaya vazgeçilir. 2 veya 3 yaprak adaçayını da içerisine ilave edilerek bu karışımın üzeri kapatılıp 10 dakika kadar bekletilir. Bu karışımdan günde 5 kere olmak üzere boğaza gargara yapılırsa faranjitin iyileşmesine takviyeci olur. Yapılan araştırmalara göre bu karışımın içerine ekinezya da ilave edilerek gargara yapıldığında tesirinin daha büyük olduğu gözlemlenmiştir.

Bir cevap yazın