Vefattan kurtulmanın en ucuz yolu

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, Türkiye’de senede 40 milyon aşı yapıldığını belirterek, “Senelik aşı tüketmemiz 550 milyon lira. Türkiye’de şayet hiç aşı yapmazsak senede yalnızca bu sebepten 14 bin 296 şahıs can verir.” dedi.

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, aşı yapılmaması halinde parasal kaybın 550 milyon liralık aşı tüketmesinin 142 katına denk gelen 20 milyar avro olacağını bildirdi.

GSK Türkiye tarafından Dünya Aşı Haftası kapsamında tertip edilen “Aşıların Bedeli” başlıklı buluşmada konuşan Ceyhan,  Türkiye’de şu anda tüberküloz, difteri, boğmaca, tetanoz, Hepatit B, kızamık, çocuk felci, menenjit-zatürre, kızamık-kızamıkçık-kabakulak üçlü karma, difteri-tetanoz, su çiçeği ve Hepatit A gibi 13 aşının uygulandığını söyledi.

Türkiye’de senede 40 milyon aşı yapıldığını dile getiren Ceyhan, “Senelik aşı tüketmemiz 550 milyon lira. Türkiye’de şayet hiç aşı yapmazsak senede yalnızca bu sebepten 14 bin 296 şahıs can verir. Parasal kaybımız ise takribî 20 milyar avro olur. Başka Bir Deyişle aşı ile tükettiğimiz paranın vasati 142 katı.” ifadelerini kullandı.

 “Aşı insanı vefattan kurtarmanın en ucuz yolu”
Ceyhan, Türkiye’de ilaca senede 16,5 milyar dolar ödendiğini kaydolarak, kalp hastalığı ile alakalı ilaçların aşı gibi insan ömrünü uzatmadığını yalnızca belirli bir yaştan sonra hayat niteliğini artırdığını, kalp hastalıklarında ilaçlara aşının 4 katı para tüketildiğini anlattı.

Aşı ile vefatı yasaklamanın vasati maliyetinin 38 bin lira olduğunu aktaran Ceyhan, aşının, insanı vefattan kurtarmanın en ucuz yolu olduğunun altını çizdi.

Ceyhan, senede trafik kazasına bağlı 40 bin etrafı vefat yaşandığını ancak ne yapılırsa yapılsın bu rakamın istenilen biçimde eksiltilemediğini belirterek, ancak aşıda gidişatın değişik olduğunu bildirdi.

“Aşı ile alakalı negatif haberler içten değil”
Ceyhan, aşı ile alakalı çıkan negatif haberlerin hiçbirisinin içten olmadığının altını çizen Ceyhan, laflarını şöyle sürdürdü:

“Dünyanın hiçbir yerinde kuşku olduğu için aşı yapılmayan ülkeyi vazgeçin, bölge bile yok. Çıkıp ekranlarda ‘Bilmem ne otu yiyin’ gibi ihtar yapanlara bakmayın. Onların ticari istikameti var. Mesela kanserden en tesirli korunma usulü yeniden aşıdır. Buna misal olarak rahim ağzı kanserini verebiliriz. Kalp hastalıklarını yasaklamada aşı kadar tesirli bir usul yok. İnsan sıhhatini gözetmede aşı kadar tesirli bir usul yok.

Aşı ile alakalı negatif konuşanlar ya ün emelli ya kazanç emelli konuşuyor. ‘Aşıda civa var otizme neden oluyor, kullanmayın’ deniliyor. 12 yıldır Türkiye’de hiçbir aşıda cıva yok. Cıva olan aşılarda da bu denilenle ilgisi yok.”

Erişkinlerin aşılanmasında kasvet olduğunu dile getiren ceyhan, “Zira erişkin aşılama dünyanın bir çok yerinde yeni başlamış bir kavram.” dedi.

 

Bir cevap yazın