Oruç yakalamak yağ yakımını da süratlendiriyor!

Ramazan’da hemen herkes kilo aldığını düşünse de; sanılanın aksine oruç yakalamak metabolizmayı yavaşlatmaz; yağ yakımını süratlendirir. İftar ve sahurda tamahkarlılık yapanların şişmanlaması ise kaçınılmazdır.

Beden ve ruhumuzun temizlediği Ramazan’da bir hayli şahıs kilo almaktan yakınıyor. Oysa kilolar oruç yakalamaktan değil, oburluk yapmaktan kaynaklanıyor. Yaygın inanışın aksine orucun kilo aldırmadığını söyleyen Prof. Dr. Osman Erk, iftarda yağlı, bol kalorili hamur işleri, tatlılar, kızartmalar harcayan, ertesi gün aç kalacağı görüşüyle sahurda her bulduğunu yiyenlerin şişmanlamasının kaçınılmaz olduğunu belirtiyor. Bu şahısların yalnızca şişmanlamadığını, balanssız beslenme suratından oruç yakalamakta da zorlandığını anlatan Prof. Dr. Erk, kilo kaygısı yaşayanlara şöyle sesleniyor:

YAĞ YAKAN HORMON

Oruç yakalamak metabolizmayı yavaşlatmaz. Hatta oruç tutarak yağ yakımı yaşanır. Fakat iftar ve sahur arasında fazla yemek yemek, balanssız beslenmek, çok fazla arıtılmış karbonhidrat ve arıtılmış yağ harcamak, bütün tersi bedende yağlanmaya ve kilo alımına neden olabilir. İftar ve sahur arası yarıyılda kalorilerin yüzde 70’ini nebatsal gıdalardan, yüzde 30’unu organik hayvansal gıdalardan gelmesi idealdir. Açlık sırasında yükselen ‘noradrenalin’ hormonu yağ yakımını süratlendirir. Doğru ve balanslı beslenerek bayrama ince girmek mümkündür.

ORUÇ KAN ŞEKERİNİ VE TANSİYONU DÜŞÜRÜR MÜ?

Oruç esnasında kan şekeri bir ölçü düşebilir ama hipoglisemi hudutlarına varmaz. Sahurda kesinlikle balanslı bir beslenme şarttır. Sahurda glisemik indeksi ve glisemik yükü fazla arıtılmış şekerden zengin besinler yemek kısa müddet içerisinde kan şekerinin süratle düşmesine, insülin salgılanmasına neden olur ve gereksizdir. Sahurda protein, sebze ve nitelikli yağ ağırlıklı bir perhiz gün süresince tok kalmayı sağlar. Sahurda tatlı meyveler, meyve suyu, baklava, sütlü tatlılar, beyaz undan yapılmış mamuller ve şeker harcanmamalıdır. Oruç esnasında terleyip su kaybetmedikçe ve efor gerektiren sporlar yapılmadıkça tansiyonda düşüş olmaz. Yağları yakan noradrenalin hormonu tansiyonun düşmesine de mani olur.

ÜLSERİ TUTUŞTURUR Mİ?

Oruç yakalamak ülser ve gastriti alkonutlendirmez, mide ve bağırsak kanamasını çoğaldırmaz. Ülser hastaları sahurdan evvel ilaçlarını kullanabilirler ve gün boyu koruma sağlanmış olur. Ülser ve gastrite neden olan en sık etkenler helikobakter pilori infeksiyonu ve antiromatizmal, sızı kesici ilaçların kullanılmasıdır. Sahurda çok fazla çay, kahve, kola ile beraber fazla ölçüde kafein harcamak ve fazla yemek yemek ülser ve gastritin alkonutlenmesine neden olabilir.

KASLARIN ERİMESİNE YOL AÇAR MI?

Beden oruç esnasında yalnızca yağ dokularında depolanan yağları yakar. Oruçluyken salınımı çoğalan sihrime hormonu adale ve kemik dokusuna gözetir. Bu surattan oruç meblağken adalelerinin zayıfladığını, hatta eridiğini düşünmek son derece yanlıştır.

ZEYTİN YE KANSERİ ÖNLE

Zinde yakalayan, kalorisi balanslı bir meyvedir zeytin. İçinde sıhhate bereketli tekli doymamış yağ asitleri; yağda eriyen A, E, D, K vitaminleri bulunur. Ayrıca demir, selenyum, magnezyum, kalsiyum, B vitaminlerini yeterli ölçüde barındırır. 100 gram yeşil zeytin 150, siyah zeytin ise 200 kalori kadar enerji sağlar. Zeytinin içinde bol ölçüde lif ve antioksidanlar bulunur. Bu istikametiyle hür radikalleri bağlar, oksidatif stresi eksiltir ve antikanserojendir. Sahurda en az 10 tane zeytin yemek gerekir.

KEFİR; AÇLIĞI ÖFKEYİ GEÇİRİR

Kaliteli ve yeterli protein, magnezyum, fosfor, probiyotik kaynağı olan kefir Ramazan’ın gözde meşrubatıdır. Sindirimi hafifletir, bunalımı önler, bağışıklığı yardımlar. Kan şekerini dengeler ve uzun müddet tok meblağ. Sahurda 1 bardak için.

ORGANİK YUMURTA ‘ANNE SÜTÜ’ GİBİ…

C vitamini hariç, öbür tam vitamin ve mineralleri içinde barındıran organik yumurta, hazmedilebilirliği yüksek, anne sütüne yakın, bol ölçüde nitelikli protein ve aminoasit barındırır. İçinde A, B, D, E vitaminleri; demir, çinko, potasyum, magnezyum, selenyum ve beyin sıhhati için lüzumlu paketin vardır. Vasati bir yumurta 6 gram nitelikli protein ve 70 kalori sağlar. Yumurtanın taze sebzelerle ve salatalarla beraber harcanması C vitamini alımını sağlayarak balanslı beslenmeye destekçi olur. Yumurta tok meblağ ve kan şekerini dengeler.

KOLAY ACIKTIRAN BESİNLERDEN UZAK DURUN

Kalorisi bol, yiyecek bedeli düşük, basit acıktıran, katkı madde ambarı, işlenmiş, ambalajlı ve hazır yiyeceklerden uzak durulmalıdır…

Arıtılmış şekerler toz şeker, kesme şeker, bal, pekmez, reçel, marmelat, çikolata

Arıtılmış hububatlar beyaz ekmek, beyaz pirinç, makarna

Beyaz undan yapılan pastane mahsulleri çörek, börek, simit, pasta, pizza, kek, kurabiye, bisküvi

Meyve suları, kolalar, gazlı meşrubatlar, enerji meşrubatları, sütlü çikolata

Tatlılar sütlü tatlılar ve baklavalar, çok az ölçüde ve tarçın ile harcanabilir

İşlenmiş et mahsulleri salam, sosis, sucuk, kurutulmuş et. Bol ölçüde tuz, katkı maddesi, nitrit, nitrat ve gözeticiler kapsarlar, sıhhatsizdirler ve tez susama hissi oluştururlar.

Hazır çorba ve hazır yoğurt bol ölçüde katkı maddesi, gözetici, tuz kapsarlar. Konut üretimi çorba ve yoğurt seçim edilmelidir

Fazla tuz kapsayan besinler salamura zeytin, turşular, konserve besinler, işlenmiş hazır besinler

Çay, kahve, maden suyu tüketimi hudutlandırılmalıdır. Bu meşrubatlar bedene bol su kaybettirirler ve su lüzumu çoğalır. İftar sonrası hudutlu ölçüde şekersiz çay ve kahve harcanabilir.

Kaynak: Takvim

Bir cevap yazın