Onu Tanımadığınız Her Gün için Üzülebilirsiniz

Akdiken sirkesi çok bereketli, kesinlikle evimizde bulundurmalıyız… İşte akdiken meyvesi ile yapılan akdiken sirkesinin yararları ve yapılışı!

Akdiken meyvesinden elde edilen akdiken sirkesi ; böbrek hastalıklarından kalp çarpıntısına, damar sertliğinden karaciğer rahatsızlıklarına kadar bir çok hastalığa şifa olan bereketli bir sirkedir.

Akdiken sirkesinin esas kaynağı olan akdiken meyvesi;

Bir çok ülkede sıhhat bakanlıkları tarafından onaylanmış, oldukça tesirli, sıhhatli ve hasarsız ender nebatlardan/meyvelerdendir.

Türkiye’de tabiatta yabani bir biçimde yetişen akdiken meyvesi, daha çok Batı ve Güney bölgelerimizde bulunmaktadır. 20’ye yakın çeşidi bulunan akdiken, daha çok koruluk, nehir kenarları ve çalılıklarda yetiştiği görülmektedir.

Akdiken meyvesinin 9-10 metre kadar uzayan dikenli ve çiçekli bir ağacı vardır. Bu meyve 8 ila 10 mm çapındadır ve kırmızı – sarı renklerdedir. Akdiken meyvesin elde edilen sirkenin bir çok yararı bulunuyor.

Akdiken Sirkesinin Yararları Evrensel Tıp Alanında Kabul Edilen Özellikleri

Akdiken sirkesi bedenimizdeki damarların genişlemesini sağlayarak daha fazla oksijen ve kan dolaşımına destekçi olur. Bu da muhtemel kalp rahatsızlıklarını önlemeye ve yüksek kan tazyikini dengelemeye fayda sağlar. Bununla beraber kanın dolaşımının iyileşmesi, beyin işlevleri için de oldukça bereketlidir. Beyin hafızasını güçlendirir.

Böbrek hastalıklarında rehabilitasyon edici özelliğe sahiptir.

Damar sertliğini giderici özelliktedir.

Tansiyon dengeleyici görevi görür.

İçeriğinde yüksek oranda antioksidan bulundurur.

Şeker hastalığı rehabilitasyonu emelli kullanılır.

Panik hamle hastalığına karşı kullanılır.

Mide sıhhati için kuvvetlendirici tesire sahiptir.

Kolesterol düşürme özelliğine sahiptir.

İdrar sökücü ve spazmları giderici tesiri vardır.

Yağ yakıcı özelliği sayesinde zayıflama emelli kullanılabilir.

Kalpteki ritim bozukluklarının giderilmesi ve kalp adalelerinin güçlenmesi için tüketilir.

Uyku problemi olanlar için nasihat edilir.

Sinir sistemi hastalıkları için rehabilitasyon edici ve yatıştırıcı özelliktedir.

Akdiken Sirkesi Yapılışı İçin Malzemeler;

* Akdiken meyvesi 1 kilogram
* Trabzon hurması 2 Adet
* Toz şeker 2 Kahve Fincanı
* Tuz 2 çay kaşığı
* Bir ölçü içme suyu

Anekdot: Konutunuzda aşınmış reçel varsa şeker yerine 2 yemek kaşığı kadar reçelin suyundan koyabilirsiniz.

Ev İmali Natürel Akdiken Sirkesi Nasıl Yapılır?

Kavanozunuzun içine hurma ve doğramış olduğunuz olgun akdikenleri koyuyoruz. İçine toz şekeri veya reçelinizin suyundan koyuyoruz.

Üzerine tuz da ilave ettikten sonra suyunu ilave ediyoruz. Daha sonra kavanozun ağzını ince bir tülbent veya buzdolabı poşeti örterek kapağını sıkıca kapatıyoruz. Hazırladığınız bu karışım 10 – 15 gün kadar karanlık ve oda sıcaklığında muhafaza ediniz.

Sirkeyi yaptıktan 10-15 gün sonra tadına bakarak kıvama geldiğini kavrayabilirsiniz.  Kıvama gelen ev imali natürel sirkeyi bulandırmadan süzerek şişeleyebilirsiniz ve yemeklerinizinde, salatalarınızda sıhhatli olarak kullanabilirsiniz.

Akdiken Sirkesi Nasıl Kullanılır?

Akdiken sirkesini salatalarınızda ve yemeklerinizde kullanabilirsiniz. Ayrıca akdiken sirkesi içtiğiniz suya karıştırılarak da kullanılır. Bunun için 1 çay kaşığı akdiken sirkesini, 1 bardak kadar içme suyuna karıştırarak harcayabilirsiniz. Bu belirtilen miktarın dışında kullanımı önerilmez. Ayrıca akdiken sirkesinin öğrenilen yan tesiri veya hasarı yoktur.

Akdiken Sirkesi Zayıflatır mı?

Akdiken sirkesi yağ yakıcı özelliği sayesinde tesirli bir zayıflama sağlar. Salata ve yemeklerinizde kullanacağınız natürel akdiken sirkesi zayıflamanıza destekçi olacaktır.

Nerede satılır?

Akdiken sirkesini kendi evinizde hazırlamak istemiyorsanız; aktar ve şifalı nebat satışı yapılan mağazalardan veya İnternet üzerinden sipariş ederek de alabilirsiniz. Anekdot: Organik akdiken sirkesinin yarım litresi takribî 15-20 TL gibi bir fiyatla satılmaktadır.

Akdiken Meyvesi Öbür Yöresel Adları;  “Kızlar yemişi, Kuş yemişi, Alıç, Yemişen, Aluç, Kızılcık, Geyikdikeni, Kocakarı yemişi, Alış” olarak bilinmektedir.

Akdiken sirkesi ve akdiken sirkesinin yararları ile alakalı tüm suallerinizi ve bildiklerinizi Organik Günler takipçileri ile paylaşabilirsiniz. Görüşleriniz bizler için ehemmiyetlidir… Sağlıcakla kalın.

Bir cevap yazın