Organik Yumurtayı Böyle Kavrıyoruz

Mesele yumurta olduğunda çok dikkatli olun zira şayet bozulmuşsa, besin zehirlenmesine neden olabilir. Bu surattan tazeliğini hakimiyet etmek çok önemlidir.

Yumurtaların bozulup bozulmadığını nasıl anlarsınız?

Sıcaklıklar yükseldiğinde, besinler daha tez bozulmaya meyil gösterir. Buzdolabındaki yumurtaların hala iyi olup olmadığını öğrenmek istiyorsanız, yenilip yenilemeyeceğini kavramak için bu ipuçlarına göz atın.

Yumurtalara özellikle dikkat edilmelidir, zira şayet bozulduklarında yerseniz, kendinizi hasta edebilirsiniz. Bu sebeple, onları yemeden evvel en iyi şartlarda olduklarından emin olmak önemlidir.

Yumurtaların bozulup bozulmadığını nasıl anlarsınız?

Bir yumurtanın hala yenilebilir olduğunu veya atılması gerektiğini söylemenin birkaç yolu vardır. Misalin, çalkaladığınızda yumurtanın sarısının kabuğun iç tarafına çarptığını dinliyorsanız, hala tazedir. İşte bazı değişik usuller:

Yumurtayı suyun içine bırakın

Yapacağınız ilk şey, yumurtayı su dolu bir kaba koymaktır, neticeyi daha iyi görmek için saydam bir kap seçmelisiniz. Şu noktaları göz önünde bulundurun:

Şayet yumurta süratli bir biçimde batar ve dipte yatay bir konumda kalırsa, yumurta hala taze demektir.

Yavaş battığını ve dipte çapraz ya da dik konumda durduğunu görürseniz, yumurta taze değildir.

Bunu şöyle düşünebilirsiniz: açı ne kadar büyükse, yumurta o kadar daha öncekidir. Fakat hala yenilebilirdir.

Şayet yumurta dibe batmazsa ve bunun yerine ortada yüzüyorsa, bu kötü bir işarettir ve yenilmemelidir.

Şayet suyun yüzeyinde yumurtanın yüzdüğünü görürseniz, bu yumurtanın tamamen bozulduğu anlamına gelmektedir.

Yüzmesi, organik maddenin çürüdüğünde ürettiği gazlardan kaynaklanır. Dediğimiz gibi, yumurta şimdi yenilmemesi gereken o çizgiyi aşmıştır.

Yumurtayı kırın

Yumurtanın hala iyi olup olmadığını kavramak için bir değişik basit yol ise yumurtayı ham bir halde bir tabağa kırmaktır.

Şayet yumurtanın çok fazla dağılmadığını ve sarısının ufalamadan kaldığını görüyorsanız, yumurta taze demektir.

Şayet beyazın ve sarısının tüm tabağın üzerine dağılmış olduğunu ve yumurta sarısının tamamen parçalamış olduğunu görürseniz, yumurta bozulmuş demektir.

Bir cevap yazın