Vefatın üç ay evvelden başladığını biliyor muydunuz?

Vefat, kaçınılmaz sondur ancak hepimizi korkutur. Beğendiklerinizi vazgeçip gitmek, yapmak istediklerinizi bitirememek veyahut meçhule doğru bir yolculuk yapmak azıcık ürkütücü gelebilir. Bir anda can vereceğimizi düşünürüz ama klasik koşullarda bir vefat kendini 3 ay evvelden belirli ediyor. Peki, vefat hakkında ne öğreniyorsunuz? Mesela vefatın reelinde anlık olmayıp, üç ay evvelden başlayabileceğini öğreniyor muydunuz? İşte vefatın bulguları…

YOLCULUK BAŞLIYOR: VEFATA 1–3 AY KALA NELER OLUYOR?

Birisi vefatın yanaştığını fark etmeye ve onu kabul etmeye başladığı zaman etrafından çekilmeye başlar. Dünyadan ve dünyanın içindekilerden bölme sürecini başlatır. Dostlarının, komşularının ve hatta aile azalarının dahi ziyaretini geri çevirebilir. Ziyaretleri kabul ettikleri zaman etkileşimde zorlanabilir ve bundan hoşlanmayabilirler.

Kendi yaşamları hakkında düşünüp taşınırlar ve hatıraları ziyaret edip dururlar. Nasıl bir yaşam yaşadıklarını değerlendirebilir ve pişmanlıklarını düşünürler.

Can Vermek üzere olan şahısların iştahı eksilir, kilo verirler. Beden yavaşlamaya başlar ve daha evvel olduğu gibi gıdalardan enerji almaya lüzum dinlemez. Bir zamanlar çok sevinç aldığı şeyler ona artık cazip gelmez, tek istediği şey yatmaktır…

Değişen beden kimyası hafif bir his üretir. Onlar ne aç ne de susuzdur, yemek yemediklerinde acı sürüklemezler. Ve bu başladıkları yolculuğun beklenen bir parçasıdır.

Halüsinasyonlar görebilir, bazen orada olmayan insanlarla görüşebilirler. Konuşulan birey genelde can vermiş insanlar olur. Yaşam ile gelecek arasındaki perde kalkmıştır.

Kişide ajitasyon görülür, hareketleri emelsizdir ve değişikleri için hiçbir anlam ifade etmiyor olabilir. Zira gitgide bu dünyadan uzaklaşıyorlardır.

FİZİKSEL DEĞİŞİKLİKLER

Beden daha güç bir biçimde kendini koruma altına alır. Bedende bu müddet zarfında bazı işaretler görülür: * Beden sıcaklığı düşüktür. * Kan tazyiki düşüktür. * Nabız kumpassızdır; yavaştır veyahut hızlıdır

Terlemede çoğalış görülür. Dolaşım sebebiyle tende renk farklılıkları olur. Soluk ve mavimsi bir renk egemendir, özellikle dudaklarda ve tırnak yataklarında daha belirgindir.

Solunum farklılıkları mevzubahisidir. Genellikle solunum daha süratli ve yorucu haldedir. Tıkanıklık alana gelebilir ve bu da öksürüğe yol açabilir. Konuşma eksilir ve sonunda tamamen durur.

VEFATA BİRKAÇ GÜN VEYAHUT BİRKAÇ SAAT KALA

Birey artık vefata doğru yanaşmaktadır. Vefat yanaştıkça enerji dalgası ortaya çıkabilir. Yataktan kalkıp, yakınlarla konuşmak, iştahsız geçen günlerden sonra bir şeyler yemek isteyebilirler. Bu enerji dalgalanması bireye göre farklılık gösterse de can veren bir bireyin son fiziksel ifadeleri bunlardır.

Soluk daha kumpassız ve genellikle daha yavaştır. Cheyne Stokes solunumu Süratli süratli soluk almanın ardından soluk tamamen durabilir. Eller ve ayaklar morumsu ve kirli benekli olabilir. Bu benekler yavaş yavaş kollara ve bacaklara dağılabilir. Dudaklar ve tırnak yatakları mavimsi veyahut mor olabilir.

Birey genellikle cevap vermemeye başlar ve gözleri sarih veya yarı sarih olmakla birlikte etrafı göremezler. İnanışa göre bu anlarda can vermek üzere olan bireyin yanına hoşlandığı şahısların oturup onunla konuşması öneri edilir.

Sonunda soluk tamamen sona erer, kalp durur. Ve vefat artık alana gelmiştir.

Bir cevap yazın